| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Na czym polega regulacja ogrzewania podłogowego?

Na czym polega regulacja ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe wolno się rozgrzewa, ale i wolno stygnie. Do sterowania ogrzewaniem zalecana jest regulacja pogodowa, która dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz domu. W przypadku podłogówki następuje również samoregulacja. Sprawdź, na czym ona polega.

Jaka regulacja ogrzewania podłogowego?

Z powodu dużej bezwładności cieplnej ogrzewania podłogowego do sterowania podłogówką zaleca się stosowanie układu regulacji pogodowej. Wówczas regulator automatycznie dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz mierzonej przez zewnętrzny czujnik.

Zmiany następują według ustalonego programu (krzywej grzania). Dzięki temu wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz od razu zmienia się temperatura wody przepływającej przez podłogę i ta zaczyna stygnąć albo się rozgrzewać.

Czy do sterowania ogrzewaniem wystarczą termostaty?

Prostsze układy regulacji z termostatem reagującym na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu nie działają dobrze w systemach grzewczych o dużej bezwładności cieplnej – reakcje na zmiany temperatury są zbyt wolne. Utrudnia to utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach – prowadzi do ich przegrzewania lub niedogrzewania.

Sterowanie ogrzewaniem jedynie przez proste termostaty sprawdza się tylko w przypadku ogrzewania grzejnikami o małej pojemności wodnej (albo elektrycznymi) i wynikającej z tego małej bezwładności.

Co to jest samoregulacja podłogówki?

W przypadku ogrzewania podłogowego (wodnego i elektrycznego) występuje zjawisko tak zwanej samoregulacji, które częściowo rekompensuje jego dużą bezwładność cieplną.

Polega ono na tym, że wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu maleje różnica temperatury między podłogą i powietrzem w pomieszczeniu. Tym samym maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę – powietrze z pomieszczenia schładza ją w mniejszym stopniu – beton stygnie wolniej (moc grzewcza samoczynnie się zmniejsza).

Gdy temperatura w pomieszczeniu się obniża, różnica temperatury między podłogą i powietrzem w pomieszczeniu wzrasta, więc zwiększa się strumień ciepła emitowanego przez ciepłą podłogę.

To zjawisko ma miejsce w każdym grzejniku, ale ze względu na niewielką różnicę temperatury powierzchni grzewczej i otoczenia w przypadku ogrzewania podłogowego jest odczuwalne znacznie bardziej niż wtedy, gdy stosuje się zwykłe grzejniki o wysokiej temperaturze. W rezultacie temperatura w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym jest bardziej stabilna.

Samoregulacja może wynikać także z technologii stosowanej w niektórych przewodach do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ich żyły zasilające są zatopione w specjalnym rdzeniu, który w przypadku obniżania siętemperatury otoczenia mikroskopijnie się kurczy. W rezultacie zwiększa się w nim liczba ścieżek elektrycznych i wytwarzają one większą ilość ciepła. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, rdzeń się rozszerza, zmniejsza się liczba ścieżek i zmniejsza się moc grzewcza przewodu. Zalety takiego rozwiązania to mniejsze straty energii i nieprzegrzewanie się przewodów (można je układać bezpośrednio na podłożu).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...