| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotły na pelety i palniki na pelety od A do Z

Kotły na pelety i palniki na pelety od A do Z

Kotły na pelety i palniki na pelety to jedna z kilku opcji doboru urządzenia systemu centralnego ogrzewania. Piece na pelety mają dwie zdecydowane zalety: są zdecydowanie bezpieczne dla środowiska oraz przede wszystkim pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. 

Kotły na pelety i palniki na pelety zastępują kotły olejowe lub kotły węglowe w domach jednorodzinnych i niewielkich kotłowniach. Palniki są doinstalowywane do istniejących kotłów (głównie olejowych). Przy wyborze, jak zawsze, powinno się jednak oprócz ceny brać pod uwagę cechy użytkowe urządzeń, tak by najlepiej dostosować je do oczekiwań i możliwości eksploatacji.

Piece na pelety to ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu. Kotłami na pelety i palnikami na pelety powinni się zainteresować także właściciele istniejących budynków, którzy chcieliby obniżyć koszty ogrzewania albo myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe. Na kupno tych urządzeń można otrzymać preferencyjny kredyt o niskim oprocentowaniu lub z tak zwaną premią termomodernizacyjną.

Kocioł na pelety czy palnik na pelety

Jeśli chce się zastąpić używany dotąd opał peletami, można doinstalować palnik na pelety do istniejącego kotła albo wymienić kocioł. Ceny palników są niższe (nieznacznie), ale sprawność kotłów na pelety jest wyższa. Na pewno warto wymienić palnik w nowoczesnym kotle olejowym, ale gdy używa się nie najnowszego kotła na paliwa stałe - lepiej kupić nowy piec na pelety. Można wybrać taki, który dodatkowo jest przystosowany do spalania innych paliw.

Nie każdy kocioł olejowy czy kocioł gazowy można przystosować do spalania peletów. Musi to być kocioł z dużą komorą spalania. Trzeba też pamiętać o tym, że gdy do kotła olejowego o mocy 20 kW zainstalujemy palnik na pelety, otrzymamy kocioł na pelety o mocy około 10 kW.

Kotły na pelety są wyposażone w urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację procesu spalania. We wszystkich kotłach i palnikach są zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczną pracę.

Kotły na paliwa stałe zgodnie z przepisami instaluje się w oddzielnych pomieszczeniach - kotłowniach.

Od lewej: Pellets Plus P25 firmy Kostrzewa (Polska), A25 firmy Verner (Czechy), PMX 150 K firmy Windhager Zentralheizung (Austria), FUTURA firmy CICHEWICZ-kotły c.o. (Polska)

Jak szacować koszty eksploatacji kotła na pelety?

Na koszty eksploatacji ma wpływ przede wszystkim wysoka sprawność urządzeń (dla kotłów spalających tylko pelety przekraczająca 90%). Ważna jest również samoczynna regulacja mocy pozwalająca płynnie dostosować moc kotła czy palnika do potrzeb i szeroki zakres tej regulacji.

Deklarowane przez producentów zużycie peletów jest również wskaźnikiem efektywności, jednak zależnie od mocy urządzenia może być bardzo różne. Z im większą mocą będzie ono pracować, tym więcej zużyje peletów.

Pelety: gdzie zaopatrzyć się w paliwo?

Informacji o możliwościach zakupu peletów często dostarczają producenci i dystrybutorzy kotłów i palników. Niektórzy gwarantują dostawy.

Jak obliczyć koszt ogrzewania różnymi paliwami?

Koszt ogrzewania domu to jeden z ważniejszych elementów składowych wszystkich opłat, jakie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Ciepło w domu, ale czy nie za ciepło…...

Ciepło to jest to, co większość z nas bardzo lubi – szczególnie zimą. Bo dlaczego mamy ubierać...

Modernizacja kotłowni – włączenie do instalacji...

Modernizacja kotłowni nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany źródła ciepła. Często mniejszym nakładem...

Nowy kocioł na paliwa stałe Defro

Kocioł automatyczny uniwersalny DEFRO EKO UNI 28kW z podajnikiem ślimakowym i palnikiem rynnowym ma całkiem...

Wartość opałowa paliw stałych – dlaczego jest...

Mimo, że do zimy jeszcze daleko, zapewne już dziś myślisz o kupnie opału do swojego kota na węgiel czy...

Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.