| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Wodomierze domowe

Wodomierze domowe

Kiedy trzeba zapłacić za każdy litr zużytej wody i odprowadzanych ścieków, nie zostawiamy już niedokręconych kranów, nie patrzymy bezczynnie, gdy kapie z nich woda, nie zwlekamy z naprawą cieknącej spłuczki.

Wodomierz to dobry bodziec do oszczędzania wody

Kiedy trzeba zapłacić za każdy litr zużytej wody i odprowadzanych ścieków, nie zostawiamy już niedokręconych kranów, nie patrzymy bezczynnie, gdy kapie z nich woda, nie zwlekamy z naprawą cieknącej spłuczki.
W każdym nowym domu, w którym instalacja zaopatrywana jest z sieci wodociągowej, musi być zamontowany wodomierz. Wskazania wodomierza służą do naliczania opłaty za zużytą wodę, a także - jeśli dom jest podłączony do kanalizacji - za odprowadzane ścieki. Przyjmuje się bowiem, że ilość ścieków równa jest ilości dostarczonej wody. Cena za 1 m3 wody jest ustalana przez radę gminy bądź miasta.
Często wodomierze instaluje się również tam, gdzie dotychczas za wodę płacono ryczałtem. Zakład wodociągowy szacuje, ile wody zużywa jedna osoba w ciągu miesiąca. Zwykle przyjmuje się, że jest to 5-7 m3, a zależy to od tego, czy podlewamy ogród, uprawy oraz jak często myjemy samochód.
Czasami rozliczający się ryczałtem, są poszkodowani. Właściciele wodomierzy płacą według wskazań przyrządów, a za wodę przeciekającą przez nieszczelności zewnętrznych przewodów wodociągowych muszą zapłacić "ryczałtowcy".

Autor: Piotr Mastalerz

Wodomierze domowe

Autor: Piotr Mastalerz

Wodomierze domowe

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rodzaje wodomierzy

Zanim kupimy wodomierz, dobrze jest dowiedzieć się w lokalnym zakładzie wodociągowym, czy ma on szczególne wymagania dotyczące rodzaju urządzenia, a także miejsca i sposobu jego zamontowania. Może bowiem zdarzyć się tak, że zakład wodociągowy wyposaża wszystkie obsługiwane przez siebie domy w jednakowe wodomierze. Wtedy nie mamy wpływu na jego wybór.
Jeśli wodomierz kupujemy sami, pamiętajmy, że może go zamontować tylko uprawniony instalator.
W domach jednorodzinnych zwykle montuje się wodomierze wirnikowe - skrzydełkowe. W tego typu wodomierzach wirnik poruszany jest przez przepływającą wodę. Woda może dopływać do wirnika jednym zwartym strumieniem (wodomierz jednostrumieniowy JS) lub wieloma strumieniami - symetrycznie wokół wirnika (wodomierz wielostrumieniowy WS). Drugi rodzaj wodomierzy rejestruje przepływy z większą dokładnością.
Obroty przenoszone są na liczydło przez sprzęgło magnetyczne, proporcjonalnie do natężenia przepływu.
W większości obecnie produkowanych w Polsce wodomierzy liczydło jest całkowicie odizolowane od wirnika i pracuje w warunkach suchych.
Szybka osłaniająca liczydło jest odporna na zaparowanie, dzięki czemu wskazania są zawsze czytelne.
Inne wodomierze stosuje się do pomiaru zużycia wody ciepłej, a inne - zimnej. Różnią się zakresem temperatury, w jakiej mogą pracować. Wodomierz do wody ciepłej można zamontować na przewodzie wody zimnej. Jest to jednak nieopłacalne, gdyż zwykle jest on droższy. Wodomierze do wody zimnej można montować tylko na przewodach wody zimnej.

PAMIĘTAJ

Każdy wodomierz musi mieć atest Głównego Urzędu Miar. Wszystkie jego części pracujące w wodzie muszą mieć atest dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną. Muszą być także wykonane z materiałów odpornych na korozję i niepogarszających jakości wody.

Po zamontowaniu

Pracownik lokalnego zakładu wodociągowego musi zatwierdzić wodomierz - jego wielkość, sposób i miejsce wbudowania. Sprawdza też szczelność wszystkich połączeń jego elementów z przewodami. Zwykle zakłada plombę na elementach złącznych, aby uniemożliwić cofnięcie wskazań wodomierza.
Wskazania wodomierza są odczytywane co dwa lub trzy miesiące.
Z czasem dokładność pomiarowa wodomierza zwykle się pogarsza. Powodują to substancje zawarte w przepływającej wodzie, na przykład związki żelaza, manganu czy wapnia. Odkładając się na wewnętrznych ściankach przewodów, zmniejszają ich średnice. Wzrasta wtedy prędkość przepływu wody, wirnik wodomierza kręci się szybciej i wskazania liczydła są większe. Piasek lub inne substancje mineralne ścierają i niszczą materiał wirnika, co z kolei spowalnia jego obroty.
Dlatego co kilka lat trzeba kontrolować sprawność wodomierza i ponownie go legalizować: wodomierze do wody ciepłej co cztery lata, a do zimnej - co pięć lat. Usługę tę wykonują pracownicy lokalnego zakładu wodociągów lub serwisu zakładu, który wyprodukował wodomierz.

Wodomierz, którego legalizacja się skończyła, można:

  • Oddać do firmy zajmującej się regeneracją wodomierzy (na przykład wojewódzkiego zakładu wodociągów). Tam zostanie on odnowiony i ponownie zalegalizowany. Zwykle jednak trwa to kilka tygodni;
  • Wymienić na nowy lub używany z nową legalizacją. Ten drugi będzie tańszy, ale - jak to bywa z urządzeniami regenerowanymi - jest większe prawdopodobieństwo, że się zepsuje. Gdy oddajemy stary wodomierz, nowy możemy kupić o 10-20% taniej. Producenci dają na wodomierze roczną lub dwuletnią gwarancję.

Przeczytaj dodatkowo:
Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Wymień stary bojler na ogrzewacz pojemnościowy....

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu nowoczesnych ogrzewaczy elektrycznych gwarantuje...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...