| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Tak sprawdzisz ciąg w kanale wentylacyjnym - praktyczny eksperyment

Tak sprawdzisz ciąg w kanale wentylacyjnym - praktyczny eksperyment

Jak sprawdzić, czy powietrze jest usuwane kanałami wentylacyjnymi? To proste, wystarczy przeprowadzić drobny eksperyment. Ciąg kominowy może też zmierzyć kominiarz, w czasie okresowej kontroli przewodów wentylacyjnych. Użyje do tego anemometru. Zanim jednak zawita do ciebie kominiarz, sam przeprowadź to proste doświadczenie.

Murator pomaga

 

Ciąg kominowy w kanałach wentylacyjnych jest bardzo mały, wynosi zaledwie kilkadziesiąt paskali, dlatego nawet drobne zakłócenie obiegu powietrza w domu może sprawić, że przestanie być wystarczający, żeby wyciągać zużyte powietrze.

Kierunek ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych bardzo łatwo może się też odwrócić, powodując nawiewanie powietrza przez kanały z założenia wywiewne.

Przeprowadzając proste doświadczenie z kartką papieru albo zapalniczką, łatwo sprawdzić, czy kanał wywiewny spełnia swoją rolę.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Za pomocą prostego doświadczenia można sprawdzić, czy w kanale wentylacyjnym jest prawidłowy ciąg

Autor: Andrzej T. Papliński

Ciąg w kanale wywiewnym można też zmierzyć za pomocą anemometru

Sprawdź, czy w kanale jest ciąg

  • Jeśli kanał wentylacyjny działajak należy, kartka papieru przyłożona do kratki wywiewnej będzie do niej wyraźnie przyciągana, a płomień zapalniczki na pewno będzie się odchylał w kierunku przewodu wentylacyjnego.
    Doświadczenie ma szanse powodzenia tylko wtedy, gdy zostanie zapewniony dopływ powietrza do pokoi (na przykład przez nawiewniki albo uchylone okno), a drzwi między nimi a kuchnią, łazienką lub innym pomieszczeniem, w którym jest kanał wentylacyjny, będą uchylone lub będą w nich otwory o odpowiednich wymiarach
  • Ciąg w kanale wywiewnym można też zmierzyć za pomocą anemometru. Przyrządami do pomiaru często posługują się kominiarze podczas okresowej kontroli kanałów wentylacyjnych, która powinna mieć miejsce co najmniej raz w roku
WARTO WIEDZIEĆ

Ciąg wsteczny - przyczyny

  • Najczęstszym powodem odwrócenia ciągu kominowego jest nadmierne uszczelnienie okien. Zaburza ono naturalny ruch powietrza wentylującego budynek, które powinno przepływać od okien w stronę kanałów wywiewnych. Ponieważ powietrze nie może dostać się do budynku przez nieszczelności okien, wpada przez kanały wentylacyjne. W takiej sytuacji przeważnie w jednym z kanałów wywiewnych ruch powietrza odbywa się prawidłowo. W mieszkaniu nie może jednak powstawać podciśnienie, więc gdy okna są szczelne, w pozostałych kanałach następuje odwrócenie ciągu. Powietrze zamiast opuszczać budynek, jest zasysane do wnętrza przez kanały.
    Zjawisko jest intensywniejsze, gdy w mieszkaniu działają urządzenia spalające gaz: podgrzewacze wody, kuchenki lub kotły centralnego ogrzewania. Powietrze niezbędne do spalania jest zasysane przez kanał wentylacyjnyzamiast przez nieszczelności w oknach lub specjalne nawiewniki. Odwrócenie ciągu wychładza mieszkanie, ale groźniejsze od tego jest zasysanie z zewnątrz spalin lub dymu.
  • Powietrze może być zasysane kanałem wentylacyjnym także po włączeniu okapu kuchennego. Silny wentylator może spowodować podciśnienie w kanałach wentylacyjnych.
  • Jeszcze innym powodem nawiewania powietrza przez kanały wentylacyjne może być nieprawidłowa budowa komina. Gdy w mieszkaniu są kanały o różnej długości, siła ciągu w najdłuższym kanale będzie z reguły większa niż w pozostałych. Jeżeli dodatkowo okna są szczelne, może zakończyć się to odwróceniem ciągu w kilku kanałach. O takie zjawisko najłatwiej w mieszkaniach na poddaszu, gdzie ze względu na ukształtowanie dachu przewody kominowe mają często różną długość.

Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja naturalna i wentylacja z...

Mimo różnych wad i zalet wentylacji naturalnej i bardziej zaawansowanej - wentylacji z rekuperatorem,...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Domowa klimatyzacja. Jak dobrać klimatyzator do...

Do niedawna klimatyzator kojarzył nam się z luksusowymi wnętrzami z zachodnich filmów. Dzisiaj może...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Zasady działania gruntowych wymienników ciepła:...

Płytowy wymiennik ciepła należy do grupy wymienników bezprzeponowych. Zasada jego działania wcale nie...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...