| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna - zasady prawidłowego działania

Wentylacja grawitacyjna jest najbardziej rozpowszechniona zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz w większości budynków użyteczności publicznej. Jeśli jednak w domu zamontowano szczelne okna, może być ona nieskuteczna. Zobacz, jak wspomóc wentylację grawitacyjną.

Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna zapewnia ciągłą wymianę powietrza wewnątrz domu. Ruch powietrza powstaje na skutek różnicy ciśnienia wywołanej:

  • różnicą temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu;
  • działaniem wiatru na budynek.

Wentylacja grawitacyjna po staremu - wentylacja nieregulowana

Jeszcze do niedawna najczęściej projektowano wentylację grawitacyjną nieregulowaną: powietrze z zewnątrz wnikało do domów tylko przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a wydostawało się kratkami wentylacyjnymi.

Choć jego przepływ nie był kontrolowany i zwykle zależał od warunków atmosferycznych, to mieszkania były wystarczająco, a często nawet zbyt intensywnie wentylowane. Gdy na dworze wiał silny wiatr, w wielu mieszkaniach z powodu przeciągów było zimno. Kiedy w domu było zbyt gorąco, otwierało się okna i wietrzyło pomieszczenia dłużej niż wynikałoby to z potrzeb wentylacji. Powodowało to duże straty ciepła, więc część kosztów poniesiona na ogrzanie domu była marnowana.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przepływ powietrza przez okna z nawiewnikami z czujnikami wilgoci w dzień i w nocy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wentylacja grawitacyjna nowocześnie. Czy można ją regulować?

Na przełomie lat 80. i 90. w Polsce zaczęto stosować okna z PVC z wbudowanymi uszczelkami. Wkrótce potem pojawiły się szczelne okna drewniane. Takie okna - podobnie jak te z PVC - są energooszczędne: radykalnie zmniejszając niekontrolowany wypływ ciepłego powietrza z wnętrza domu, zmniejszają straty ciepła. Jednocześnie jednak ograniczają wentylację domów.

Ponieważ taka zredukowana wymiana powietrza jest niewystarczająca, powoduje to pojawienie się innego problemu: wzrostu wilgotności powietrza. W zawilgoconych domach mogą rozwijać się grzyby. Mieszkańcy budynków ze szczelnymi oknami często mają złe samopoczucie: są zmęczeni i apatyczni, skarżą się na bóle głowy, podrażnienia skóry, gardła, oczu i błon śluzowych nosa. Objawy te określa się jako "syndrom chorego budynku". Architekci często nie zwracają uwagi na to, czy w domu z nowoczesnymi, szczelnymi oknami będzie zapewniona właściwa wentylacja. Powierzając specjalistom projekty konstrukcji, instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, bardzo często lekceważą ten problem.

Aby zaradzić problemom związanym ze zbyt szczelnymi oknami, a więc i niewłaściwą wentylacją, od niedawna w domach mieszkalnych stosuje się wentylację grawitacyjną regulowaną.
W oknach (czasem też w ścianach) domów z taką wentylacją montuje się nawiewniki okienne. Od stopnia otwarcia nawiewników (jak również kratek wywiewnych) zależy ilość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń i usuwanego z nich.

Montaż wentylacji w łazience - na co zwracać uwagę

Montaż wentylacyji w łazience to pierwszy krok do komfortu mieszkania. Instalacja wentylacyjna w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja mechaniczna - zalety i koszty wykonania

Sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych i redukcję strat ciepła o ponad połowę zapewnia...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...