| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Murki oporowe. Jak wykonać i jakich materiałów użyć do ich budowy?

Murki oporowe. Jak wykonać i jakich materiałów użyć do ich budowy?

Murki oporowe mogą być wykonane na wiele sposobów. Do ich budowy można wykorzystać różnorodne materiały - kamienie, cegły klinkierowe, beton i gotowe prefabrykaty. Sprawdź, jak wykonać murek ogrodowy, w zależności od użytego materiału.

Murki murowane

Murki takie buduje się z kamieni, cegieł klinkierowych i kształtek betonowych ułożonych na fundamencie. Elementy te łączy się zaprawą cementową. W trakcie ich murowania należy pilnować, żeby były przewiązane. Jest to szczególnie istotne w przypadku nieregularnych kamieni, które trzeba tak dobierać, żeby pionowe spoiny między kolejnymi warstwami nie łączyły się, bo to osłabia wytrzymałość konstrukcji.

Ścianki, które mają nie więcej niż 80 cm wysokości, mogą być wznoszone pionowo, wyższe powinny być pochylone w stronę skarpy o 10-15%, ponieważ to zwiększa ich stabilność. W długich murkach co 5 m zostawia się szczelinę dylatacyjną. Na gruntach nieprzepuszczalnych od strony skarpy należy ułożyć kilkunastocentymetrową warstwę odsączającą ze żwiru. Jeżeli ziemia na działce jest przepuszczalna, nie jest to konieczne.

Żeby napór wilgotnej, ciężkiej gleby (na przykład po ulewnym deszczu) nie zniszczył konstrukcji, u podstawy murka umieszcza się sączki drenarskie zbierające wodę i odprowadzające ją do studzienki chłonnej albo przed jego lico.

Suche murki oporowe

Do ich budowy nie stosuje się zaprawy – stabilność konstrukcji zapewnia odpowiednie ułożenie elementów. Suchy murek wznosi się z kamiennych ciosów lub kamieni łupanych i posortowanych tak, żeby miały co najmniej dwie płaskie, równoległe powierzchnie (kamienie polne się nie nadają). Fundament tworzą bloki kamienne, ale można też zastosować tańsze betonowe bloczki fundamentowe.

Na nieprzepuszczalnym gruncie układa się je na warstwie tłucznia, dodatkowo wykonuje się też żwirowy drenaż z tyłu murka. Murek powinien być nachylony w stronę skarpy, a jego szerokość nie może być mniejsza niż 1/3 wysokości. Nie jest konieczne kładzenie sączków drenarskich, ponieważ woda swobodnie przedostaje się przez szczeliny między kamieniami. Układając je, należy pamiętać o tym, żeby były przewiązane – długie pionowe spoiny osłabiają konstrukcję. Co jakiś czas układa się długi kamień, który sięga w głąb skarpy i wiąże murek z gruntem. Po wypełnieniu szczelin żyzną ziemią można w nich posadzić rośliny skalne.

Murki ogrodowe z betonowych prefabrykatów

Murki wznosi się także z kształtek, które mają postać okrągłych, prostokątnych lub wielościennych donic bez dna. Układa się je jedna na drugiej z przesunięciem w stronę skarpy i wypełnia ziemią lub żwirem – powstaje więc rodzaj suchego muru.

Ponieważ betonowe elementy są równe i stosunkowo lekkie, o wiele łatwiej buduje się ściany z nich niż z kamieni. Można je ułożyć na betonowym fundamencie (na gruncie nieprzepuszczalnym wymagana jest dodatkowo warstwa odsączająca z tłucznia) lub tylko na dokładnie ubitej warstwie tłucznia (wtedy pierwszą kształtkę należy zagłębić w ziemi). Ważne jest, żeby teren był dokładnie wypoziomowany, ponieważ nierówno osadzone duże i regularne elementy będą wyglądały nieporządnie.

Po wypełnieniu kształtek żyzną ziemią sadzi się w nich rośliny, dzięki czemu powstają efektowne zielone ściany. Ponieważ podłoże dość szybko w nich przesycha, trzeba wybierać gatunki odporne na suszę. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie automatycznego podlewania.

Murki oporowe z betonu

Ścianki ze zbrojonego betonu są bardzo trwałe, jednak ich budowa wymaga dużych umiejętności. Ich zaletą jest plastyczność – można nadawać im dowolny kształt, na przykład formować łuki. W różny sposób można też wykończyć ich powierzchnię, między innymi stosując rozmaite okładziny.

Układa się je na miejscu w przygotowanym wcześniej szalunku. Wznosi się z nich nawet wysokie i bardzo mocne ściany oporowe, konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który obliczy napór ziemi i na tej podstawie wykona projekt. Samodzielnie można budować ścianki wysokości najwyżej 1 m, pamiętając o tym, że muszą mieć fundament poniżej punktu zamarzania gruntu i co 5 m dylatację.

Z tyłu konstrukcji należy położyć warstwę odsączającą ze żwiru oraz izolację z folii fundamentowej. U podstawy ścianki umieszcza się sączki drenarskie odprowadzające wodę do studzienki chłonnej lub przed jej lico.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...