| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Wyposażenie kuchni. 9 pytań, na które musisz odpowiedzieć wybierająć sprzęt kuchenny

Wyposażenie kuchni. 9 pytań, na które musisz odpowiedzieć wybierająć sprzęt kuchenny

Dobrze dobrany sprzęt kuchenny - blaty, szafki, zlewozmywak czy sprzęt AGD - są sukcesem do urządzenia funkcjonalnej kuchni. Wyposażenie powinno bowiem nie tylko zaspokajać przyzwyczajenia domowników, ale także być odpowiednie do wielkości i kształtu kuchni. Dlatego, zanim urządzisz kuchnię - musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań...

Kryteria według których wybieramy sprzęt kuchenny

Kiedy przygotowujemy posiłki, zwykle najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Z tego powodu główna zasada projektowania kuchni mówi, że najważniejsze w kuchni są odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką.

Jednak odległości to jeszcze nie wszystko. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia kulinarne, do których powinniśmy dostosować naszą kuchnię. Dlatego, wyposażenie kuchni w odpowiednie szafki kuchenne, blaty, sprzęt AGD czy zlewozmywak nie jest łatwe.

Autor: Andrzej Szandomirski

9 pytań, które musisz sobie zadać zanim wybierzesz sprzęty do kuchni:

  1. Jak często robisz zakupy. Jeśli raz w tygodniu, potrzebujesz więcej miejsca na zapasy. Mogą to być szafki kuchenne, spiżarnia, schowek w garażu, ale tylko jeśli znajduje się on blisko kuchni.
  2. Z jakich produktów korzystasz najczęściej. Jeśli z mrożonek, potrzebujesz dużej zamrażarki, jeśli z gotowych dań w puszkach - dużej spiżarni bezpośrednio przy kuchni albo obszernych szafek, jeśli ze świeżych warzyw - chłodnej spiżarni.
  3. Czy gotujesz na zapas. Jeśli tak robisz lub często wydajesz przyjęcia, trzeba pomyśleć o chłodnym miejscu na odstawienie gotowych potraw, przyda się również duża lodówka.
  4. Czy zamierzasz mieć zmywarkę. Jeśli tak - możesz zdecydować się na niewielki zlewozmywak i zmywarkę umieścić w jego sąsiedztwie (naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać). Jeśli nie - zlewozmywak musi być większy. Najlepiej dwukomorowy z ociekaczem.
  5. Ile masz miejsca na blatach roboczych. Jeśli miejsca jest niewiele, kup zlewozmywak wyposażony w deskę do krojenia.
  6. Czy częściej gotujesz czy podgrzewasz gotowe produkty. Urządzenie, z którego najczęściej korzystamy, powinno być w pobliżu głównego blatu roboczego.
  7. Czy często pieczesz. Umieszczenie piekarnika na wysokości oczu ułatwi jego obsługę.
  8. Czy gotujesz potrawy w dużych ilościach. Jeśli często urządzasz wielkie gotowanie czy robisz przetwory, wybierz płytę kuchenną szerszą niż standardowa (np. na sześć palników). Także mycie dużych garnków w niewielkim zlewozmywaku może być nie lada kłopotem, więc zdecyduj się na dwu- lub trzykomorowy.
  9. Czy w domu zwykle gotuje jedna osoba czy więcej. Jeśli lubisz gotować z całą rodziną, wygodne będzie usytuowanie płyty kuchennej na wyspie.

Szara kuchnia. Aranżacja niebanalnej, męskiej kuchni

Szary kolor frontów szafek wzbogacony błyskiem stali sprzętów, surowy beton i lustro –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wąska kuchnia to nie problem. Zasady urządzania i...

Taka kuchnia może być bardzo wygodna. Trzeba tylko dostosować projekt do jej szerokości. Pokazujemy...

Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Doprowadzenie instalacji do wyspy kuchennej:...

Wyspa w kuchni to nie tylko element ozdobny. Jej montaż i usytuowanie powinny wspomagać funkcjonalność...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Mała kuchnia otwarta na salon. Pomysł na...

Mała, ciemna i zupełnie niefunkcjonalna kuchnia zupełnie zmieniła swoje oblicze. Po połączeniu kuchni z...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...