| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek zamknięty - jak dobrać odpowiedni?
Czym kierować się podczas wyboru kominka zamkniętego

Kominek zamknięty - jak dobrać odpowiedni?

Wkłady kominkowe różnią się budową i parametrami technicznymi – inny jest potrzebny do ogrzewania domu, inny – jeżeli kominek ma być głównie ozdobą salonu. Oto jak wybrać najbardziej odpowiedni kominek zamknięty do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jeśli zdecydujesz się na budowę kominka zamkniętego, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Od nich bowiem zależeć będzie - a raczej powinien - ostateczny wybór konkretnego kominka. Czemu? Źle dobrany wkład kominkowy może nie spełniać swojego podstawowego założenia, co w efekcie może skutkować np. wyziębionym lub przegrzanym pomieszczeniem.

Kominek zamknięty na każdą okazję

Zanim ostatecznie wybierzesz konkretny kominek, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy ma on spełniać rolę głównie lub tylko estestyczną, czy jego przeznaczeniem jest ogrzewanie mieszkania lub domu. Odpowiedź na to zagadnienie pozwoli dokładnie dopasować model wkładu kominkowego do naszych potrzeb oraz realnych możliwości montażu. Wielkość wkładu musi być dopasowana do średnicy przewodu kominowego. Często spotykany minimalny przekrój przewodu – 14/14 cm – uniemożliwi zamontowanie wkładu o dużej mocy. Nie mniej istotne są zagadnienia estetyczne.  Wymiary paleniska, wielkość szyby, sposób otwierania mają podstawowe znaczenie dla wyglądu kominka. Niezmiernie istotne jest więc, czy kominek ma mieć formę reprezentacyjną, czy kameralną? Czy chcesz go oglądać z jednej, czy z kilku stron?

Autor: Andrzej Szandomirski

Chcąc ogrzać duże pomieszczenia, musisz wybrać duży kominek zamknięty

Czasem wystarczy prostokątna szyba osłaniająca ogień, innym razem lepszy efekt da wieloboczne albo cylindryczne wypukłe przeszklenie. Zwolennicy dużych kominków i żywego kontaktu z ogniem mogą się zdecydować na kupno wkładu z szybą wsuwaną do góry. W niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie ma wiele miejsca na kominek, ważna okaże się mała głębokość urządzenia. Płytki wkład przydaje się też, kiedy kominek wbudowujemy w ścianę. Natomiast kiedy kominek mocno wysuwa się do środka pomieszczenia, duży wkład zamknięty koliście lub trójbocznie, przeszklony z dwóch albo trzech stron, przełamuje wrażenie masywnej bryły i otwiera ją na boki. Do kominków narożnych bardzo przydaje się wkład z dwiema szybami zestawionymi prostopadle, a atrakcyjność centralnie usytuowanego kominka będzie większa, kiedy wyposażymy go we wkład kominkowy przeszklony z trzech stron.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.