Wilgoć w domu to skutki złej wentylacji

2011-02-25 16:56

Wilgoć w domu po części napływa wraz z powietrzem zewnętrznym, a częściowo powstaje w wyniku przebywania ludzi w pomieszczeniach. Im więcej wilgoci, tym większe ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Na szczęście wentylacja odprowadza nadmiar wilgoci z domu. Co jednak w sytuacji, gdy wentylacja nie działa prawidłowo.

Wilgoć w domu - skutki złej wentylacji
Autor: Piotr Mastalerz

 

W domu zamieszkanym przez czteroosobową rodzinę może powstać nawet 10 l wilgoci w ciągu doby. Wykrapla się z powietrza, gdy zetknie się ono z chłodnymi powierzchniami okien, narożników ścian, czy rur z zimną wodą.

Wymiana powietrza - klucz do skutecznie działającej wentylacji

Zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, niszczy elementy wyposażenia wnętrz i – często w sposób niezauważalny dla mieszkańców – elementy konstrukcyjne domu. Powodem jest brak wymiany powietrza.

Ograniczony napływ powietrza często prowadzi do odwrócenia ciągu w kanałach wentylacyjnych i nawiewania powietrza do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Powoduje to duży dyskomfort, zwłaszcza zimą. Może prowadzić do trwałego wyziębienia łazienek, toalet lub kuchni, gdzie są zlokalizowane kanały wywiewne. Kanały przestają usuwać zanieczyszczenia z pomieszczeń – wilgoć, zapachy, tlenek i dwutlenek węgla. Dochodzi do zaburzenia procesów spalania gazu w urządzeniach grzewczych z otwartą komorą spalania (kotłach, kominkach) i przepływowych podgrzewaczach wody, co w skrajnych przypadkach grozi śmiertelnymi zatruciami.

Zaparowane szyby, grzyb i pleśń, czyli skutki złej wentylacji

Zbyt słaba wymiana powietrza w pomieszczeniach powoduje negatywne skutki zarówno dla osób korzystających z takich pomieszczeń, jak i dla samego budynku. Część skutków jest widoczna, ale wpływ na zdrowie może być odczuwalny dopiero po latach.

Widoczne skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami;
  • para wodna skroplona na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach;
  • zaparowane szyby w oknach; 
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience;
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg.

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

  • złe samopoczucie – bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie;
  • niszczenie konstrukcji budynku – wnikanie wilgoci do ścian i ich stopniowe niszczenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.