| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej rozpowszechniona zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w większości budynków użyteczności publicznej. Jeśli jednak w domu zamontowano szczelne okna, może być ona nieskuteczna. Zobacz, jak wspomóc wentylację grawitacyjną.

Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu. Ruch powietrza powstaje na skutek różnicy ciśnienia wywołanej:

  • różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu;
  • działaniem wiatru na budynek.

Wentylacja grawitacyjna po staremu - wentylacja nieregulowana

Jeszcze do niedawna najczęściej projektowano wentylację grawitacyjną nieregulowaną: powietrze z zewnątrz wnikało do domów tylko przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a wydostawało się kratkami wentylacyjnymi.

Choć jego przepływ nie był kontrolowany i zwykle zależał od warunków atmosferycznych, to mieszkania były wystarczająco, a często nawet zbyt intensywnie wentylowane. Gdy na dworze wiał silny wiatr, w wielu mieszkaniach z powodu przeciągów było zimno. Kiedy w domu było zbyt gorąco, otwierało się okna i wietrzyło pomieszczenia dłużej niż wynikałoby to z potrzeb wentylacji. Powodowało to duże straty ciepła, więc część kosztów poniesiona na ogrzanie domu była marnowana.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przepływ powietrza przez okna z nawiewnikami z czujnikami wilgoci w dzień i w nocy

Wentylacja grawitacyjna nowocześnie. Czy można ją regulować?

Na przełomie lat 80. i 90. w Polsce zaczęto stosować okna z PVC z wbudowanymi uszczelkami. Wkrótce potem pojawiły się szczelne okna drewniane. Takie okna - podobnie jak te z PVC - są energooszczędne: radykalnie zmniejszając niekontrolowany wypływ ciepłego powietrza z wnętrza domu, zmniejszają straty ciepła. Jednocześnie jednak ograniczają wentylację domów.

Ponieważ taka zredukowana wymiana powietrza jest niewystarczająca, powoduje to pojawienie się innego problemu: wzrostu wilgotności powietrza. W zawilgoconych domach mogą rozwijać się grzyby. Mieszkańcy budynków ze szczelnymi oknami często mają złe samopoczucie: są zmęczeni i apatyczni, skarżą się na bóle głowy, podrażnienia skóry, gardła, oczu i błon śluzowych nosa. Objawy te określa się jako "syndrom chorego budynku". Architekci często nie zwracają uwagi na to, czy w domu z nowoczesnymi, szczelnymi oknami będzie zapewniona właściwa wentylacja. Powierzając specjalistom projekty konstrukcji, instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, bardzo często lekceważą ten problem.

Aby zaradzić problemom związanym ze zbyt szczelnymi oknami, a więc i niewłaściwą wentylacją, od niedawna w domach mieszkalnych stosuje się wentylację grawitacyjną regulowaną.
W oknach (czasem też w ścianach) domów z taką wentylacją montuje się nawiewniki okienne. Od stopnia otwarcia nawiewników (jak również kratek wywiewnych) zależy ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń i usuwanego z nich.

Przeczytaj dodatkowo:
Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

System ogrzewania FEELCO - komfort użytkowania...

Jeśli szukasz systemu ogrzewania nowej generacji, FEELCO jest odpowiedzią na twoje potrzeby! Zintegrowany...

Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system...

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z...

Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Wentylacja w domu jednorodzinnym – naturalna lub...

Już na etapie projektowania domu warto wybrać rodzaj wentylacji. O ile wykonanie wentylacji naturalnej...