| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Jesień w ogrodzie. Jak przygotować rośliny zimozielone, trawnik i byliny do zimy

Jesień w ogrodzie. Jak przygotować rośliny zimozielone, trawnik i byliny do zimy

W październiku i listopadzie, zanim nadejdą silne mrozy, warto pomyśleć o roślinach w ogrodzie, tak by przetrwały trudne dni w jak najlepszej kondycji. Szczególnej uwagi wymagają rośliny zimozielone, trawnik i byliny. Radzimy, jakie prace należy wykonać jesienią w ogrodzie, aby jak najlepiej przygotować rośliny do zimy.

Przygotowanie ogrodu do zimy

Zanim nadejdzie mróz, musimy zadbać o to, aby rośliny były w jak najlepszej kondycji. Zdrowe, właściwie nawożone i pielęgnowane w sezonie wzrostu lepiej przetrwają okres zimy. Błędem jest przycinanie jesienią drzew i krzewów – poddane temu zabiegowi gorzej zimują. Radzimy, co zrobić, aby ogród jak najlepiej przygotować do zimy.

Przygotowanie do zimy rośliny zimozielonych

Szczególnie narażone na uszkodzenia są rośliny zimozielone liściaste: berberys Juliany, bukszpany, kalmie, kiścienie, laurowiśnie, mahonie, ogniki i różaneczniki, a z roślin iglastych przede wszystkim cisy, cyprysiki i żywotniki. Rośliny te zimą nie przerywają transpiracji, czyli wyparowują wodę, podczas gdy ich korzenie nie mogą jej pobrać z zamarzniętej gleby. To deficyt wody, a nie mróz, jest często przyczyną zamierania roślin zimozielonych. Żeby dobrze znieść okresowy niedostatek wody, rośliny zimozielone powinny zgromadzić w tkankach jak największy jej zapas. Dlatego też, ważne jest podlewanie ogrodu jesienią (chyba że przyroda nas wyręczy i pogoda będzie deszczowa), tak aby gleba była dobrze i głęboko nawilżona. 

Autor: Andrzej Szandomirski

Trawnik można kosić do pierwszych mrozów; pozostawione na zimę długie źdźbła trawy ułatwiają rozwój choroby – pleśni śniegowej

Przygotowanie trawnika do zimy

Z trawnika trzeba usunąć zalegające na nim liście, bo pod nimi darń będzie żółknąć, zamierać i gnić. Jeśli koniec października jest pogodny i ciepły, trawnik możemy jeszcze raz skosić. Warto wykonać koszenie trawnika, bo długie źdźbła pozostawione na zimę ułatwiają rozwój choroby – pleśń śniegowa. Trawy lepiej zniosą niską temperaturę, a wiosną łatwiej rozpoczną wegetację, jeżeli zastosujemy specjalny nawóz wieloskładnikowy do jesiennego stosowania (o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, a bardzo małej azotu).

Przygotowanie do zimy roślin bylinowych

Pędy roślin bylinowych często przycina się jesienią tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty bylin okrywa korą, trocinami lub liśćmi. Jednak warto pozostawić przynajmniej część pędów roślin bylinowych do wiosny. Suche byliny umożliwią przezimowanie różnym pożytecznym owadom, a w zimowe dni ptaki posilą się ich nasionami. Dodatkowo suche łodygi bylin staną się rodzajem rusztowania, które podtrzyma warstwy usypanego okrycia. Dla rozwoju nowych pędów na roślinach bylinowych wystarczy wiosną, gdy się ociepli, wyciąć stare.

Przeczytaj dodatkowo:
Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika. To bardzo dobry sposób na zagospodarowanie...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.