| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek i kocioł w jednej instalacji - czy można je łączyć?
Jak wykonać instalację grzewczą?

Kominek i kocioł w jednej instalacji - czy można je łączyć?

Czy kominek z płaszczem wodnym i nowoczesny kocioł co można łączyć? Teoretycznie tak, jednak po ich integracji może pojawić się poważny problem. Kominek musi pracować w instalacji otwartej, do której kocioł co za bardzo się nie nadaje. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Poprawne działanie oraz długoletnią trwałość większości kotłów dostępnych na naszym rynku uzyskuje się pod warunkiem zamontowania ich w instalacji grzewczej systemu zamkniętego, do której nie ma dostępu tlen. A jak wiadomo, kominki wymagają instalacji otwartej.
Wydawało by sie więc, że pozostaje nam tylko wykonanie instalacji kominka z płaszczem wodnym w otwartym systemie grawitacyjnym z odpowiednim kotłem, którego producent dopuszcza pracę w takiej instalacji. Na szczęście jest jeszcze inny sposób, zapewne droższy, ale zdecydowanie lepszy.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest zaopatrzenie się w specjalny zautomatyzowany kominek z płaszczem wodnym wyposażony w urządzenie umożliwiające mu współpracę z instalacją c.o. systemu zamkniętego. Nie ma wtedy problemów z trwałością elementów, instalacja może być sterowana automatycznie, grzejniki można wyposażyć w zawory termostatyczne. Drugim źródłem może być w takim układzie niewielki i niedrogi kocioł wiszący.

Połączenie dwóch róznych urządzeń w jednej instalacji, może przysporzyć pewnych problemów

Taki kominek to już nie prymitywne urządzenie, jakie może samodzielnie wykonać przeciętny majsterkowicz. Podobnie jak nowoczesne kotły na paliwa stałe jest on wyposażony w elektronikę sterującą jego pracą. Dzięki niej temperatura wody opuszczającej kominek nie przekracza wartości ustalonej przez użytkownika. Możliwa jest nie tylko współpraca kominka z instalacją zamkniętą wyposażoną we wrażliwe na wysoką temperaturę membranowe naczynia wzbiorcze i pompy, ale nawet zasilanie niskotemperaturowej instalacji ogrzewania podłogowego.

Instalacja co - jak ją zaprojektować?

Sterowanie wydajnością kominka odbywa się za pomocą wentylatora z płynną regulacją obrotów, który dostarcza do paleniska więcej powietrza, kiedy trzeba zwiększyć temperaturę wody, albo redukuje jego dopływ, aby drewno paliło się powoli i tym samym temperatura wody była niższa. Woda ogrzewana w kominku z płaszczem wodnym nie krąży w całej instalacji c.o., jedynie w małym obiegu wewnątrz obudowy kominka, w którym znajduje się tylko jeden odbiornik ciepła – wymiennik. Przepływa przez niego zarówno woda krążąca w płaszczu wodnym kominka, jak i woda w obiegu zasilającym grzejniki. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą. Ciepło gorącej wody z kominka jest przekazywane wodzie płynącej do grzejników przez cienkie metalowe ścianki wymiennika. Dzięki rozdzieleniu instalacji grzewczej kominek pracuje w systemie otwartym, a pozostałe urządzenia – w zamkniętym.

Odpowiednio dobrane natężenie przepływu wody w obu obiegach sprawia, że temperatura wody wypływającej z wymiennika do grzejników może być znacznie niższa od temperatury wody wypływającej z kominka. Natężenie przepływu wody w instalacji można regulować za pomocą pompy obiegowej, zmieniając prędkość obrotową jej wirnika. Układ musi być zabezpieczony na wypadek braku dopływu prądu. Zatrzymanie pompy obiegowej doprowadziłoby do przegrzania instalacji. Woda nie przepływałaby przez grzejniki, więc ciepło dostarczane do wymiennika płytowego nie byłoby odbierane. Dlatego w takiej sytuacji dopływ powietrza do paleniska musi zostać odcięty, co jest równoznaczne ze zgaśnięciem płomienia. Ponieważ temperatura w palenisku jeszcze przez jakiś czas pozostanie bardzo wysoka, dobrze byłoby, gdyby pompa obiegowa nadal pracowała, by przynajmniej przez kilka minut ciepło było w dalszym ciągu odbierane z wymiennika. Aby to było możliwe, w układzie zasilania musi się znaleźć akumulator dostarczający prąd do napędu pompy w razie awarii instalacji elektrycznej.

Mimo nieco skomplikowanej budowy takiego kominka wszystkie urządzenia zabezpieczające, sterujące i wspomagające jego pracę mieszczą się wewnątrz obudowy o rozmiarach zbliżonych do obudowy zwykłego wkładu kominkowego z systemem DGP.

Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane

Budowa kominka to już niekiedy standard w domach. Dlatego właśnie w rozporządzeniu "Warunki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.