Grzejniki elektryczne: sposób na szybkie ciepło

2010-07-27 13:28

Grzejniki elektryczne są sposobem na bardzo szybkie i wydajne ciepło w mieszkaniu. Ich atutami są również bardzo prosta instalacja, brak spalin i ryzyka przecieku oraz niewysoka cena urządzeń. Przekonaj się, jaki typ grzejnika elektrycznego będzie pasował do twojego domu.

Grzejniki elektryczne: sposób na szybkie ciepło
Autor: Mariusz Bykowski Grzejniki olejowe produkowane są przede wszystkim w wersji przenośnej

Ogrzewanie elektryczne jest często wybierane wtedy, gdy do domu nie można doprowadzić gazu ziemnego z sieci miejskiej, bo jest to technicznie niemożliwe lub bardzo drogie. Popularne jest także w domach letniskowych, użytkowanych sezonowo. Ten rodzaj ogrzewania jest też zwykle stosowany jako awaryjny lub uzupełniający w domach ogrzewanych kominkami, kotłami na paliwa stałe czy pompami ciepła.

Grzejniki, piece, promienniki

Ogrzewanie elektryczne kojarzy się przede wszystkim z tak zwanymi miejscowymi urządzeniami grzewczymi. Wytwarzane i magazynowane w nich ciepło służy do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajdują. Najczęściej spotykane są proste grzejniki elektryczne, konwektory z naturalnym lub wymuszonym obiegiem powietrza, promieniujące płyty grzejne, grzejniki olejowe lub nieco bardziej zaawansowane piece akumulacyjne. Jedynie te ostatnie – ze względu na zasilanie trójfazowe i dużą moc pojedynczego pieca – wymagają wykonania specjalnej instalacji elektrycznej. Pozostałe podłącza się do standardowych gniazd elektrycznych. Trzeba tylko na etapie projektowania i wykonywania instalacji zadbać o to, by nie dochodziło do przeciążenia poszczególnych obwodów – kiedy wszystkie grzejniki uruchomią się jednocześnie, ich łączna moc zapewne znacznie przekroczy 10 kW.

Ogrzewanie akumulacyjne: wersja dla oszczędnych

Gdy się chce ogrzewać dom wyłącznie energią elektryczną, warto się zainteresować ogrzewaniem dającym możliwość korzystania z prądu w tak zwanej drugiej taryfie. Zakłady energetyczne umożliwiają rozliczanie w systemie dwustrefowym, w którym za prąd zużywany nocą oraz w określonych godzinach w ciągu dnia płaci się dużo mniej niż za prąd w taryfie całodobowej. Aby na tym skorzystać, trzeba zrobić instalację umożliwiającą akumulację ciepła. Będzie ona pobierać prąd z sieci elektrycznej przez czas obowiązywania tańszej taryfy (mówi się, że następuje wtedy ładowanie) i ogrzewać pomieszczenie jeszcze długo po wyłączeniu zasilania (rozładowanie).

Piece akumulacyjne oszczędzają energię

Ogrzewacze akumulacyjne to najpopularniejszy wariant instalacji akumulującej ciepło. Piece akumulacyjne to urządzenia nieco większe niż zwykłe grzejniki konwektorowe, ponieważ musi się w nich zmieścić tak zwany blok akumulacyjny, czyli cegły magnezytowe lub inny materiał dobrze akumulujący ciepło. Im dłużej ciepło ma być magazynowane, tym większa musi być objętość bloku.

Najbardziej zaawansowane technicznie i energooszczędne są piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Mają wentylator wymuszający przepływ powietrza między elementami grzejnymi. Zmieniając wydajność wentylatora, można wpływać na szybkość przekazywania ciepła do pomieszczenia, co pozwala utrzymywać stałą temperaturę, niezależnie od zmieniających się strat i zysków ciepła. Obudowa pieca akumulacyjnego jest bardzo dobrze zaizolowana termicznie, dlatego po wyłączeniu wentylatora ciepło z wnętrza urządzenia prawie się nie wydostaje. Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem mogą być wyposażone w czujniki pogodowe umieszczane na zewnątrz. Dzięki sygnałom z tych czujników regulator ogrzewacza ogranicza czas ładowania, kiedy na zewnątrz jest wyższa temperatura, i wydłuża go przy niższej. W ten sposób oszczędza się energię, ponieważ do ogrzewacza dostarcza się jej tylko tyle, ile potrzeba do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniu.

Bezproblemowe użytkowanie i konserwacja grzejników elektrycznych

Ogrzewanie elektryczne nie powinno sprawiać żadnych kłopotów. Jest ono praktycznie bezobsługowe. W urządzeniach elektrycznych nie powstają zanieczyszczenia będące wynikiem spalania paliwa, jak to ma miejsce w kotłach. Konserwacja polega jedynie na ich odkurzaniu. Tylko urządzenia wyposażone w elementy ruchome (na przykład wentylatory w grzejnikach konwektorowych lub piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem) mogą wymagać większej uwagi.

Wszystkie czynności obsługowe są na tyle proste, że można je wykonać samodzielnie. Usterki prawidłowo eksploatowanych grzejników elektrycznych zdarzają się rzadko i stosunkowo łatwo je naprawić. Koszt naprawy nie powinien być wysoki, bo i same urządzenia są raczej tanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.