| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać kable i maty grzewcze

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać kable i maty grzewcze

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do której będzie doprowadzony przewód zasilający instalację energią elektryczną. Układanie kabla grzejnego zaczyna się w pobliżu puszki. Kabel grzejny prowadzi się po podłodze, równolegle do najdłuższej ściany pomieszczenia.

Układanie kabli grzejnych

Prace związane z ogrzewaniem podłogowym wykonanym z kabli grzejnych zaczyna się od zamontowania w ścianie puszki instalacyjnej. Od puszki w dół wykuwa się bruzdę na przewód zasilający i na przewód czujnika temperatury, który trzeba zamontować w podłodze. W bruzdach umieszcza się rurki ochronne (peszle), do których później będą wsunięte przewody zasilający i czujnika temperatury.

Układanie kabla grzejnego zaczyna się w pobliżu puszki, następnie należy go poprowadzić po podłodze równolegle do najdłuższej ściany pomieszczenia. Co mniej więcej 50 cm trzeba go zamocować do podłoża uchwytami albo taśmami z zaczepami będącymi elementami systemu grzewczego lub w inny zalecany przez producenta sposób (klejem, opaskami). Rozstaw przewodów należy przyjmować zgodnie z instrukcją montażu. Zależy on przede wszystkim od rodzaju posadzki i zakładanej mocy grzewczej ogrzewania. Rozstaw przewodów można nieco zmienić, jeśli zachodzi konieczność ominięcia przeszkody znajdującej się na podłodze (na przykład przechodzącej przez nią rury kanalizacyjnej). Jeżeli pojedynczy kabel okaże się za krótki, można go połączyć z drugim, używając zestawu połączeniowego wchodzącego w skład systemu (o ile producent dopuszcza taką możliwość).

Aby uprościć prace przy montażu, producenci systemów ogrzewania elektrycznego sprzedają specjalne maty grzejne.

Zrób to z elektrykiem, czyli montaż ogrzewania elektrycznego

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Maty grzejne - prosty montaż, szybki komfort

Maty grzejne to najczęściej siatki z włókna szklanego z zamocowanymi do nich w trwały sposób kablami. Wybierając je, unikamy przy montażu problemów z zachowaniem prawidłowego rozstawu kabli – jest on już ustalony przez producenta. Pozostaje tylko wybór maty potrzebnej długości i o określonej mocy na metr kwadratowy.

Zasady bezpieczeństwa

Kable grzejne, które będą zalane betonem lub jastrychem, nie mogą być układane bezpośrednio na warstwie izolacyjnej. Ze względu na jej niewielką przewodność cieplną ciepło nie byłoby odprowadzane z kabla dostatecznie szybko, na skutek czego znacznie wzrosłaby jego temperatura i mógłby ulec uszkodzeniu. Kable grzejne mocuje się zatem na taśmie lub siatce montażowej, dzięki czemu nie przylegają do podłoża. Natomiast w instalacjach ogrzewania podłogowego układanych w drewnianych podłogach na legarach kable grzejne układa się bezpośrednio na izolacji termicznej i nie przykrywa ich warstwą zaprawy. Pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą posadzką powinna być pozostawiona pusta przestrzeń wysokości 3-5 cm.

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego nie może być układana w temperaturze niższej niż -5°C, bo kable stają się wtedy sztywne. W takiej sytuacji można rozwinąć kabel i podłączyć go do źródła zasilania. Po uelastycznieniu należy go odłączyć i natychmiast przystąpić do układania. Na koniec trzeba wsunąć do peszla przewód doprowadzający prąd (tak zwany zimny) i połączyć go w puszce instalacyjnej z przewodem zasilającym poprowadzonym od wyłącznika w skrzynce bezpiecznikowej. Powinien to zrobić uprawniony elektryk. Pozostaje jeszcze wsunięcie do peszla przewodu czujnika temperatury i podłączenie go do termostatu mocowanego na ścianie.

Jak układać rury wodnego ogrzewania podłogowego

Rury wodnego ogrzewania podłogowego układa się w pętle, tak by pojedynczy obieg nie był dłuższy niż...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe: 7 najważniejszych...

Choć ogrzewanie podłogowe sprawia, że czujemy się dobrze, to raczej mniejsze zużycie energii i niewidoczna...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Ogrzewanie podłogowe dla każdego. EKSTRA PORADNIK...

Wyjaśniamy sposób działania i zasady wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego. Podpowiadamy,...

Maty grzewcze w ogrzewaniu podłogowym - jak...

Elektryczne maty grzewcze możemy zamontować samodzielnie, ponieważ są one przygotowane przez...

WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...