| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie domu kominkiem, czyli system Dystrybucji Gorącego Powietrza

Ogrzewanie domu kominkiem, czyli system Dystrybucji Gorącego Powietrza

Wkłady kominkowowe mogą pełnić w domu bardzo istotną - oprócz estetycznej - rolę. Mogą zapewniać ogrzewanie domu. Takie układy grzewcze, które wykorzystują wkłady kominkowe oraz powstające w wyniku spalania ciepłe powietrze, nazywane są systemami Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). 

Autor: Mariusz Bykowski

Ogrzane powietrze rozprowadzane jest po domu izolowanymi przewodami aluminiowymi, podłączonymi do wylotów w kominku.

Autor: Mariusz Bykowski

Przewody, którymi rozprowadza się powietrze ogrzane w kominku "ukrywa się" w obudowie.

Ogrzewanie w domu kominkiem ma swoje zalety, ale i wady. Aby system grzewczy był skuteczny, ciepło wytworzone w kominku musi być rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń w domu.

Jak działa system Dystrybucji Gorącego Powietrza?

Schemat działania ogrzewania za pomocą wkładów kominkowych jest dość prosty. Zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy kominka i w ten sposób się ogrzewa. Ogrzane powietrze unosi się ku górnej części okapu, gdzie znajdują się wyloty powietrza. W małych systemach DGP powietrze może być rozprowadzane w sposób naturalny (przez konwekcję), ale na odległość (w poziomie) nie większą niż 3 m od osi kominka i nie więcej niż do 2-3 pomieszczeń. Systemy ze swobodnym obiegiem powietrza są całkowicie niezależne i niezawodne.

Rozbudowany system DGP ma wiele rozgałęzień i ciepłe powietrze nie jest w stanie dotrzeć w sposób naturalny do wszystkich pomieszczeń, trzeba go wyposażyć w elektryczną turbinę. W układach DGP stosuje się specjalne, wygłuszone turbiny o niskim poziomie hałasu. Zależnie od rodzaju turbiny systemy DGP mogą być podciśnieniowe lub ciśnieniowe.

Ogrzewanie domu kominkiem krok po kroku

Elementów instalacji nie jest wiele. Powietrze ogrzane w kominku rozprowadzane jest po całym domu izolowanymi przewodami aluminiowymi, podłączonymi do wylotów w kominku. Każde odgałęzienie zakończone jest kratką wentylacyjną z regulacją lub tak zwanym anemostatem. Bardzo ważnym elementem systemu DGP jest filtr powietrza, którego zadaniem jest zatrzymywanie kurzu. Aby system DGP działał prawidłowo, powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji.

Systemy ogrzewania kominkowego mogą być instalowane w domach parterowych i piętrowych.
Na ogrzewanie kominkowe można zdecydować się właściwie na każdym etapie - zarówno w nowym jak i w starym domu. Wybór wkładu kominkowego zależy od tego, jaką funckję ma on pełnić. Jeśli urządzenie ma być podstawowego źródła ciepła, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe. Nominalną moc wkładu kominkowego, który ogrzeje dom, można obliczyć, korzystając ze wzorów.

Jeszcze niedawno wielkie nadzieje wiązano z systemem łączącym kominek z centralnym ogrzewaniem. W takim układzie czynnikiem grzewczym jest woda. Wkład kominkowy ogrzewa ją zarówno na potrzeby c.o., jak i c.w.u. Warto zainteresować się, ile zapłacimy za ogrzewanie kominkiem małego domu, jak również tym jakie wady i zalety ma taki sposób ogrzewania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drewno do kominka - podpowiadamy, jak wybrać najlepsze, aby palenie w kominku było wydajne

Drewno do kominków to jedna z kluczowych kwestii związana z posiadaniem kominka w domu....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....