| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość. Zwykle ogrzewanie instaluje się tylko w części pomieszczeń, a w pozostałych montuje tradycyjne grzejniki. Dlaczego? Czy warto zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Wady podłogówki

Jedną z cech podłogówki jest jej duża bezwładność cieplna, czyli bardzo wolna reakcja na zmiany ilości ciepła docierającego do niej ze źródła ciepła (na przykład kotła czy pompy ciepła). Czas, jaki upływa od chwili włączenia ogrzewania do momentu, gdy w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym robi się ciepło, liczy się w godzinach. Podobnie, gdy wyłączy się ogrzewanie, podłoga jeszcze przez długi czas jest ciepła, choć nam już na tym nie zależy.

Gdzie w domu nie robić ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe z powodu swojej bezwładności nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach używanych okresowo, w których – gdy się z nich nie korzysta – można by obniżać temperaturę, zmniejszając w ten sposób wydatki na ogrzewanie.

Często rezygnuje się z podłogówki również w sypialniach – aby móc w nich szybko obniżać temperaturę wieczorem przed pójściem spać i podwyższać ją rano, kiedy pora wstawać zależynam, by szybko się nagrzały. Znacznie lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji tradycyjne grzejniki.

Grzejnik podłogowy nie nadaje się także do pokoi, w których znaczną część podłogi zajmują meble lub inne elementy wyposażenia, ponieważ utrudniają one wymianę ciepła między podłogą a otoczeniem. Zwłaszcza te stojące bezpośrednio całą powierzchnią na płaszczyźnie podłogi (duże szafy, masywne kanapy i fotele), a nie na nóżkach.

Co jeszcze przemawia przeciwko podłogówce?

Przeszkodą w ułożeniu podłogówki może być także rodzaj posadzki. Jeśli planujemy wykończenie podłogi solidnym drewnianym parkietem albo grubymi deskami, powinniśmy raczej zdecydować się na grzejniki na ścianach. Drewno, zwłaszcza grube, jest dobrym izolatorem i ułożone na ogrzewaniu podłogowym znacznie ograniczy jego wydajność cieplną. Dodatkowo jest wrażliwe na zmiany wilgotności i pod wpływem ciepła z podłogówki może się rozsychać.

Trzeba się więc dobrze zastanowić, gdzie zamontować podłogówkę, gdzie grzejniki, a gdzie – gdy jest taka potrzeba – jedno i drugie.

Pułapki ogrzewania podłogowego w domu - 8 prawd i mitów

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestora czyha wiele pułapek związanych z jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domu – więcej...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać kabli lub mat grzejnych zasilanych z sieci...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.