| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja w domu z kominkiem otwartym. PORADA

Wentylacja w domu z kominkiem otwartym. PORADA

Niewłaściwie pracująca wentylacja lub źle dobrany do typu wentylacji rodzaj kominka są często przyczyną zakłóceń w jego pracy. Jeśli kominek otwarty został dobrze zbudowany i nic nie wskazuje na to, by problemy z jego pracą wynikały z jego wad, trzeba się dobrze przyjrzeć wentylacji. Zobacz, z jakim rodzajem wentylacji może bez zakłóceń funkcjonować kominek otwarty...

Wentylacja grawitacyjna w domu z kominkiem otwartym

W domu z wentylacją grawitacyjną, w pokoju z kominkiem trzeba koniecznie przewidzieć kanał wywiewny przeznaczony wyłącznie dla tego pomieszczenia. Ale to nie wystarczy. Jeśli do wnętrza nie zostanie doprowadzona odpowiednia ilość świeżego powietrza, trudno będzie rozpalić ogień w kominku, ponieważ nie wytworzy się odpowiedni ciąg w kanale dymowym. Podczas prób rozpalenia dym będzie się cofał do pomieszczenia. Sytuację poprawi dopiero otwarcie okna lub drzwi zewnętrznych.

Kłopoty mogą wystąpić także już w trakcie palenia. Kiedy będzie za mało powietrza, nastąpi odwrócenie kierunku przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym. Powietrze, zamiast wylatywać przez kanał wywiewny, będzie nim zasysane do wnętrza. Wraz z nim do pomieszczenia trafi również dym wyciągany z kanału dymowego, który zwykle jest usytuowany w pobliżu (przewody dymowe są często prowadzone jeden obok drugiego i wspólnie obudowane).

Wentylacja grawitacyjna - doprowadzenie powietrza do kominka

Najlepiej więc doprowadzić powietrze do kominka kanałem z przepustnicą pozwalającą zamknąć wlot do niego, gdy kominek nie jest używany. Kanał najwygodniej jest poprowadzić w podłodze i ocieplić, aby zimne powietrze nie wyziębiało posadzki.

Jeśli jest za późno na tego rodzaju przedsięwzięcie, powietrze do spalania można doprowadzać przez nawiewniki okienne lub ścienne, pamiętając jednak, że muszą mieć większą wydajność, niż jest wymagana do wentylacji (w domu bez kominka).

Aby wentylacja z tak dobranymi nawiewnikami nie działała zbyt intensywnie w czasie, gdy kominek nie jest używany, część z nich powinna mieć możliwość zamykania.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna w domu z kominkiem

Jeśli w domu z kominkiem przewidziano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, projektując ją trzeba zrównoważyć strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, aby zabezpieczyć kominek przed odwracaniem ciągu w kanale dymowym. Rozkład pomieszczeń lub sposób ich użytkowania mogą utrudniać zrównoważenie strumieni. Dlatego do pokoju z kominkiem bezpieczniej jest nawiewać nieco więcej powietrza, niż jest z niego usuwane. W ten sposób powstanie nadciśnienie, które nie dopuści do zasysania dymu z kominka.

Wentylacja mechaniczna - doprowadzenie powietrza do kominka

W domu z wentylacją nawiewno-wywiewną okna powinny być szczelne, a więc bez nawiewników, którymi dopływałoby powietrze do spalania. Trzeba je doprowadzić podpodłogowym kanałem z przepustnicą otwieraną na czas palenia w kominku.

PAMIĘTAJ

Kominki otwarte można budować tylko w domach z wentylacją grawitacyjną (naturalną) lub mechanicznązrównoważoną albo nadciśnieniową. nawiewno-wywiewną

Głośna wentylacja mechaniczna - jak ją schować i zmniejszyć hałas

Wentylacja mechaniczna nie może być tak cicha jak wentylacja grawitacyjna, ponieważ ruch powietrza...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.