| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez producentów do zainstalowania. Wystarczy rozwinąć je na podłodze i przykleić taśmą, a następnie ukłożyć zaprawę i płytki. Pamiętaj jednak, że do sieci powinien podłączyć ją elektryk.

Stałym wymiarem maty grzewczej jest szerokość, na przykład 0,5 m, parametrami zmiennymi będą długość i moc całkowita. Jeśli więc w łazience są do ogrzania 3 m2 powierzchni podłogi (resztę powierzchni zajmują brodzik, wanna, pralka, szafka stojąca), potrzebna będzie mata o wymiarach 0,5 x 6 m. Moc urządzenia musimy dobrać zależnie od tego, czy zastosujemy je jako zasadniczy system grzewczy, czy tylko uzupełniająco do podgrzania podłogi.

Najczęściej oferowane są maty o mocy jednostkowej 100 W/m2 – tych używa się do dogrzewania pomieszczeń. Te o mocy 150-160 W/m2 polecane są jako podstawowy system ogrzewania. Matę grzejną możemy układać samodzielnie bez obawy o utratę dziesięcioletniej gwarancji, jednak do sieci powinien ją podłączyć elektryk.

Autor: ELEKTRA

Montaż elektrycznej maty grzewczej

Wykonanie instalacji z maty grzejnej jest dużo mniej pracochłonne niż układanie kabli. Najpierw matę należy rozłożyć na posadzce na próbę. Kładzie się ją przewodami do dołu. Potem w odpowiednim miejscu trzeba przeciąć siatkę z włókna, uważając przy tym, by nie uszkodzić przewodów. Następnie należy tak manewrować odcinkami maty, aby pokryć nimi całą wolną powierzchnię w pomieszczeniu. Znacznie większą wygodę montażu zapewniają maty jednostronnie zasilane, które od niedawna są dostępne na naszym rynku. Maty grzewcze dwustronnie zasilane, w których przewody zasilające są podłączone do obydwu końców, trudniej ułożyć tak, by przewody spotkały się w puszce podłączeniowej.

Po rozłożeniu i przymocowaniu matę pokrywa się cienką warstwą plastycznej zaprawy i na niej układa nową posadzkę. W łazienkach i we wszystkich innych pomieszczeniach wilgotnych, bezpośrednio pod posadzką, np. terakotą, należy dodatkowo ułożyć izolację przeciwwilgociową. Jeżeli pokrycie ma niewielką grubość, poziom podłogi podniesie się zaledwie o 1-2 cm.
Przewody grzejne nie powinny przechodzić nad szczelinami dylatacyjnymi, bo łatwo wtedy o ich uszkodzenie i w efekcie – awarię ogrzewania podłogowego. W razie uszkodzenia elementu grzejnego bezpieczeństwo zapewni wyłącznik różnicowoprądowy, który wyłączy obwód, nie dopuszczając do przebicia.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać kabli lub mat grzejnych zasilanych z sieci...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.