| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość. Zwykle ogrzewanie instaluje się tylko w części pomieszczeń, a w pozostałych montuje tradycyjne grzejniki. Dlaczego? Czy warto zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Wady podłogówki

Jedną z cech podłogówki jest jej duża bezwładność cieplna, czyli bardzo wolna reakcja na zmiany ilości ciepła docierającego do niej ze źródła ciepła (na przykład kotła czy pompy ciepła). Czas, jaki upływa od chwili włączenia ogrzewania do momentu, gdy w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym robi się ciepło, liczy się w godzinach. Podobnie, gdy wyłączy się ogrzewanie, podłoga jeszcze przez długi czas jest ciepła, choć nam już na tym nie zależy.

Gdzie w domu nie robić ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe z powodu swojej bezwładności nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach używanych okresowo, w których – gdy się z nich nie korzysta – można by obniżać temperaturę, zmniejszając w ten sposób wydatki na ogrzewanie.

Często rezygnuje się z podłogówki również w sypialniach – aby móc w nich szybko obniżać temperaturę wieczorem przed pójściem spać i podwyższać ją rano, kiedy pora wstawać zależynam, by szybko się nagrzały. Znacznie lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji tradycyjne grzejniki.

Grzejnik podłogowy nie nadaje się także do pokoi, w których znaczną część podłogi zajmują meble lub inne elementy wyposażenia, ponieważ utrudniają one wymianę ciepła między podłogą a otoczeniem. Zwłaszcza te stojące bezpośrednio całą powierzchnią na płaszczyźnie podłogi (duże szafy, masywne kanapy i fotele), a nie na nóżkach.

Co jeszcze przemawia przeciwko podłogówce?

Przeszkodą w ułożeniu podłogówki może być także rodzaj posadzki. Jeśli planujemy wykończenie podłogi solidnym drewnianym parkietem albo grubymi deskami, powinniśmy raczej zdecydować się na grzejniki na ścianach. Drewno, zwłaszcza grube, jest dobrym izolatorem i ułożone na ogrzewaniu podłogowym znacznie ograniczy jego wydajność cieplną. Dodatkowo jest wrażliwe na zmiany wilgotności i pod wpływem ciepła z podłogówki może się rozsychać.

Trzeba się więc dobrze zastanowić, gdzie zamontować podłogówkę, gdzie grzejniki, a gdzie – gdy jest taka potrzeba – jedno i drugie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

Łatwiejsza regulacja podłogówki i zawór ogrodowy...

Nowy, mrozoodporny zawór ogrodowy Systemu KAN-therm - ta nowość kończy kłopoty z zamarzaniem wody w...