| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane
Co prawo budowlane mówi o budowie kominków?

Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane

Budowa kominka to już niekiedy standard w domach. Dlatego właśnie w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dokładnie i szczegółowo uregulowano zasady instalowania kominków. Sprawdź, co musi zostać spełnione, abyś mógł wybudować kominek.

Kominki w prawie budowlanym

Temat stosunkowo nowy w przepisach, chociaż od kilku lat kominki projektuje się niemal w każdym nowo budowanym domu, a na rynku jest wiele firm oferujących różne typy kominków i pieców wolno stojących oraz akcesoriów umożliwiających efektywne włączenie tych urządzeń w system ogrzewania domu. Dlatego też oczekiwania w tej sprawie były duże, a wprowadzone uregulowania nieco rozczarowały “kominkarzy”. Czemu? Dużo wątpliwości wzbudził zwłaszcza przepis:

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami."

Kominki zakwalifikowano tutaj do urządzeń, które nie mogą być traktowane jako ogrzewcze budynku. Można z tego wyciągnąć wniosek, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Sam kominek – nie, ale przepis można również interpretować w ten sposób, że kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła.

Gdzie może odbyć się budowa kominka?

Kominki mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (do 12 m wysokości lub do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość). Ich kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka. Dlaczego tylko w takich? – Ponieważ uznano, że w wysokich budynkach wielorodzinnych nie ma odpowiednich warunków do zainstalowania kominka, który bezwzględnie wymaga podłączenia do własnego komina i doprowadzenia powietrza do paleniska w odpowiedniej ilości (najlepiej specjalnym kanałem).

Kominki - wymagania techniczne

Niezbędna ilość doprowadzanego powietrza to:

  • dla kominków zamkniętych – co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka;
  • dla kominków otwartych – zapewniająca nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.

Z przepisów wynika, że budowa kominka nie może odbyć się na przykład w budynkach niskich niemieszkalnych, chociaż możliwe jest tam zarówno podłączenie do osobnego komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jak i doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do spalania. Kłopot mają więc właściciele zajazdów czy restauracji, w których kominki często są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie...

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.