| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Tak sprawdzisz ciąg w kanale wentylacyjnym - praktyczny eksperyment

Tak sprawdzisz ciąg w kanale wentylacyjnym - praktyczny eksperyment

Jak sprawdzić, czy powietrze jest usuwane kanałami wentylacyjnymi? To proste, wystarczy przeprowadzić drobny eksperyment. Ciąg kominowy może też zmierzyć kominiarz, w czasie okresowej kontroli przewodów wentylacyjnych. Użyje do tego anemometru. Zanim jednak zawita do ciebie kominiarz, sam przeprowadź to proste doświadczenie.

Murator pomaga

 

Ciąg kominowy w kanałach wentylacyjnych jest bardzo mały, wynosi zaledwie kilkadziesiąt paskali, dlatego nawet drobne zakłócenie obiegu powietrza w domu może sprawić, że przestanie być wystarczający, żeby wyciągać zużyte powietrze.

Kierunek ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych bardzo łatwo może się też odwrócić, powodując nawiewanie powietrza przez kanały z założenia wywiewne.

Przeprowadzając proste doświadczenie z kartką papieru albo zapalniczką, łatwo sprawdzić, czy kanał wywiewny spełnia swoją rolę.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Za pomocą prostego doświadczenia można sprawdzić, czy w kanale wentylacyjnym jest prawidłowy ciąg

Autor: Andrzej T. Papliński

Ciąg w kanale wywiewnym można też zmierzyć za pomocą anemometru

Sprawdź, czy w kanale jest ciąg

  • Jeśli kanał wentylacyjny działajak należy, kartka papieru przyłożona do kratki wywiewnej będzie do niej wyraźnie przyciągana, a płomień zapalniczki na pewno będzie się odchylał w kierunku przewodu wentylacyjnego.
    Doświadczenie ma szanse powodzenia tylko wtedy, gdy zostanie zapewniony dopływ powietrza do pokoi (na przykład przez nawiewniki albo uchylone okno), a drzwi między nimi a kuchnią, łazienką lub innym pomieszczeniem, w którym jest kanał wentylacyjny, będą uchylone lub będą w nich otwory o odpowiednich wymiarach
  • Ciąg w kanale wywiewnym można też zmierzyć za pomocą anemometru. Przyrządami do pomiaru często posługują się kominiarze podczas okresowej kontroli kanałów wentylacyjnych, która powinna mieć miejsce co najmniej raz w roku
WARTO WIEDZIEĆ

Ciąg wsteczny - przyczyny

  • Najczęstszym powodem odwrócenia ciągu kominowego jest nadmierne uszczelnienie okien. Zaburza ono naturalny ruch powietrza wentylującego budynek, które powinno przepływać od okien w stronę kanałów wywiewnych. Ponieważ powietrze nie może dostać się do budynku przez nieszczelności okien, wpada przez kanały wentylacyjne. W takiej sytuacji przeważnie w jednym z kanałów wywiewnych ruch powietrza odbywa się prawidłowo. W mieszkaniu nie może jednak powstawać podciśnienie, więc gdy okna są szczelne, w pozostałych kanałach następuje odwrócenie ciągu. Powietrze zamiast opuszczać budynek, jest zasysane do wnętrza przez kanały.
    Zjawisko jest intensywniejsze, gdy w mieszkaniu działają urządzenia spalające gaz: podgrzewacze wody, kuchenki lub kotły centralnego ogrzewania. Powietrze niezbędne do spalania jest zasysane przez kanał wentylacyjnyzamiast przez nieszczelności w oknach lub specjalne nawiewniki. Odwrócenie ciągu wychładza mieszkanie, ale groźniejsze od tego jest zasysanie z zewnątrz spalin lub dymu.
  • Powietrze może być zasysane kanałem wentylacyjnym także po włączeniu okapu kuchennego. Silny wentylator może spowodować podciśnienie w kanałach wentylacyjnych.
  • Jeszcze innym powodem nawiewania powietrza przez kanały wentylacyjne może być nieprawidłowa budowa komina. Gdy w mieszkaniu są kanały o różnej długości, siła ciągu w najdłuższym kanale będzie z reguły większa niż w pozostałych. Jeżeli dodatkowo okna są szczelne, może zakończyć się to odwróceniem ciągu w kilku kanałach. O takie zjawisko najłatwiej w mieszkaniach na poddaszu, gdzie ze względu na ukształtowanie dachu przewody kominowe mają często różną długość.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Klimatyzacja domowa. Montaż klimatyzatora...

Klimatyzacja jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania domu. Wentylacja, osuszanie i...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.