| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wkłady i kasety kominkowe - co musisz o nich wiedzieć?
Czym różnią się wkłady i kasety kominkowe?

Wkłady i kasety kominkowe - co musisz o nich wiedzieć?

Wkłady kominkowe i kasety kominkowe są coraz popularniejsze w polskich domach. Nic dziwnego - pozwalają one  efektywnie wykorzystać ciepło powstające podczas spalania drewna, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Na dodatek odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza wkłady kominkowe będą jego prawdziwą ozdobą. 

Dlaczego powstał wkład kominkowy?

Badania przeprowadzone przed blisko trzydziestu laty wykazały, że drewno jest bardzo efektywnym, odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Niestety brakowało wtedy urządzeń, które gwarantowałyby pełną kontrolę procesu spalania drewna i maksymalnie wykorzystywały energię cieplną. Kryzys energetyczny skłonił jednak wiele firm z branży ogrzewnictwa do poszukiwania wydajnego urządzenia spalającego drewno. Kominki tradycyjne (otwarte) były już wtedy w Europie Zachodniej bardzo popularne. Dlatego badania miały na celu skonstruowanie urządzenia, które mogłoby być wykorzystane zarówno w już istniejących kominkach otwartych, jak i w kominkach nowo budowanych. Wtedy właśnie pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia zwane dziś kasetami i wkładami kominkowymi.

Kontrola procesu spalania

W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania sterujące prędkością spalania drewna, a tym samym mocą grzewczą urządzenia. Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się. Większość urządzeń wyposażona jest w tak zwane zimne rączki umożliwiające regulację podczas użytkowania. Wszystkie uszczelnienia wykonuje się ze specjalnej masy odpornej na wysoką temperaturę oraz uszczelek z włókna szklanego - nie z azbestu! 

Badania przeprowadzone przed blisko trzydziestu laty wykazały, że drewno jest bardzo efektywnym, odnawialnym i ekologicznym źródłem energii.

Przeglądy i konserwacja

Podobnie jak inne urządzenia grzewcze, również kasety i wkłady kominkowe trzeba regularnie przeglądać i konserwować. Przede wszystkim należy systematycznie (po każdym paleniu) usuwać z nich popiół. Szyby ceramiczne powinno się czyścić wodą z dodatkiem środka myjącego lub kawałkiem wilgotnej tkaniny z popiołem. Jeśli są pokryte warstwą metalu, trzeba uważać, aby jej nie zarysować. Elementy metalowe czyści się odpowiednimi środkami do polerowania metalu. Przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek oraz szyby i jeśli są zużyte – wymienić. Co jakiś czas, zwłaszcza po dłuższej przerwie w korzystaniu z kominka, trzeba kontrolować regulatory wlotu powietrza, szyber oraz blokady drzwiczek.

Jaki wkład wybrać?

Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez producentow jest bardzo duży. Urządzenia różnią się wielkością, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek, liczbą szyb i wykończeniem. Wybierając wkład (lub kasetę), trzeba jednak przede wszystkim zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – czy do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy jako podstawowe źródło ogrzewania. W pierwszym wypadku można się kierować względami estetycznymi, w drugim warto większy nacisk położyć na parametry techniczne i użytkowe urządzenia.

 Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się.

Prawidłowy montaż

Warunkiem prawidłowego i długoletniego funkcjonowania wkładów i kaset kominkowych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania jest bardzo dokładna i wykonana według ścisłych zasad instalacja urządzenia. Najlepiej powierzyć ją autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

Wkład czy kaseta?

Wkłady i kasety kominkowe to w dużym uproszczeniu zamknięte paleniska wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot spalin, wykonane z materiałów wytrzymałych na wysoką temperaturę i dobrze akumulujących ciepło. Podstawowa różnica między nimi polega na ich zastosowaniu. Wkłady kominkowe są przeznaczone do kominków nowych, budowanych od podstaw. Wkład podłącza się do przewodu kominowego, a następnie obudowuje. Obudowę najczęściej wykonuje się z kamienia. Konstrukcja kasety kominkowej pozwala na zainstalowanie jej w istniejącym kominku bez wykonywania większych przeróbek (kasety kominkowe są często instalowane również w nowych kominkach).

Piece kominkowe - vademecum użytkownika

Piece kominkowe mogą być supernowoczesne lub o tradycyjnym wyglądzie. Mają małą lub całkiem dużą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Zapytaj EKSPERTA o wybór kominka, montaż i...

Ekspert z firmy Galeria Kominków odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru i zakupu odpowiedniego...