Wkłady i kasety kominkowe - co musisz o nich wiedzieć?

2009-08-05 2:00
Wkłady i kasety kominkowe
Autor: Andrzej Szandomirski Wkłady i kasety kominkowe

Wkłady kominkowe i kasety kominkowe są coraz popularniejsze w polskich domach. Nic dziwnego - pozwalają one  efektywnie wykorzystać ciepło powstające podczas spalania drewna, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Na dodatek odpowiednio dobrane do wystroju wnętrza wkłady kominkowe będą jego prawdziwą ozdobą. 

Dlaczego powstał wkład kominkowy?

Badania przeprowadzone przed blisko trzydziestu laty wykazały, że drewno jest bardzo efektywnym, odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Niestety brakowało wtedy urządzeń, które gwarantowałyby pełną kontrolę procesu spalania drewna i maksymalnie wykorzystywały energię cieplną. Kryzys energetyczny skłonił jednak wiele firm z branży ogrzewnictwa do poszukiwania wydajnego urządzenia spalającego drewno. Kominki tradycyjne (otwarte) były już wtedy w Europie Zachodniej bardzo popularne. Dlatego badania miały na celu skonstruowanie urządzenia, które mogłoby być wykorzystane zarówno w już istniejących kominkach otwartych, jak i w kominkach nowo budowanych. Wtedy właśnie pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia zwane dziś kasetami i wkładami kominkowymi.

Kontrola procesu spalania

W przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych znajdują się regulatory dopływu powietrza do spalania sterujące prędkością spalania drewna, a tym samym mocą grzewczą urządzenia. Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się. Większość urządzeń wyposażona jest w tak zwane zimne rączki umożliwiające regulację podczas użytkowania. Wszystkie uszczelnienia wykonuje się ze specjalnej masy odpornej na wysoką temperaturę oraz uszczelek z włókna szklanego - nie z azbestu! 

Wkłady i kasety kominkowe
Autor: archiwum muratordom Badania przeprowadzone przed blisko trzydziestu laty wykazały, że drewno jest bardzo efektywnym, odnawialnym i ekologicznym źródłem energii.

Przeglądy i konserwacja

Podobnie jak inne urządzenia grzewcze, również kasety i wkłady kominkowe trzeba regularnie przeglądać i konserwować. Przede wszystkim należy systematycznie (po każdym paleniu) usuwać z nich popiół. Szyby ceramiczne powinno się czyścić wodą z dodatkiem środka myjącego lub kawałkiem wilgotnej tkaniny z popiołem. Jeśli są pokryte warstwą metalu, trzeba uważać, aby jej nie zarysować. Elementy metalowe czyści się odpowiednimi środkami do polerowania metalu. Przynajmniej raz w roku należy sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek oraz szyby i jeśli są zużyte – wymienić. Co jakiś czas, zwłaszcza po dłuższej przerwie w korzystaniu z kominka, trzeba kontrolować regulatory wlotu powietrza, szyber oraz blokady drzwiczek.

Jaki wkład wybrać?

Wybór wkładów i kaset kominkowych oferowanych przez producentow jest bardzo duży. Urządzenia różnią się wielkością, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek, liczbą szyb i wykończeniem. Wybierając wkład (lub kasetę), trzeba jednak przede wszystkim zastanowić się, do jakich celów ma służyć kominek – czy do dekoracji i dogrzewania domu w okresach przejściowych, czy jako podstawowe źródło ogrzewania. W pierwszym wypadku można się kierować względami estetycznymi, w drugim warto większy nacisk położyć na parametry techniczne i użytkowe urządzenia.

Wkłady i kasety kominkowe
Autor: archiwum muratordom  Uchwyty regulatorów muszą być wykonane z materiałów nienagrzewających się.

Prawidłowy montaż

Warunkiem prawidłowego i długoletniego funkcjonowania wkładów i kaset kominkowych oraz bezpieczeństwa ich użytkowania jest bardzo dokładna i wykonana według ścisłych zasad instalacja urządzenia. Najlepiej powierzyć ją autoryzowanej i fachowej firmie instalatorskiej.

Wkład czy kaseta?

Wkłady i kasety kominkowe to w dużym uproszczeniu zamknięte paleniska wyposażone w przeszklone drzwiczki oraz wylot spalin, wykonane z materiałów wytrzymałych na wysoką temperaturę i dobrze akumulujących ciepło. Podstawowa różnica między nimi polega na ich zastosowaniu. Wkłady kominkowe są przeznaczone do kominków nowych, budowanych od podstaw. Wkład podłącza się do przewodu kominowego, a następnie obudowuje. Obudowę najczęściej wykonuje się z kamienia. Konstrukcja kasety kominkowej pozwala na zainstalowanie jej w istniejącym kominku bez wykonywania większych przeróbek (kasety kominkowe są często instalowane również w nowych kominkach).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają