| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Czy jest sens robić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Zdarza się, że ogrzewanie podłogowe robi się w całym domu, we wszystkich pomieszczeniach, ale to rzadkość. Zwykle ogrzewanie instaluje się tylko w części pomieszczeń, a w pozostałych montuje tradycyjne grzejniki. Dlaczego? Czy warto zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu?

Wady podłogówki

Jedną z cech podłogówki jest jej duża bezwładność cieplna, czyli bardzo wolna reakcja na zmiany ilości ciepła docierającego do niej ze źródła ciepła (na przykład kotła czy pompy ciepła). Czas, jaki upływa od chwili włączenia ogrzewania do momentu, gdy w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym robi się ciepło, liczy się w godzinach. Podobnie, gdy wyłączy się ogrzewanie, podłoga jeszcze przez długi czas jest ciepła, choć nam już na tym nie zależy.

Gdzie w domu nie robić ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe z powodu swojej bezwładności nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach używanych okresowo, w których – gdy się z nich nie korzysta – można by obniżać temperaturę, zmniejszając w ten sposób wydatki na ogrzewanie.

Często rezygnuje się z podłogówki również w sypialniach – aby móc w nich szybko obniżać temperaturę wieczorem przed pójściem spać i podwyższać ją rano, kiedy pora wstawać zależynam, by szybko się nagrzały. Znacznie lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji tradycyjne grzejniki.

Grzejnik podłogowy nie nadaje się także do pokoi, w których znaczną część podłogi zajmują meble lub inne elementy wyposażenia, ponieważ utrudniają one wymianę ciepła między podłogą a otoczeniem. Zwłaszcza te stojące bezpośrednio całą powierzchnią na płaszczyźnie podłogi (duże szafy, masywne kanapy i fotele), a nie na nóżkach.

Co jeszcze przemawia przeciwko podłogówce?

Przeszkodą w ułożeniu podłogówki może być także rodzaj posadzki. Jeśli planujemy wykończenie podłogi solidnym drewnianym parkietem albo grubymi deskami, powinniśmy raczej zdecydować się na grzejniki na ścianach. Drewno, zwłaszcza grube, jest dobrym izolatorem i ułożone na ogrzewaniu podłogowym znacznie ograniczy jego wydajność cieplną. Dodatkowo jest wrażliwe na zmiany wilgotności i pod wpływem ciepła z podłogówki może się rozsychać.

Trzeba się więc dobrze zastanowić, gdzie zamontować podłogówkę, gdzie grzejniki, a gdzie – gdy jest taka potrzeba – jedno i drugie.

Pułapki ogrzewania podłogowego w domu - 8 prawd i mitów

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestora czyha wiele pułapek związanych z jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne....

Remont łazienki to dobra okazja, żeby wymienić lub uzupełnić dotychczasowe ogrzewanie, które nie zapewnia...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.