| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Na czym polega regulacja ogrzewania podłogowego?

Na czym polega regulacja ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe wolno się rozgrzewa, ale i wolno stygnie. Do sterowania ogrzewaniem zalecana jest regulacja pogodowa, która dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz domu. W przypadku podłogówki następuje również samoregulacja. Sprawdź, na czym ona polega.

Jaka regulacja ogrzewania podłogowego?

Z powodu dużej bezwładności cieplnej ogrzewania podłogowego do sterowania podłogówką zaleca się stosowanie układu regulacji pogodowej. Wówczas regulator automatycznie dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz mierzonej przez zewnętrzny czujnik.

Zmiany następują według ustalonego programu (krzywej grzania). Dzięki temu wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz od razu zmienia się temperatura wody przepływającej przez podłogę i ta zaczyna stygnąć albo się rozgrzewać.

Czy do sterowania ogrzewaniem wystarczą termostaty?

Prostsze układy regulacji z termostatem reagującym na zmiany temperatury powietrza w pomieszczeniu nie działają dobrze w systemach grzewczych o dużej bezwładności cieplnej – reakcje na zmiany temperatury są zbyt wolne. Utrudnia to utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach – prowadzi do ich przegrzewania lub niedogrzewania.

Sterowanie ogrzewaniem jedynie przez proste termostaty sprawdza się tylko w przypadku ogrzewania grzejnikami o małej pojemności wodnej (albo elektrycznymi) i wynikającej z tego małej bezwładności.

Co to jest samoregulacja podłogówki?

W przypadku ogrzewania podłogowego (wodnego i elektrycznego) występuje zjawisko tak zwanej samoregulacji, które częściowo rekompensuje jego dużą bezwładność cieplną.

Polega ono na tym, że wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu maleje różnica temperatury między podłogą i powietrzem w pomieszczeniu. Tym samym maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę – powietrze z pomieszczenia schładza ją w mniejszym stopniu – beton stygnie wolniej (moc grzewcza samoczynnie się zmniejsza).

Gdy temperatura w pomieszczeniu się obniża, różnica temperatury między podłogą i powietrzem w pomieszczeniu wzrasta, więc zwiększa się strumień ciepła emitowanego przez ciepłą podłogę.

To zjawisko ma miejsce w każdym grzejniku, ale ze względu na niewielką różnicę temperatury powierzchni grzewczej i otoczenia w przypadku ogrzewania podłogowego jest odczuwalne znacznie bardziej niż wtedy, gdy stosuje się zwykłe grzejniki o wysokiej temperaturze. W rezultacie temperatura w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym jest bardziej stabilna.

Samoregulacja może wynikać także z technologii stosowanej w niektórych przewodach do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ich żyły zasilające są zatopione w specjalnym rdzeniu, który w przypadku obniżania siętemperatury otoczenia mikroskopijnie się kurczy. W rezultacie zwiększa się w nim liczba ścieżek elektrycznych i wytwarzają one większą ilość ciepła. Gdy temperatura otoczenia wzrasta, rdzeń się rozszerza, zmniejsza się liczba ścieżek i zmniejsza się moc grzewcza przewodu. Zalety takiego rozwiązania to mniejsze straty energii i nieprzegrzewanie się przewodów (można je układać bezpośrednio na podłożu).

Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Kable grzewcze w instalacji ogrzewania...

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze zaprojektowane...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.