| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Dla kogo ogrzewacz gazowy?

Dla kogo ogrzewacz gazowy?

Mogą być przenośne albo zamontowane na stałe, z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku lub bez odprowadzenia spalin. Czy warto je mieć?

Ogrzewacze gazowe stosuje się w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania - w domach letniskowych, przyczepach kempingowych, ale także domach jednorodzinnych.

Ogrzewacze gazowe z przewodem powietrzno-spalinowym mogą być instalowane tylko w pomieszczeniach, których co najmniej jedna ze ścian jest zewnętrzną ścianą domu. Długość przewodu powietrzno-spalinowego wynosi bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.

Jeśli dom ma płytkie podpiwniczenie, przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić do betonowej studzienki przylegającej do ściany fundamentowej domu.
W pomieszczeniach wewnętrznych należy stosować ogrzewacze pobierające powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia. Spaliny wydostają się na zewnątrz  przewodem wentylacyjnym. Pomieszczenie, w którym zamontowany jest taki ogrzewacz, musi być zatem dobrze wentylowane.

Ogrzewacza nie powinno się osłaniać firanami, zasłonami lub meblami, aby nie był hamowany przepływ powietrza i ciepło mogło swobodnie promieniować do pomieszczenia. Nie należy ustawiać urządzenia blisko ścian nie otynkowanych lub wykonanych z materiałów łatwopalnych.

Dlaczego warto?

W budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni użytkowej, zastosowanie gazowych ogrzewaczy pomieszczeń ma wiele zalet.

Nakłady inwestycyjne mogą być niższe nawet o 30% od nakładów na tradycyjny system c.o. Podczas eksploatacji nie ma strat ciepła jak w instalacjach grzewczych, gdzie spalanie paliwa odbywa się w kotle, a czynnik grzewczy rozprowadzany jest przewodami do poszczególnych grzejników.

W każdym pomieszczeniu można regulować temperaturę niezależnie od temperatury w innych pomieszczeniach. Na działanie ogrzewaczy nie mają wpływu ewentualne przerwy w dostawie prądu, które w wodnych systemach c.o. powodują na przykład zatrzymanie pracy pompy cyrkulacyjnej, a w układach zasilanych energią elektryczną – całkowite unieruchomienie ogrzewania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....