| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Łazienka bez brodzika. Odpływ w podłodze - ważny detal

Łazienka bez brodzika. Odpływ w podłodze - ważny detal

Na brodzik z płytek decydujmy się, gdy zależy nam na indywidualnym charakterze łazienki. Ale, oprócz estetyki, za jego budową przemawiają również względy praktyczne. Brodzik z płytek może mieć dowolne wymiary, pozwala urządzić natrysk w nietypowej wnęce, a osoby starsze i dzieci mogą z niego łatwo i bezpiecznie korzystać. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę budując brodzik z płytek - jak go zaizolować i jak odprowadzić wodę...

Na budowę brodzika z płytek, najlepiej zdecydować się już podczas budowy domu. Możemy wtedy zaplanować, jaka ma być grubość wylewki i innych warstw podłogi, aby gotowy brodzik nie wystawał nad poziom posadzki. Należy przyjąć, że wszystkie warstwy konstrukcji mają grubość 12-15 cm. Najczęściej w miejscu, gdzie ma się on znajdować, pozostawiamy niezalany betonem strop i wtedy mamy ułatwiony wybór metody budowy.

Zobacz, jak samemu wybudować brodzik z płytek

Autor: ACO

Centralnym elementem brodzika z płytek jest wpust punktowy. Może być wykonany ze stali nierdzewnej

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Brodzik z płytek = kanalizacja w stropie

Budowę brodzika rozpoczynamy od wykonania podejścia kanalizacyjnego. W zależności od typu stropu sposób jego zrobienia jest odmienny. Najmniejszy problem z konstrukcją odpływu jest na parterze w pomieszczeniu z podłogą na gruncie. Grubość ocieplenia jest duża i raczej nie ma kłopotu ze zmieszczeniem brodzika w warstwach podłogowych. Podejście kanalizacyjne doprowadzasię do miejsca odpływu brodzika przed betonowaniem płyty podłogi na gruncie. Na stropach, na których warstwy podłogowe są cieńsze, z reguły wpust i podejście kanalizacyjne trzeba wkuć w strop. W cienkich stropach monolitycznych grubości około 15 cm nie zmieścimy wpustu i rury kanalizacyjnej. Należy wtedy wpust umieścić w warstwie stropu, natomiast podłączenie do pionu kanalizacyjnego zamontować pod stropem, w pomieszczeniu poniżej.

Gdy strop jest gęstożebrowy, a jego grubość wynosi około 25 cm, podejście montujemy w czasie wykonywania stropu lub przygotowujemy w nim zagłębienia, w których później zamontujemy odpływ. Ważne jest, aby odprowadzenie kanalizacyjne nie przecinało belek głównych stropu, gdyż osłabia to znacznie jego wytrzymałość.

Odpływ musi być ułożony ze spadkiem minimum 2% w kierunku pionu i nie powinien być dłuższy niż 3 m. Jeśli będzie, należy zamontować dodatkowe odpowietrzenie (lub zawór napowietrzający) albo zwiększyć średnicę rury odpływowej ze standardowych 50 do 75 mm.

PAMIĘTAJ

Sprawny i wydajny odpływ wody spod natrysku jest warunkiem komfortowej kąpieli, a w przypadku płytkich brodzików chroni łazienkę przed zalaniem.

Wpust podłogowy - punktowy lub liniowy

Wpust podłogowy skonstruowany specjalnie do zastosowania w posadzkach z płytek ma wbudowany syfon. Warto wybrać model z kołnierzem ułatwiającym wykonanie szczelnej hydroizolacji i o niewielkej wysokości – im mniejsza, tym łatwiej będzie zmieścić go w podłodze.

Wpust powinien mieć możliwość czyszczenia od góry – w brodziku z płytek nie ma innego sposobu, aby dostać się do odpływu.

Istotnym parametrem wpustu jest jego wydajność. Powinna być zdecydowanie większa od wydajności baterii lub panelu natryskowego, który chcemy zastosować. Baterie natryskowe mają wydajność około 0,17 l/s, natomiast panele natryskowe około 0,33 l/s. Wydajność wpustów wynosi od 0,45 do 0,90 l/s.

Na rynku dostępne są obecnie oprócz wpustów punktowych również wpusty liniowe. Mają one większą płaszczyznę odbioru wody, a przy tym nowoczesny, bliższy aktualnym trendom wygląd. Możemy wybierać wśród odpływów prostych i kątowych (do montowania w narożnikach brodzika), z pokrywami stalowymi lub przystosowanymi do wklejania płytek oraz w kilku długościach (od 75 do 150 cm).

Izolacja cieplna brodzika

Gdy już wykonaliśmy podłączenie, możemy ułożyć na stropie warstwę styropianu, otaczając nim wpust. Musimy do tego użyć materiałów przeznaczonych do zastosowań „dach/podłoga”. Grubość ocieplenia zależy od wysokości, jaką dysponujemy. Niezbędne minimum to 3 cm, ale najlepiej, gdyby miało 5 cm w warstwach 3 i 2 cm układanych na zakładkę. Nie zapomnijmy zrobić wokół ściany dylatacji obwodowej ze styropianu o grubości 1 cm. Jako warstwę rozdzielającą – przed ułożeniem wylewki – zaleca się folię z PCW. Następnie poziomujemy kołnierz wpustu. Ułatwi nam to położenie kolejnych warstw brodzika i zamontowanie pozostałych elementów wpustu.

Wylewka. Ważne spadki w kierunku wpustu

Na izolację termiczną układamy wylewkę – wygodnie jest skorzystać z gotowych zapraw. Ważne jest, aby warstwa wylewki była dobrze ubita i wygładzona. Powinna sięgać do poziomu kołnierza wpustu (wymaganie niezbędne do prawidłowego ułożenia kolejnej warstwy) i mieć uformowane odpowiednie spadkiw kierunku wpustu. Spadki 2-3% powinny być zrobione od każdej krawędzi brodzika w kierunku wpustu punktowego. Aby czynność tę wykonać dokładnie, możemy ułożyć listwy dystansowe, które pomogą nam zachować odpowiedni spadek i wysokość szlichty. Układa się je od narożników brodzika do narożników kratki odpływu, pamiętając, aby płaszczyzna kratki wystawała ponad wylewkę tyle, ile wynosi grubość hydroizolacji (1-2 mm), kleju do płytek i płytek (15-20 mm). Gdy zastosujemy odpływ liniowy, spadki powinny być z dwóch stron, tak by płaszczyzna wokół wpustu znalazła się 1 cm poniżej płaszczyzny podłogi w pozostałej części.

Uszczelnienie w płynie

Do wykonywania hydroizolacji najczęściej stosuje się materiały płynne. Warstwy pod płytkami zabezpiecza się metodą dwukrotnego pokrycia powierzchni folią w płynie lub masą izolacyjną oraz wzmacnia się taśmami i matami do oklejania krawędzi i otworów brodzika. Uwaga! Przed rozpoczęciem uszczelnienia trzeba sprawdzić, czy podłoże jest suche.

Klej i fuga, czyli jak kończymy

Najważniejsze, aby produkty, a w szczególności fuga, były wodoszczelne. Stosuje się kleje elastyczne, bosą zalecane do stosowania na izolacje w postaci płynnych folii i mas. Podczas układania płytek trzeba zwrócić uwagę na estetyczne połączenie płytek i wpustu. Niedbałe przycięcie i rozmieszczenie płytek zniweczy dotychczasowe wysiłki. Szczególnie istotne jest to przy wpustach punktowych, gdzie tworzy się tak zwaną kopertę.

Przeczytaj dodatkowo:
Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Brodzik podłogowy. Jak wykończyć go płytkami...

Po zamontowaniu syfonu brodzikowego i odpowiednim przygotowaniu podłoża można wykończyć brodzik podłogowy...