| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Ciepła woda ekologicznie: kocioł kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła

Ciepła woda ekologicznie: kocioł kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym, pompa ciepła

Nowoczesne technologie - kotły kondensacyjne, kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła - umożliwiają ekologiczne ogrzewanie wody. Ciepła woda jest wówczas uzyskiwana w sposób energooszczędny i przyjazny środowisku. Podpowiadamy, jakie urządzenia warto wykorzystać do ekologicznego przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Szacuje się, że do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (przez instalatorów określanej skrótem c.w.u.) zużywa się średnio 13-16% energii potrzebnej do ogrzewania domu jednorodzinnego. Koszt  wytwarzania ciepłej wody może więc nie wydawać się duży. Biorąc jednak pod uwagę wciąż rosnące ceny paliw, sposób, w jaki będzie ona ogrzewana, nie powinien być przypadkowy. Wybierając urządzenie do przygotowywania ciepłej wody, warto kierować się nie tylko komfortem korzystania z jej zasobów, ale także zużyciem energii, jakie będzie przy tym generowane. Jeśli zdecydujemy się na energooszczędne urządzenie grzewcze, nie tylko zmniejszymy rachunki za ciepłą wodę oraz ograniczymy zapotrzebowanie domu na ciepło, ale również przyczynimy się do zredukowania zużycia wyczerpujących się konwencjonalnych źródeł energii i emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Nowocześnie - z kotła kondensacyjnego

Jeśli dom będzie ogrzewany kotłem gazowym lub olejowym, może on też posłużyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Aby jednak jego praca była jak najbardziej wydajna, a ogrzewanie generowało jak najniższe koszty, warto wybrać kocioł kondensacyjny. W odróżnieniu od standardowego kotła grzewczego do wytwarzania takiej samej ilości ciepła kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu technologii kondensacji pary wodnej. W konwencjonalnych kotłach spaliny, które zawierają sporą ilość ciepła (mają temperaturę około 100°C), ulatują przez komin na zewnątrz domu. W kotłach kondensacyjnych najpierw są one schładzane (nawet do temperatury 35°C), w efekcie czego zostaje uwolnione ciepło zawarte w parze wodnej występującej w spalinach. Ciepło to jest następnie przekazywane wodzie kotłowej. W ten sposób uzyskuje się dodatkową ilość energii, która obniża koszty ogrzewania.

Dzięki kondensacji sprawność kotłów kondensacyjnych jest o kilka, a nawet kilkanaście, procent wyższa niż ich standardowych odpowiedników, a – jak wiadomo – wyższa sprawność przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Wśród kotłów kondensacyjnych najlepsze pod tym względem są kotły zasilane gazem ziemnym. Nieco gorszym parametrem charakteryzują się kotły na gaz płynny, za nimi plasują się kotły olejowe. Trzeba jednak wiedzieć, że kotły kondensacyjne nie zawsze działają z tak wysoką sprawnością. Dzieje się tak, np. gdy pracują one z maksymalną mocą, czyli m.in. w czasie przygotowywania c.w.u. Wówczas większość z nich zwykle nie kondensuje, lecz nawet wtedy ich sprawność jest i tak wyższa niż standardowych urządzeń działających w tych samych warunkach.

Kolejną ważną zaletą kotłów kondensacyjnych jest ich nowoczesna konstrukcja. Specjalne palniki, jakie w nich zastosowano, zapewniają efektywne spalanie gazu i niską emisję zanieczyszczeń. Ponadto kotły te mają zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu są bezpieczne, gdyż nie stwarzają ryzyka zaczadzenia. Ponieważ wykonuje się je z materiałów wysokiej jakości, są trwalsze od tradycyjnych kotłów i mogą posłużyć przez długie lata.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Kaldewei

Im większe jest zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę, tym większe oszczędności przyniesie montaż kotła kondensacyjnego (fot. KALDEWEI).

WARTO WIEDZIEĆ

Na rynku można znaleźć kotły kondensacyjne współpracujące z podgrzewaczami pojemnościowymi skonstruowane tak, by kondensacja zachodziła w nich w każdych warunkach. Również niektóre modele kotłów dwufunkcyjnych kondensują w czasie przygotowywania c.w.u. Dzięki temu również ogrzewając wodę użytkową, zużywają mniej paliwa.

Ogrzewanie wody kominkiem z płaszczem wodnym

Zwolennicy ekologicznych rozwiązań już dawno docenili atuty ogrzewania kominkowego – głównie z uwagi na drewno, które jest niedrogie, powszechnie dostępne, a przede wszystkim odnawialne. Jeśli chcemy, aby ciepło z kominka nie tylko ogrzewało wnętrza domu, ale też ciepłą wodę, powinniśmy zaopatrzyć się w kominek z płaszczem wodnym. Zasila on głównie instalację centralnego ogrzewania, działa więc jak kocioł.

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia podgrzewanie wody użytkowej zarówno w sposób przepływowy, jak i z zastosowaniem zasobnika pojemnościowego. W pierwszym przypadku z ciepłej wody można korzystać tylko wtedy, gdy pali się w kominku. Nie jest to więc komfortowe rozwiązanie. Wygodniejsze jest zastosowanie zasobnika na wodę. Ze zgromadzonej w nim ciepłej wody będzie można korzystać jeszcze kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku. Korzystanie z kominka jest bardzo ekonomiczne, problem pojawia się jednak, jeśli na czas nie dołożymy do niego drewna. Jeżeli stanie się to nocą, rankiem może się okazać, że w domu nie ma ciepłej wody do mycia. Aby zapobiec takiej sytuacji, kominek powinien współpracować z drugim źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu automatyki taki kocioł sam się uruchomi, gdy w kominku wygaśnie ogień, i wyłączy, gdy kominek zaczyna grzać.

 

WAŻNE

Współpraca kominka z płaszczem wodnym z drugim źródłem ciepła może okazać się niezbędna również z innego powodu. Taki sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej sprawdza się dobrze jedynie w sezonie grzewczym. Latem nikt nie będzie rozpalał ognia w kominku, aby ogrzać wodę do kąpieli. Wówczas c.w.u. może być przygotowywana przez kocioł lub ogrzewana zamontowaną w zasobniku grzałką elektryczną. Takie rozwiązanie podnosi jednak koszty ogrzewania wody.

Ciepła woda z pompą ciepła

Szukając komfortowego, ekologicznego i niedrogiego w eksploatacji urządzenia grzewczego, coraz więcej inwestorów skłania się ku pompom ciepła. Wprawdzie na etapie inwestycyjnym nie jest to najtańsze rozwiązanie, za jego wyborem przemawia jednak to, że pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie lub powietrzu, za które nie trzeba płacić. Ponieważ pompa ciepła praktycznie nie zużywa paliwa poza niewielką ilością energii elektrycznej niezbędnej do napędu sprężarki, nie zanieczyszcza środowiska. Ilość dostarczanego do pompy prądu jest kilkakrotnie mniejsza od ilości energii w postaci ciepła przekazywanego do pomieszczeń. Dzięki temu jej eksploatacja jest o wiele tańsza niż kotła na olej czy gaz.

 

Trzy warianty instalacji z pompą ciepła

W zależności od potrzeb użytkowników instalację do przygotowywania ciepłej wody z użyciem pompy ciepła można wykonać w kilku wariantach.

  • Pierwszym, najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest podłączenie do pompy oddzielnego zasobnika. Będzie on wówczas zasilany energią pochodzącą z pompy, która obsługuje również instalację CO. Pozwoli nam to ekologicznie pogodzić obie te funkcje. Instalacja z pompą i osobnym zasobnikiem to dobre rozwiązanie w przypadku domów z większym zapotrzebowaniem na c.w.u. Wyposażając ją w zbiornik o pojemności 300-500 l, nie będziemy musieli się martwić o dostęp do ciepłej wody nawet po kąpieli w wannie.
  • Drugim rozwiązaniem jest pompa z zasobnikiem zintegrowanym w obudowie. Pozwala ona na optymalne wykorzystanie przestrzeni w domu – urządzenie wyglądem przypomina lodówkę i zajmuje niewiele miejsca, dlatego może być stosowane w domach, w których nie przewidziano tradycyjnej kotłowni. Pompy tego typu są najczęściej przystosowane do pobierania ciepła z gruntu. Rozwiązanie to umożliwia maksymalne wykorzystanie energii naturalnej – np. ciepła gruntu i promieniowania słonecznego. Kompaktowe pompy ciepła stosuje się najczęściej w instalacjach o niewielkiej mocy grzewczej (5-20 kW). Są one dobrym rozwiązaniem w domach o powierzchni do 250 m² oraz o niezbyt dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Montowane w pompach zasobniki mają bowiem zwykle niewielką pojemność – mniej więcej 160-200 l.
  • Trzecim rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła pracującej wyłącznie na potrzeby c.w.u., niezależnie od układu grzewczego. Jest ono polecane jako uzupełnienie instalacji z kotłem zasilanym tradycyjnymi paliwami. Dzięki zastosowaniu pompy kocioł poza sezonem grzewczym może być wyłączony, a woda będzie wówczas ogrzewana energią przyjazną środowisku. Pompy do c.w.u. wykorzystują najczęściej ciepło powietrza. Zasysają je zwykle z pomieszczenia, w którym są zamontowane. „Zużyte” przez pompę powietrze kierowane jest na zewnątrz budynku. W okresie letnim może też służyć do schładzania pomieszczeń. Automatyka takich pomp umożliwia proste programowanie czasu pracy urządzenia. Pozwala też na bardziej energooszczędne korzystanie z energii elektrycznej, np. poprzez zaprogramowanie pracy pompy w tańszej taryfie nocnej.

Zobacz, dlaczego nie powinno się zasłaniać i zabudowywać grzejników

Chętnych, aby zasłonić lub zabudować grzejniki, jest wielu. Jedni robią to z powodów...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Smogu w mieszkaniach nie ma? Tak uważa większość...

Smog na mieszkańcach miast raczej nie robi dużego wrażenia. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków,...

Jak rząd i organizacje ekologiczne reagują na...

Organizacje ekologiczne zbierają podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej na bierność władz naszego kraju w...

Przegląd palników do kotłów

Palnik to bardzo ważny element kotła grzewczego. Urządzenie to wytwarza strumień ciepła o wysokiej...

Kocioł elektryczny - nowoczesny, bezpieczny i...

W świadomości inwestorów utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie i nieopłacalne....