| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane
Co prawo budowlane mówi o budowie kominków?

Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane

Budowa kominka to już niekiedy standard w domach. Dlatego właśnie w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dokładnie i szczegółowo uregulowano zasady instalowania kominków. Sprawdź, co musi zostać spełnione, abyś mógł wybudować kominek.

Kominki w prawie budowlanym

Temat stosunkowo nowy w przepisach, chociaż od kilku lat kominki projektuje się niemal w każdym nowo budowanym domu, a na rynku jest wiele firm oferujących różne typy kominków i pieców wolno stojących oraz akcesoriów umożliwiających efektywne włączenie tych urządzeń w system ogrzewania domu. Dlatego też oczekiwania w tej sprawie były duże, a wprowadzone uregulowania nieco rozczarowały “kominkarzy”. Czemu? Dużo wątpliwości wzbudził zwłaszcza przepis:

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami."

Kominki zakwalifikowano tutaj do urządzeń, które nie mogą być traktowane jako ogrzewcze budynku. Można z tego wyciągnąć wniosek, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Sam kominek – nie, ale przepis można również interpretować w ten sposób, że kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła.

Gdzie może odbyć się budowa kominka?

Kominki mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (do 12 m wysokości lub do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość). Ich kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka. Dlaczego tylko w takich? – Ponieważ uznano, że w wysokich budynkach wielorodzinnych nie ma odpowiednich warunków do zainstalowania kominka, który bezwzględnie wymaga podłączenia do własnego komina i doprowadzenia powietrza do paleniska w odpowiedniej ilości (najlepiej specjalnym kanałem).

Kominki - wymagania techniczne

Niezbędna ilość doprowadzanego powietrza to:

  • dla kominków zamkniętych – co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka;
  • dla kominków otwartych – zapewniająca nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.

Z przepisów wynika, że budowa kominka nie może odbyć się na przykład w budynkach niskich niemieszkalnych, chociaż możliwe jest tam zarówno podłączenie do osobnego komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jak i doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do spalania. Kłopot mają więc właściciele zajazdów czy restauracji, w których kominki często są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....