Kotłownia dla kotła gazowego

2009-09-16 2:00

Kotłownia gazowa, jej lokalizacja i wymiary powinny spełniać odpowiednie wymagania. Zależą one od tego jakim rodzajem gazu - gazem ziemnym czy gazem płynnym, jest zasilany kocioł gazowy.

Kotłownia dla kotła gazowego
Autor: Andrzej Szandomirski|GLOW-WORM|VAILLANT Kotłownia dla kotła gazowego

Najchętniej do ogrzewania domu używamy gazu ziemnego, ale warunkiem jest istnienie w pobliżu domu lokalnej sieci gazowej. Jeśli jej nie ma, można korzystać z gazu płynnego.

Kotłownia - lokalizacja i wymiary

Miejsce na kocioł gazowy może być specjalnie wydzielone, ale kocioł o mocy do 30 kW może pracować w pomieszczeniu o innym przeznaczeniu jak kuchnia czy łazienka (choć łazienka nie jest zalecana). Kotły zawiesza się na płaskiej ścianie odpowiedniej grubości. Konstrukcja tej ściany musi udźwignąć kocioł, a niekiedy też pełny zasobnik ciepłej wody użytkowej. Kotły stojące są na tyle duże, że ustawia się je najczęściej w oddzielnych pomieszczeniach.
Pomieszczenie dla kotła zasilanego gazem ziemnym może znajdować się na dowolnym poziomie budynku: w piwnicy, na parterze, na strychu. Kotłów na gaz płynny nie wolno instalować w piwnicach i suterenach poniżej poziomu terenu.

Wentylacja kotłowni

Spalanie gazu w kotle będzie przebiegało właściwie, jeśli będzie do niego dopływała dostateczna ilość powietrza i będą sprawnie odprowadzane spaliny.

Nawiew. Do spalenia 1 m³ gazu kocioł potrzebuje ponad 10 m³ powietrza. Zbyt mała jego ilość prowadzi do niepełnego spalania, powstawania czadu i obniżenia sprawności kotła.
Do pomieszczenia z kotłem gazowym powietrze dostarczane jest najczęściej przez:

  • szczeliny (nieszczelności) w otworach okiennych lub drzwiowych danego pomieszczenia lub sąsiednich pomieszczeń,
  • otwory nawiewne (także kanały) specjalnie do tego celu przewidziane,
  • inne urządzenia techniczne.

Szczegółowe obliczenia kubatury kotłowni, niezbędnej ilości powietrza wymienianego w ciągu godziny oraz pola przekroju otworów dostarczających powietrze z zewnątrz powinien wykonać projektant. Przyjmuje się, że do pomieszczenia kotłowni bez wentylacji mechanicznej wywiewnej trzeba dostarczyć w ciągu godziny – w sposób naturalny lub wymuszony – 1,6 m³ powietrza na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła.

W pomieszczeniach w których jest kocioł gazowy, powinien znajdować się niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm², którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.

W starych budynkach dopuszcza się nawiew przez nieszczelności w stolarce. Wtedy kubatura pomieszczenia musi być większa niż 4 m³ na każdy kilowat mocy kotła.

Do kotłowni zlokalizowanych poniżej poziomu terenu (w piwnicy) często doprowadza się powietrze specjalnym przewodem zwanym zetką (bo ma kształt litery Z). Dopuszcza się również doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni przekroju nie mniejszej jednak niż 200 cm².

Wywiew. Pomieszczenie z kotłem powinno mieć oddzielny przewód wentylacyjny z otworem wywiewnym, umieszczonym pod sufitem o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm².

Odprowadzenie spalin

Spaliny powstające w komorze paleniska kotła muszą być odprowadzane do atmosfery przewodem kominowym. Przewód ten powinien być usytuowany w wewnętrznych ścianach budynku lub na zewnątrz domu i wykonany ze stali kwasoodpornej albo kwasoodpornej kamionki. 

Kotły z zamkniętą komorą spalania (turbo), mocy do 21 kW, nie wymagają komina, ponieważ doprowadzenie powietrza do spalania i odprowadzenie spalin odbywa się specjalnym przewodem spalinowo-powietrznym.

Urządzenia zabezpieczające

Jeśli do zasilania kotła używany jest gaz płynny, zaleca się, niezależnie od mocy kotła, zainstalowanie detektora awaryjnego wypływu gazu. Ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza, detektor powinien być zamontowany nie wyżej niż 15 cm nad podłogą.

Wymiary kotłowni

W domach nowo budowanych kotły gazowe można instalować w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 2,2 m. W domach istniejących – w pomieszczeniach nie niższych niż 1,9 m. Kubatura kotłowni nie może być mniejsza niż 8 m³.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.