| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej rozpowszechniona zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w większości budynków użyteczności publicznej. Jeśli jednak w domu zamontowano szczelne okna, może być ona nieskuteczna. Zobacz, jak wspomóc wentylację grawitacyjną.

Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu. Ruch powietrza powstaje na skutek różnicy ciśnienia wywołanej:

  • różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu;
  • działaniem wiatru na budynek.

Wentylacja grawitacyjna po staremu - wentylacja nieregulowana

Jeszcze do niedawna najczęściej projektowano wentylację grawitacyjną nieregulowaną: powietrze z zewnątrz wnikało do domów tylko przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a wydostawało się kratkami wentylacyjnymi.

Choć jego przepływ nie był kontrolowany i zwykle zależał od warunków atmosferycznych, to mieszkania były wystarczająco, a często nawet zbyt intensywnie wentylowane. Gdy na dworze wiał silny wiatr, w wielu mieszkaniach z powodu przeciągów było zimno. Kiedy w domu było zbyt gorąco, otwierało się okna i wietrzyło pomieszczenia dłużej niż wynikałoby to z potrzeb wentylacji. Powodowało to duże straty ciepła, więc część kosztów poniesiona na ogrzanie domu była marnowana.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przepływ powietrza przez okna z nawiewnikami z czujnikami wilgoci w dzień i w nocy

Wentylacja grawitacyjna nowocześnie. Czy można ją regulować?

Na przełomie lat 80. i 90. w Polsce zaczęto stosować okna z PVC z wbudowanymi uszczelkami. Wkrótce potem pojawiły się szczelne okna drewniane. Takie okna - podobnie jak te z PVC - są energooszczędne: radykalnie zmniejszając niekontrolowany wypływ ciepłego powietrza z wnętrza domu, zmniejszają straty ciepła. Jednocześnie jednak ograniczają wentylację domów.

Ponieważ taka zredukowana wymiana powietrza jest niewystarczająca, powoduje to pojawienie się innego problemu: wzrostu wilgotności powietrza. W zawilgoconych domach mogą rozwijać się grzyby. Mieszkańcy budynków ze szczelnymi oknami często mają złe samopoczucie: są zmęczeni i apatyczni, skarżą się na bóle głowy, podrażnienia skóry, gardła, oczu i błon śluzowych nosa. Objawy te określa się jako "syndrom chorego budynku". Architekci często nie zwracają uwagi na to, czy w domu z nowoczesnymi, szczelnymi oknami będzie zapewniona właściwa wentylacja. Powierzając specjalistom projekty konstrukcji, instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, bardzo często lekceważą ten problem.

Aby zaradzić problemom związanym ze zbyt szczelnymi oknami, a więc i niewłaściwą wentylacją, od niedawna w domach mieszkalnych stosuje się wentylację grawitacyjną regulowaną.
W oknach (czasem też w ścianach) domów z taką wentylacją montuje się nawiewniki okienne. Od stopnia otwarcia nawiewników (jak również kratek wywiewnych) zależy ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń i usuwanego z nich.

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...