Rury do wody: miedziane kontra PVC

2016-06-06 17:05
Rury miedziane w instalacji c.o.
Autor: Mariusz Bykowski Częśc instalacji grzewczej w kotłowni zwykle robi się ze sztywnych rur miedzianych, nawet wtedy gdy reszta instalacji wykonana jest z tworzywa

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy można je zastosować do każdej instalacji? Dowiesz się z naszego instalacyjnego poradnika.

Zalety instalacji z rur miedzianych

Rury miedziane są odporne na bardzo wysoką temperaturę, korozyjne działanie czynników zewnętrznych i wahania temperatury.

W instalacjach wody pitnej ograniczają powstawanie warstwy mikroorganizmów na wewnętrznych powierzchniach ścianek rur oraz hamują osadzanie się kamienia i wzrost bakterii Legionella.

Na co zwrócić uwagę stosując rury z miedzi

Trzeba pamiętać o ich wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i w instalacjach grzewczych oraz ciepłej wody dobrze je izolować. Lepiej także nie łączyć ich z elementami z aluminium ze względu na możliwość powstania ognisk korozji w miejscu styku obu materiałów.

Rury miedziane łączy się przez lutowanie lub łącznikami zaciskowymi i gwintowanymi z mosiądzu bądź brązu. W instalacjach wody pitnej i c.w.u. nie mogą być stosowane kształtki z brązu, a mosiądz musi być odporny na „odcynkowanie”, czyli wypłukiwanie cząsteczek cynku ze stopu.

Rury miedziane produkuje się w trzech stopniach twardości: miękkie, półtwarde i twarde. Miękkie rury miedziane sprzedawane w zwojach dają się łatwo giąć i profilować. Są też dostępne w osłonach z tworzywa grubości 2-3 mm chroniących je przed uszkodzeniem lub w otulinach ograniczających straty ciepła.

Sprawdź także: Układanie rur w instalacji ogrzewania podłogowego

Cechy rur z PVC

Lekkie, elastyczne i ciepłochronne rury z tworzyw sztucznych bardzo wydłużają się pod wpływem wysokiej temperatury i nie są odporne na wnikanie tlenu, chyba że mają powłokę antydyfuzyjną (tylko wtedy nadają się do instalacji c.o.).

Rury z tworzywa są odporne na korozję i osadzanie się kamienia. Dają się łatwo i szybko łączyć, co skraca czas montażu instalacji i zapewnia jej wieloletnią trwałość. Mogą być z polietylenu sieciowanego (PE-X), polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) lub wielowarstwowe z wkładką z aluminium. Polietylenowe i polibutylenowe mają tak zwaną pamięć (wygięte wracają do poprzedniego kształtu), więc podczas układania trzeba je na bieżąco mocować do podłoża. Wielowarstwowe dają się łatwo i trwale formować.

Jeżeli zdecydujemy się na instalacje z tworzywa, wszystkie elementy, z których zostanie zmontowana, powinny pochodzić z tego samego systemu. Każdy system powinien mieć aprobatę Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Techniki Instalacyjnej COBRTI INSTAL dopuszczającą go do stosowania w instalacjach sanitarnych.

Rury z miedzi i tworzyw sztucznych – do jakich instalacji je stosować?

Do instalacji prowadzonych systemem rozdzielaczowym odpowiednie są rury miękkie miedziane lub z tworzywa. Giętkich rur używa się także do ogrzewania podłogowego, bo umożliwiają wykonanie pętli grzewczych bez połączeń w warstwie wylewki.

W systemach trójnikowych trasę instalacji uzyskuje się przez łączenie prostych odcinków przewodów trójnikami i innymi kształtkami. Można tu stosować rury z tworzywa i z miedzi, miękkie ze zwoju i sztywne, oraz dowolnie je prowadzić – w podłodze, w bruzdach ściennych lub za listwami maskującymi.

Gdy dom ma więcej niż jedną kondygnację, instalację doprowadza się na poszczególne piętra pionowymi przewodami – w domach jednorodzinnych zwykle jednym lub dwoma. W starych instalacjach prowadzono je często po wierzchu (podobnie jak gałązki do grzejników). Podczas remontu wygodnie jest wymienić je na miedziane – o mniejszej średnicy, estetyczne, niewymagające malowania i mocowania do ściany w wielu miejcach.

Warto wiedzieć

Zanim wykonasz instalację

Cena rur nie decyduje o całkowitym koszcie systemu. Porównując koszt zakupu różnych materiałów na instalacje, trzeba brać pod uwagę również ceny kształtek. Przed zakupem należy sprawdzić warunki gwarancji – na jak długo jest udzielana i czy obejmuje cały system, czy jego poszczególne elementy. To ważne, zwłaszcza wtedy gdy zamierza się samodzielnie zmontować instalacje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany