| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak montować?

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez producentów do zainstalowania. Wystarczy rozwinąć je na podłodze i przykleić taśmą, a następnie ukłożyć zaprawę i płytki. Pamiętaj jednak, że do sieci powinien podłączyć ją elektryk.

Stałym wymiarem maty grzewczej jest szerokość, na przykład 0,5 m, parametrami zmiennymi będą długość i moc całkowita. Jeśli więc w łazience są do ogrzania 3 m2 powierzchni podłogi (resztę powierzchni zajmują brodzik, wanna, pralka, szafka stojąca), potrzebna będzie mata o wymiarach 0,5 x 6 m. Moc urządzenia musimy dobrać zależnie od tego, czy zastosujemy je jako zasadniczy system grzewczy, czy tylko uzupełniająco do podgrzania podłogi.

Najczęściej oferowane są maty o mocy jednostkowej 100 W/m2 – tych używa się do dogrzewania pomieszczeń. Te o mocy 150-160 W/m2 polecane są jako podstawowy system ogrzewania. Matę grzejną możemy układać samodzielnie bez obawy o utratę dziesięcioletniej gwarancji, jednak do sieci powinien ją podłączyć elektryk.

Autor: ELEKTRA

Montaż elektrycznej maty grzewczej

Wykonanie instalacji z maty grzejnej jest dużo mniej pracochłonne niż układanie kabli. Najpierw matę należy rozłożyć na posadzce na próbę. Kładzie się ją przewodami do dołu. Potem w odpowiednim miejscu trzeba przeciąć siatkę z włókna, uważając przy tym, by nie uszkodzić przewodów. Następnie należy tak manewrować odcinkami maty, aby pokryć nimi całą wolną powierzchnię w pomieszczeniu. Znacznie większą wygodę montażu zapewniają maty jednostronnie zasilane, które od niedawna są dostępne na naszym rynku. Maty grzewcze dwustronnie zasilane, w których przewody zasilające są podłączone do obydwu końców, trudniej ułożyć tak, by przewody spotkały się w puszce podłączeniowej.

Po rozłożeniu i przymocowaniu matę pokrywa się cienką warstwą plastycznej zaprawy i na niej układa nową posadzkę. W łazienkach i we wszystkich innych pomieszczeniach wilgotnych, bezpośrednio pod posadzką, np. terakotą, należy dodatkowo ułożyć izolację przeciwwilgociową. Jeżeli pokrycie ma niewielką grubość, poziom podłogi podniesie się zaledwie o 1-2 cm.
Przewody grzejne nie powinny przechodzić nad szczelinami dylatacyjnymi, bo łatwo wtedy o ich uszkodzenie i w efekcie – awarię ogrzewania podłogowego. W razie uszkodzenia elementu grzejnego bezpieczeństwo zapewni wyłącznik różnicowoprądowy, który wyłączy obwód, nie dopuszczając do przebicia.

Kable grzewcze w instalacji ogrzewania podłogowego - poradnik

Ogrzewanie podłogowe wykonane z elektrycznych przewodów grzejnych powinno być dobrze...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym...

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość....

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Jakie ogrzewanie wodne: podłogowe czy...

Ogrzewanie wodne domów i mieszkań od wielu lat można spotkać na polskim rynku. Może to być ogrzewanie...

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...

Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych...

Choć ogrzewanie podłogowe sprawia, że czujemy się dobrze, to raczej mniejsze zużycie energii i niewidoczna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.