| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Wyposażenie kuchni. 9 pytań, na które musisz odpowiedzieć wybierająć sprzęt kuchenny

Wyposażenie kuchni. 9 pytań, na które musisz odpowiedzieć wybierająć sprzęt kuchenny

Dobrze dobrany sprzęt kuchenny - blaty, szafki, zlewozmywak czy sprzęt AGD - są sukcesem do urządzenia funkcjonalnej kuchni. Wyposażenie powinno bowiem nie tylko zaspokajać przyzwyczajenia domowników, ale także być odpowiednie do wielkości i kształtu kuchni. Dlatego, zanim urządzisz kuchnię - musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań...

Kryteria według których wybieramy sprzęt kuchenny

Kiedy przygotowujemy posiłki, zwykle najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Z tego powodu główna zasada projektowania kuchni mówi, że najważniejsze w kuchni są odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką.

Jednak odległości to jeszcze nie wszystko. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia kulinarne, do których powinniśmy dostosować naszą kuchnię. Dlatego, wyposażenie kuchni w odpowiednie szafki kuchenne, blaty, sprzęt AGD czy zlewozmywak nie jest łatwe.

Autor: Andrzej Szandomirski

9 pytań, które musisz sobie zadać zanim wybierzesz sprzęty do kuchni:

  1. Jak często robisz zakupy. Jeśli raz w tygodniu, potrzebujesz więcej miejsca na zapasy. Mogą to być szafki kuchenne, spiżarnia, schowek w garażu, ale tylko jeśli znajduje się on blisko kuchni.
  2. Z jakich produktów korzystasz najczęściej. Jeśli z mrożonek, potrzebujesz dużej zamrażarki, jeśli z gotowych dań w puszkach - dużej spiżarni bezpośrednio przy kuchni albo obszernych szafek, jeśli ze świeżych warzyw - chłodnej spiżarni.
  3. Czy gotujesz na zapas. Jeśli tak robisz lub często wydajesz przyjęcia, trzeba pomyśleć o chłodnym miejscu na odstawienie gotowych potraw, przyda się również duża lodówka.
  4. Czy zamierzasz mieć zmywarkę. Jeśli tak - możesz zdecydować się na niewielki zlewozmywak i zmywarkę umieścić w jego sąsiedztwie (naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać). Jeśli nie - zlewozmywak musi być większy. Najlepiej dwukomorowy z ociekaczem.
  5. Ile masz miejsca na blatach roboczych. Jeśli miejsca jest niewiele, kup zlewozmywak wyposażony w deskę do krojenia.
  6. Czy częściej gotujesz czy podgrzewasz gotowe produkty. Urządzenie, z którego najczęściej korzystamy, powinno być w pobliżu głównego blatu roboczego.
  7. Czy często pieczesz. Umieszczenie piekarnika na wysokości oczu ułatwi jego obsługę.
  8. Czy gotujesz potrawy w dużych ilościach. Jeśli często urządzasz wielkie gotowanie czy robisz przetwory, wybierz płytę kuchenną szerszą niż standardowa (np. na sześć palników). Także mycie dużych garnków w niewielkim zlewozmywaku może być nie lada kłopotem, więc zdecyduj się na dwu- lub trzykomorowy.
  9. Czy w domu zwykle gotuje jedna osoba czy więcej. Jeśli lubisz gotować z całą rodziną, wygodne będzie usytuowanie płyty kuchennej na wyspie.

Szara kuchnia. Aranżacja niebanalnej, męskiej kuchni

Szary kolor frontów szafek wzbogacony błyskiem stali sprzętów, surowy beton i lustro –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mała kuchnia otwarta na salon. Pomysł na...

Mała, ciemna i zupełnie niefunkcjonalna kuchnia zupełnie zmieniła swoje oblicze. Po połączeniu kuchni z...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Cicha, innowacyjna wentylacja w kuchni

Nikt nie lubi głośnych wentylatorów w okapach kuchennych zagłuszających nawet nasze myśli. Do tej pory...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Dobre oprawy oświetleniowe do kuchni. Dlaczego...

Projektując kuchnię warto zadbać o dobrej jakości oprawy oświetleniowe. Kuchnia jest bowiem pomieszczeniem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.