| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Kocioł na olej: kiedy warto go montować?

Kocioł na olej: kiedy warto go montować?

Kocioł na olej opałowy - chociaż nie tak bardzo popularny - jest bardzo dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Kiedy? Wówczas, gdy nie mamy możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Przeczytaj, jakie musisz spełnić wymagania oraz jak dobrać odpowiedni piec na olej.

Autor: Andrzej Szandomirski

Do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się olej opałowy zwany lekkim, dostarczany do odbiorcy cysternami samochodowymi. Olej ten jest dziś już niemal bezsiarkowy, a spaliny z nowoczesnych, prawidłowo wyregulowanych kotłów zasilanych paliwem dobrej jakości nie są specjalnie uciążliwe dla środowiska. Do lekkiego oleju opałowego wysokiej jakości wprowadza się aż pięć dodatków uszlachetniających jego właściwości. Jeden z nich poprawia proces spalania, eliminując ze spalin tlenek węgla oraz sadzę. Inny obniża lepkość, co powoduje szybsze i pełne spalanie oleju. Są też dodatki obniżające tak zwaną temperaturę mętnienia, dzięki czemu lekki olej opałowy zachowuje pełną płynność w czasie mrozów. Z kolei dodatki antyutleniające umożliwiają długoterminowe magazynowanie lekkiego oleju opałowego bez jakiegokolwiek pogorszenia jego właściwości.

Jaki piec do c.o.?

Piece na olej opałowy są, tak jak gazowe, bezobsługowe i zautomatyzowane, a więc ogrzewanie nimi jest bardzo wygodne. Jeśli zdecydujemy się na kocioł olejowy z zaawansowanym elektronicznym regulatorem, po uruchomieniu go można praktycznie zapomnieć, że mamy w domu pracującą instalację grzewczą. Bez obaw możemy wyjechać nawet na dłuższy czas. Kocioł na olej pod nadzorem elektroniki będzie pracował, nie dopuszczając do zamarznięcia wody w domowych instalacjach i jednocześnie nie przegrzewając pomieszczeń, kiedy na dworze zrobi się ciepło. Nie będzie też stanowił zagrożenia pożarowego – wszystkie kotły olejowe są obowiązkowo wyposażane w stosowne zabezpieczenia.

Najlepiej piec na olej kondensacyjny

Od pewnego czasu na rynku oferowane są kondensacyjne kotły olejowe. Dzięki temu, że odzyskują ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach (na skutek skroplenia pary wodnej powstaje ciepło – tak zwane utajone), zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Ta technologia jest już rozpowszechniona w przypadku kotłów gazowych, w kotłach olejowych stosuje się ją rzadziej. Jest to spowodowane trudnościami ze zbudowaniem palnika, który spalałby olej bez emisji sadzy do komina. Do budowy kondensacyjnych kotłów olejowych używa się droższych materiałów, przez co ich zakup zwraca się dłużej niż gazowych. Sytuację zmieniają jednak stale rosnące koszty gazu.

W komplecie z palnikiem

Piece na olej do domów jednorodzinnych najczęściej są sprzedawane w komplecie z palnikiem, choć niektórzy producenci pozostawiają klientowi możliwość wyboru spośród różnych palników. Są one zwykle wyposażone w wentylator zapewniający dobre wymieszanie powietrza z parami oleju i zmniejszający do minimum wpływ zmian ciągu kominowego na przebieg procesu spalania. Palniki mogą być jedno- lub dwustopniowe.

Jednostopniowe nie mają regulacji mocy – temperaturą wody steruje się przez włączanie i wyłączanie palnika. Palniki dwustopniowe na pierwszym stopniu pracują ze zmniejszoną mocą, na drugim – z nominalną. Umożliwia to bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego i kotła. Jedne i drugie mają system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

Ile oleju?

Orientacyjne zapotrzebowanie na olej opałowy do ogrzewania domu można określić w prosty sposób na podstawie powierzchni domu, stosując wskaźnik rocznego zużycia paliwa:
V = A x B
gdzie:
A – ogrzewana powierzchnia;
B – wskaźnik rocznego zużycia oleju, który wynosi:

  • 30-35 l/m2 – w starych, nieocieplonych domach;
  • 15-20 l/m² – w domach ocieplonych zgodnie z obowiązującymi wymaganiami;
  • 8-10 l/m2 – w domach energooszczędnych, szczególnie dobrze ocieplonych.

A zatem w przeciętnym nowo budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2 potrzeba do ogrzewania około 2600 l oleju opałowego na rok. Na podstawie tej informacji można dobrać pojemność zbiorników – by tankować olej nie częściej niż dwa razy do roku, powinny mieć pojemność co najmniej 1300 l.

 

WAŻNE

Eksploatacja pieców na olej - kotły olejowe wymagają okresowej kontroli, podczas której wymienia się dyszę palnika i przeprowadza jego regulację. Powinno się to robić po każdym napełnieniu zbiornika olejem, każdy jego transport bowiem może się nieco różnić parametrami od poprzedniego. Źle ustawiony palnik olejowy jest przyczyną większego zużycia paliwa, a także przyspieszonego gromadzenia się osadów w komorze spalania. Po kilku miesiącach pracy kotła konieczne jest oczyszczenie jego wnętrza, nawet jeśli był zasilany paliwem najwyższej jakości. Co roku (najlepiej przed rozpoczęciem zimy) powinno się wymienić filtr oleju.

 

Dobieramy moc grzewczą pieca do c.o. - poradnik

Piec do c.o. musi mieć odpowiednią moc grzewczą, aby w zupełności odpowiadał zapotrzebowaniu na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Palniki olejowe do pieca - najważniejsze...

Palniki olejowe w piecach na olej opałowysą integralną częścią olejowch urządzeń grzewczych. W kotle olejowym...

Jaki palnik do pieca na olej?

Piec na olej do domu jednorodzinnego zwykle jest sprzedawany w komplecie z palnikiem, choć niektórzy...

Koszty ogrzewania domu energią elektryczną,...

Gaz i węgiel to wciąż najbardziej popularne sposoby ogrzewania domu. Jednak dom możesz ogrzewać...

Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można przystosować...

Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy prawie zawsze jest stosunkowo duży i przeznaczony do ustawienia na podłodze. Rzadkością...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.