| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Dla kogo ogrzewacz gazowy?

Dla kogo ogrzewacz gazowy?

Mogą być przenośne albo zamontowane na stałe, z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku lub bez odprowadzenia spalin. Czy warto je mieć?

Ogrzewacze gazowe stosuje się w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania - w domach letniskowych, przyczepach kempingowych, ale także domach jednorodzinnych.

Ogrzewacze gazowe z przewodem powietrzno-spalinowym mogą być instalowane tylko w pomieszczeniach, których co najmniej jedna ze ścian jest zewnętrzną ścianą domu. Długość przewodu powietrzno-spalinowego wynosi bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.

Jeśli dom ma płytkie podpiwniczenie, przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić do betonowej studzienki przylegającej do ściany fundamentowej domu.
W pomieszczeniach wewnętrznych należy stosować ogrzewacze pobierające powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia. Spaliny wydostają się na zewnątrz  przewodem wentylacyjnym. Pomieszczenie, w którym zamontowany jest taki ogrzewacz, musi być zatem dobrze wentylowane.

Ogrzewacza nie powinno się osłaniać firanami, zasłonami lub meblami, aby nie był hamowany przepływ powietrza i ciepło mogło swobodnie promieniować do pomieszczenia. Nie należy ustawiać urządzenia blisko ścian nie otynkowanych lub wykonanych z materiałów łatwopalnych.

Dlaczego warto?

W budownictwie jednorodzinnym, zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni użytkowej, zastosowanie gazowych ogrzewaczy pomieszczeń ma wiele zalet.

Nakłady inwestycyjne mogą być niższe nawet o 30% od nakładów na tradycyjny system c.o. Podczas eksploatacji nie ma strat ciepła jak w instalacjach grzewczych, gdzie spalanie paliwa odbywa się w kotle, a czynnik grzewczy rozprowadzany jest przewodami do poszczególnych grzejników.

W każdym pomieszczeniu można regulować temperaturę niezależnie od temperatury w innych pomieszczeniach. Na działanie ogrzewaczy nie mają wpływu ewentualne przerwy w dostawie prądu, które w wodnych systemach c.o. powodują na przykład zatrzymanie pracy pompy cyrkulacyjnej, a w układach zasilanych energią elektryczną – całkowite unieruchomienie ogrzewania.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Piec gazowy zamiast pieca węglowego - czy to się...

Czy zmiana pieca węglowego na piec gazowy, jako główne urządzenie grzewcze instalacji centralnego...

Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.