| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominki: cztery pomysły na kominek w domu. Galeria
Gotowe inspiracje na instalację kominka

Kominki: cztery pomysły na kominek w domu. Galeria

Kominek w domu może przyjmować różne formy i lokalizacje. Przedstawiamy kominki z charakterem, czyli indywidualne projekty wybitnych architektów, które mogą być inspiracją dla osób poszukujących dobrych wzorów.

Mało który element wnętrza budzi uczucia tak gorące jak kominek. Jest symbolem domowego ogniska, kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem i naturalnym, pozbawionym pośpiechu rytmem życia. Kiedy na dworze chłód i szarość, skupia domowników i ogrzewa nastroje. Wprowadza do domu dwie rzeczy szczególnie cenne: przyjazne światło i ciepło.

Dlatego wszyscy budują kominki: otwarte lub zamknięte, duże lub małe, wiejskie albo pałacowe, rustykalne albo stylowe. Wybór typu i kształtu jest bardzo indywidualną sprawą. Najważniejsze okazują się gust i przyzwyczajenia. Ludzie zwykle traktują kominek jako ważną ozdobę wnętrza, starają się, aby upiększał salon i dodawał mu ciepła i elegancji także wtedy, gdy nie płonie ogień.

Na piękny kominek nie ma przepisu. Na pewno można powiedzieć tylko tyle, że powinien pasować do domu i jego mieszkańców. Tak jak kominki, które tu przedstawiamy. Specjalnie dla "Muratora" przygotowali je i opisali znani architekci. Ich propozycje są na tyle różne, że oglądając je, można odnaleźć własny typ. Może będzie to kominek tradycyjny, z otwartym paleniskiem i wnękami na drewno? A może nowoczesny, umieszczony w prostej bryle, w której zaznacza swoją obecność migającym ogniem, zamkniętym schludnie za dużym szklanym ekranem? Czy wolimy kominek wtopiony w ścianę wraz z innymi elementami wyposażenia salonu, czy oryginalny przedmiot wyglądający jak niezwykły gość, który odwiedził dom? A może najważniejsze jest, aby ogrzewał dom, pozwalał praktycznie wykorzystać ciepło spalonych w nim polan?

Kamienny

Reprezentacyjny

Projekt kominka powstał z myślą o wiejskiej rezydencji. Dla uciekinierów z miasta ważne są nie tylko kontakt z naturą i widoki z okien, ale także ciepłe wnętrze. Dlatego kominek został zaprojektowany z wkładem i z systemem wykorzystania ciepła. Wkład ma płaszcz powietrzny, z którego ogrzane powietrze kanałami grzewczymi jest kierowane na górę - do pomieszczeń na poddaszu. Projekt: Paweł Detko - DjiO Kominek zaprojektowano do salonu w nowoczesnej rezydencji. W tak dużej przestrzeni musiał być okazałych rozmiarów. Charakter wnętrza zadecydował też o jego formie - prostej, a jednocześnie klasycznej i eleganckiej. Obudowa kominka to bryła o ukośnych ścianach, masywna, z wyraźnym cokołem i gzymsem. Ten sam kształt ma słup - nieodłączny element dużych przestrzeni. Projekt: Dorota Szaroszyk, Katarzyna Ferworn-Horawa

Modernistyczny

Wstęga

Kominek inspirowany twórczością Charlesa Mackintosha, znakomitego projektanta początku XX wieku. Ma prosty, symetryczny kształt, jego dekoracją są wyraźne, niemal graficzne. To formy charakterystyczne dla ówczesnego wzornictwa. Ten kominek pasuje do ludzi kochających elegancję art déco. Może mieć zarówno palenisko otwarte, jak i z wkładem kominkowym. Zaprojektowany jest całościowo - łącznie ze ścianą nad paleniskiem. Jej ozdobą jest duży kafel ceramiczny z motywem róży. Projekt: Krystyna Kaszuba-Wacławek W tym kominku obudowa i palenisko to wyraźnie oddzielne elementy. Palenisko jest wiszącą konstrukcją połączoną z kominem, wykonaną z oksydowanej blachy stalowej grubości 3 mm. Obudowę stanowi stojąca na podłodze stalowa rama wypełniona drewnem. Kominek może stać przy ścianie lub sam być ścianą dzielącą przestrzeń. W tym rozwiązaniu najważniejsze jest palenisko i sam płomień. Nagrzewające się polana otaczające palenisko dają dodatkowy efekt zapachowy. Projekt: Dariusz Hyc, Henryk Łaguna, Piotr Sieniawski – Maas

Piec kominkowy - najczęstsze problemy

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Niestety nie wszyscy mogą to marzenie zrealizować....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...