| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane
Co prawo budowlane mówi o budowie kominków?

Budowa kominka: warunki techniczne i przepisy budowlane

Budowa kominka to już niekiedy standard w domach. Dlatego właśnie w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" dokładnie i szczegółowo uregulowano zasady instalowania kominków. Sprawdź, co musi zostać spełnione, abyś mógł wybudować kominek.

Kominki w prawie budowlanym

Temat stosunkowo nowy w przepisach, chociaż od kilku lat kominki projektuje się niemal w każdym nowo budowanym domu, a na rynku jest wiele firm oferujących różne typy kominków i pieców wolno stojących oraz akcesoriów umożliwiających efektywne włączenie tych urządzeń w system ogrzewania domu. Dlatego też oczekiwania w tej sprawie były duże, a wprowadzone uregulowania nieco rozczarowały “kominkarzy”. Czemu? Dużo wątpliwości wzbudził zwłaszcza przepis:

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami."

Kominki zakwalifikowano tutaj do urządzeń, które nie mogą być traktowane jako ogrzewcze budynku. Można z tego wyciągnąć wniosek, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Sam kominek – nie, ale przepis można również interpretować w ten sposób, że kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła.

Gdzie może odbyć się budowa kominka?

Kominki mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (do 12 m wysokości lub do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie, bez względu na ich wysokość). Ich kubatura nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka. Dlaczego tylko w takich? – Ponieważ uznano, że w wysokich budynkach wielorodzinnych nie ma odpowiednich warunków do zainstalowania kominka, który bezwzględnie wymaga podłączenia do własnego komina i doprowadzenia powietrza do paleniska w odpowiedniej ilości (najlepiej specjalnym kanałem).

Kominki - wymagania techniczne

Niezbędna ilość doprowadzanego powietrza to:

  • dla kominków zamkniętych – co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka;
  • dla kominków otwartych – zapewniająca nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.

Z przepisów wynika, że budowa kominka nie może odbyć się na przykład w budynkach niskich niemieszkalnych, chociaż możliwe jest tam zarówno podłączenie do osobnego komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jak i doprowadzenie wymaganej ilości powietrza do spalania. Kłopot mają więc właściciele zajazdów czy restauracji, w których kominki często są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...