| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie paliwami stałymi » Kotły na pelety i palniki na pelety od A do Z

Kotły na pelety i palniki na pelety od A do Z

Kotły na pelety i palniki na pelety to jedna z kilku opcji doboru urządzenia systemu centralnego ogrzewania. Piece na pelety mają dwie zdecydowane zalety: są zdecydowanie bezpieczne dla środowiska oraz przede wszystkim pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. 

Kotły na pelety i palniki na pelety zastępują kotły olejowe lub kotły węglowe w domach jednorodzinnych i niewielkich kotłowniach. Palniki są doinstalowywane do istniejących kotłów (głównie olejowych). Przy wyborze, jak zawsze, powinno się jednak oprócz ceny brać pod uwagę cechy użytkowe urządzeń, tak by najlepiej dostosować je do oczekiwań i możliwości eksploatacji.

Piece na pelety to ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu. Kotłami na pelety i palnikami na pelety powinni się zainteresować także właściciele istniejących budynków, którzy chcieliby obniżyć koszty ogrzewania albo myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe. Na kupno tych urządzeń można otrzymać preferencyjny kredyt o niskim oprocentowaniu lub z tak zwaną premią termomodernizacyjną.

Kocioł na pelety czy palnik na pelety

Jeśli chce się zastąpić używany dotąd opał peletami, można doinstalować palnik na pelety do istniejącego kotła albo wymienić kocioł. Ceny palników są niższe (nieznacznie), ale sprawność kotłów na pelety jest wyższa. Na pewno warto wymienić palnik w nowoczesnym kotle olejowym, ale gdy używa się nie najnowszego kotła na paliwa stałe - lepiej kupić nowy piec na pelety. Można wybrać taki, który dodatkowo jest przystosowany do spalania innych paliw.

Nie każdy kocioł olejowy czy kocioł gazowy można przystosować do spalania peletów. Musi to być kocioł z dużą komorą spalania. Trzeba też pamiętać o tym, że gdy do kotła olejowego o mocy 20 kW zainstalujemy palnik na pelety, otrzymamy kocioł na pelety o mocy około 10 kW.

Kotły na pelety są wyposażone w urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację procesu spalania. We wszystkich kotłach i palnikach są zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczną pracę.

Kotły na paliwa stałe zgodnie z przepisami instaluje się w oddzielnych pomieszczeniach - kotłowniach.

Od lewej: Pellets Plus P25 firmy Kostrzewa (Polska), A25 firmy Verner (Czechy), PMX 150 K firmy Windhager Zentralheizung (Austria), FUTURA firmy CICHEWICZ-kotły c.o. (Polska)

Jak szacować koszty eksploatacji kotła na pelety?

Na koszty eksploatacji ma wpływ przede wszystkim wysoka sprawność urządzeń (dla kotłów spalających tylko pelety przekraczająca 90%). Ważna jest również samoczynna regulacja mocy pozwalająca płynnie dostosować moc kotła czy palnika do potrzeb i szeroki zakres tej regulacji.

Deklarowane przez producentów zużycie peletów jest również wskaźnikiem efektywności, jednak zależnie od mocy urządzenia może być bardzo różne. Z im większą mocą będzie ono pracować, tym więcej zużyje peletów.

Pelety: gdzie zaopatrzyć się w paliwo?

Informacji o możliwościach zakupu peletów często dostarczają producenci i dystrybutorzy kotłów i palników. Niektórzy gwarantują dostawy.

Pelety: ekologiczne paliwo, na które cię stać

Pelety, ze względu liczne zalety zostały uznane na świecie za paliwo ekologiczne oraz za jeden z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Elektrofiltry do kotłów na paliwa stałe – sposób...

Spalane w domowych kotłowniach paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, przyczyniają się do...

FILM: Czym ogrzewać dom: Kocioł zgazowujący drewno

W cyklu "Czym ogrzewać dom" jesteśmy w domu pana Pawła. Pytamy, dlaczego rodzina wybrała ogrzewanie drewnem,...

Czym ogrzewać dom: węgiel, biomasa, gaz czy pompa...

Czy zmiany cen paliw i planowane wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem spowodują, że kotły na paliwa...

Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak...

Dobrze wykonana kotłownia to gwarancja bezpieczeństwa dla domu i domowników. Nie ulega wątpliwości, że...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...

Detektor tlenku węgla – urządzenie, które uchroni...

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bardzo szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw organicznych....