| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Kuchnia w cytrusowych barwach. Jak ożywić wnętrze kuchni?
Zielona kuchnia jako część pokoju dziennego

Kuchnia w cytrusowych barwach. Jak ożywić wnętrze kuchni?

Zobacz, jak efektownie może wyglądać śmiałe połączenie oryginalnej, zielonej kuchni z dzienną częścią mieszkania. Zobacz jak efektownie może wyglądać śmiałe połączenie oryginalnej, zielonej kuchni z dzienną częścią mieszkania.

Autor: Mariusz Bykowski Kuchnia otwarta

Kuchnia w barwach soczystej żółci, chłodnej mięty i odświeżającej limonki świetnie komponuje się ze stonowanym salonem. Jak to możliwe? Główne akcenty kolorystyczne powtarzają się w obydwu częściach: zarówno kuchennej, jak i dziennej, a wyraziste, mocne kolory zostały przełamane panelami w kolorze ciemnego drewna.

Kuchnia otwarta w dużym mieszkaniu to efektowne rozwiązanie. W mniejszym – zazwyczaj konieczność. Dzięki temu na niewielkim metrażu zyskuje się pożądaną przestronność. Właścicielka nie zmieniła więc zaproponowanego przez dewelopera rozkładu pomieszczeń.

Połączenie kuchni i pokoju ma też tę zaletę, że zwykle na granicy obu części da się wygospodarować miejsce na jadalnię. Jeżeli przestrzeni jest mało, warto wybrać rozkładany stół.

Zabawny charakter kuchni z jadalnią

By nadać spójny charakter kuchni i pokojowi, którego jest aneksem, właścicielka użyła soczystego koloru i zabawnych dodatków. Do koloru podłogi nawiązuje górna zabudowa. Szafki w podbarwionym wiśniowo brązie przywołują skojarzenia z solidnymi kompletami mebli. To dobra baza – podobnie jak nowoczesne, proste bryły – do wprowadzenia elementów w stylistyce vintage. Lodówka, radio, kubeczki o charakterystycznej linii na takim tle przyciągają wzrok i zyskują zabawny charakter.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czym wykończyć ściany kuchni?

  • Farba. Najszybciej i najtaniej jest ścianę pomalować. Można w ten sposób uzyskać powierzchnię o niemal dowolnym kolorze, jednolitą, bez połączeń i podziałów, a gdy wybierze się farbę o odpowiednich właściwościach, także wodoodporną i zmywalną. Przed pomalowaniem ścianę należy dokładnie wyrównać, bo farba, zwłaszcza błyszcząca i w intensywnym kolorze, uwydatni nierówności.
  • Szkło. Ciekawym sposobem wykończenia ściany nad blatem może być przymocowanie do niej tafli szkła bezbarwnego, przez które będzie widać znajdującą się pod spodem ścianę (na przykład surowe cegły, ulubioną grafikę, zdjęcie), albo matowego, lakierowanego czy z sitodrukowym deseniem.
  • Lustro. Równie dobrym zabezpieczeniem przed trwałymi zabrudzeniami będzie naklejone na płytę pilśniową, a następnie przymocowane do ściany lustro (jego powłoka odbijająca musi być wodoodporna). Dzięki takiej okładzinie będzie można uzyskać dodatkowy efekt – optyczne powiększenie przestrzeni kuchni.

Jakimi farbami pomalować kuchenne ściany?

Aby efekt był trwały, do malowania trzeba wybrać odpowiednie farby. Zamiast standardowych, lepiej wybrać te odporne na wilgoć oraz wnikanie brudu i tłuszczu. Ważne, aby były odporne nie tylko na zmywanie, ale też na szorowanie, żeby można je było w razie potrzeby umyć. Powinny mieć pierwszą klasę wytrzymałości.

Takie informacje można znaleźć w kartach technicznych produktów (warto przeglądać je przed zakupem) oraz na opakowaniach. Wielu producentów dla ułatwienia nazywa swoje farby zgodnie z ich przeznaczeniem – na przykład do kuchni i łazienek.

Farby mogą być akrylowe albo ceramiczne. Składają się z drobnych cząsteczek – bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikrokuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby, jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnikają w nią wilgoć i brud. Można też ją szorować bez obaw o utratę koloru lub wybłyszczenie. Dzięki temu następne malowanie będzie potrzebne po długim czasie.

Ponadto farby przeznaczone do kuchni i łazienek są dostępne w różnych kolorach i coraz częściej są matowe, co pozwala łatwo dopasować wykończenie ścian w kuchni na przykład do połączonej z nią jadalni.

WARTO WIEDZIEĆ

Miejsce do jedzenia

Jeśli kuchnia jest przestrzennie połączona z jadalnią lub pokojem dziennym, nie ma potrzeby organizowania w niej miejsca do jedzenia.

Jeżeli kuchnia jest zamknięta lub wydzielona, należy taką przestrzeń wygospodarować, na przykład przy blacie kuchennym – na jego zakończeniu, odnodze lub skrzydle.

Ze względu na różne wysokości blatu (85–90 cm) i zwykłego stołu (około 75 cm) możliwe są różne rozwiązania. Odcinek blatu służący jako stolik może być obniżony. Może też być na tym samym poziomie, ale wtedy będą potrzebne wyższe krzesła. Blat można także podwyższyć i stworzyć barek, przy którym będzie można siedzieć na wysokich krzesłach. W ten sposób dodatkowo uzyska się atrakcyjny element oddzielający kuchnię od salonu czy jadalni.

Funkcjonalne oświetlenie w kuchni - jakie wybrać światło do kuchni?

Dobre światło w kuchni to też warunek sukcesów kulinarnych. Odpowiednie oświetlenie tworzy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...