| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Polacy a wydatki na ogrzewanie. Wyniki raportu o kosztach ogrzewania

Polacy a wydatki na ogrzewanie. Wyniki raportu o kosztach ogrzewania

W ciągu ostatnich lat większość Polaków odczuła wzrost opłat za ogrzewanie domu. U 35% z nich w ostatnim sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie przekroczyły aż 2000 zł. Tak wynika z najnowszego raportu Millward Brown SMG KRC przygotowanego w ramach kampanii "Odzyskaj kontrolę".

Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, przygotowanego w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” są alarmujące. Według nich 34% Polaków nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Są to głównie osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych oraz płacące za rachunki w formie zaliczki w odstępach miesięcznych, 2-miesięcznych lub w formie zbiorczych rachunków.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Millward Brown SMG KRC

Rysunek przedstawia odpowiedź na pytanie: "Czy ma Pan(i) poczucie, że posiada kontrolę nad wysokością opłat ponoszonych w związku z ogrzewaniem?".

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ile wydajemy na ogrzewanie domu?

Prawie połowa pytanych nie pamięta, jakie koszty ponieśli z tytułu ogrzewania w minionym sezonie grzewczym. Ci, którzy wiedzieli, najczęściej podawali kwoty w wysokości 2000-2500 zł (22% respondentów), 2501-3000 zł i 801-1499 zł (po 15%), 3001-4500 zł oraz ponad 4500 zł (po 14%). Tylko 9% badanych w sezonie grzewczym płaciło za rachunki na ogrzewanie mniej niż 800 zł! Przyjmując, że okres, w którym korzystamy z ogrzewania trwa 7 miesięcy (w Polsce w miesiącach październik – kwiecień panują warunki wymagające ogrzewania budynków), średnie miesięczne koszty związane z ogrzewaniem wyniosły od około 100 do około 650 zł, a w przypadku ponad 5 milionów Polaków nawet więcej!

- Jak pokazują wyniki badania, 90% Polaków deklaruje, że chciałoby mieć wpływ na wielkość płaconych rachunków za ogrzewanie, natomiast tylko 63% mówi, że taki wpływ posiada. To potwierdza obserwację, że ludzie mają świadomość potrzeby oszczędzania, ale nie zawsze są w stanie ją spełnić. Być może dlatego, że tylko połowa ma realny wpływ i narzędzia, żeby zadbać o ogrzewanie – komentuje dr Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, psycholog zajmująca się zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.

Wydatki na ogrzewanie w ostatnich latach

Aż ¾ badanych zauważyło wzrost kosztów za ogrzewanie w ostatnich latach. Tylko 6% zaznaczyło, że te wydatki zmalały, a 13%, że nie uległy zmianie. Dlatego prawie wszyscy respondenci (90%) chcieliby odzyskać wpływ na wysokość rachunków płaconych z tytułu ogrzewania. - Wyniki badania pokazują, że tracimy kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie, które stanowią znaczną część naszego domowego budżetu. Może natomiast cieszyć fakt, że jesteśmy tego świadomi i chcemy znaleźć sposób na zapanowanie nad nimi. Tegoroczna kampania „Odzyskaj kontrolę” ma pokazać, że można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Należy przy tym pamiętać, że ogrzewanie to nie tylko kwestia finansów, ale także naszego komfortu życia - mówi Dorota Jezierska, dyrektor sprzedaży i marketingu, Danfoss Poland.

Autor: Danfoss

Ponad 1/3 ankietowanych nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem domu lub mieszkania (fot. DANFOSS).

Ogrzewanie to więcej niż kwestia portfela

Ogrzewanie mieszkania czy domu wiąże się nie tylko z kosztami, ale także z wygodą, dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Każde pomieszczenie powinno mieć odpowiednią temperaturę dopasowaną do swojego przeznaczenia, np. kuchnia - 20°C, łazienka - 25°C, a sypialnia - 17°C.

Jak pokazują wyniki raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, aż 40% z nas zapomina o tym i nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia. Co piąty Polak w każdym pomieszczeniu ma ustawioną identyczną temperaturę. Tyle samo nie ma możliwości jej regulacji. Należy jednak pamiętać, że temperatura panująca w mieszkaniu ma duży wpływ na efektywność pracy, nauki oraz odpoczynku.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu jest instalacja nowoczesnych, elektronicznych termostatów grzejnikowych. Pozwalają one ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu o określonej godzinie, a dodatkowo zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne rozwiązania posiadają wiele funkcji i programów, które sprawiają, że nie musimy się martwić o ciągłe ustawianie temperatury. Dzięki temu możemy ustawić tygodniowy plan ogrzewania według naszych preferencji, korzystając np. z trybu nocnego, który obniża temperaturę, gdy śpimy i podnosi ją przed przebudzeniem, aby ogrzać pomieszczenie przed porankiem.

Bardzo przydatne są także funkcje otwartego okna i tryb wakacyjny, dzięki którym nie marnujemy ciepła i jednocześnie oszczędzamy na rachunkach – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...