Jak układać rury wodnego ogrzewania podłogowego
Rury wodnego ogrzewania podłogowego układa się w pętle, tak by pojedynczy obieg nie był dłuższy niż 150 metrów. Poszczególne pętle podłącza się do do rozdzielaczy - jeden koniec każdej rury łączy się z rozdzielaczem zasilającym, drugi z rozdzielaczem powrotnym. W domu jednorodzinnym zwykle na jedną kondygnację wystarczy para rozdzielaczy.
Autor: VIESSMANN
Prace zaczyna się od starannego wyrównania podłoża, następnie robi się tak zwaną izolację brzegową. Wygodnie zrobić ją ze specjalnej taśmy z pianki polietylenowej
Układanie rur w instalacji ogrzewania podłogowego
Rury ogrzewania podłogowego podłącza się do rozdzielaczy, czyli najczęściej mosiężnych belek z króćcami, na których są złącza odpowiednie dla danego systemu. Rozdzielacze są zawsze w parach – rozdzielacz zasilający i rozdzielacz powrotny. Pierwszym dopływa woda z kotła, drugim jest odprowadzana do niego po przepłynięciu przez rury. A więc jeden koniec każdej rury łączy się z rozdzielaczem zasilającym, drugi z rozdzielaczem powrotnym. Liczba króćców przyłączeniowych w każdym z nich musi odpowiadać liczbie pętli ogrzewania podłogowego.
W domu jednorodzinnym zwykle na jedną kondygnację wystarczy para rozdzielaczy. Mocuje się je do ściany, możliwie centralnie w stosunku do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Do ich zabudowy służą specjalne szafki, które ze względów estetycznych najlepiej umieścić w przygotowanych wcześniej wnękach ściennych. Rozdzielacze należy połączyć ze źródłem ciepła, stosując przy tym niezbędną armaturę – zgodnie z projektem instalacji grzewczej.
Jest co robić, czyli jak powstaje wodne ogrzewanie podłogowe
Autor: VIESSMANN
Prace zaczyna się od starannego wyrównania podłoża, następnie robi się tak zwaną izolację brzegową. Wygodnie zrobić ją ze specjalnej taśmy z pianki polietylenowej
Rury do ogrzewania podłogowego są elastyczne – kupuje się je w zwojach. Średnica zewnętrzna rur wynosi od 10 do 20 mm, w zależności od zastosowanego systemu. Układanie poszczególnych pętli ogrzewania zaczyna się od zamocowania końca rury do rozdzielacza zasilającego. Następnie rurę układa się zgodnie z projektem, stopniowo rozwijając ją z rolki i mocując do podłoża uchwytami wchodzącymi w skład zastosowanego systemu. Każda pętla powinna być wykonana z jednego odcinka rury, by uniknąć połączeń, na których potencjalnie może powstać przeciek.
Rury trzeba układać tak, by pojedynczy obieg nie był dłuższy niż 150 m, w przeciwnym razie straty ciśnienia w przewodzie będą zbyt duże. Ze względu na to, że temperatura wody obniża się wraz z odległością od kotła, rur nie można ułożyć w dowolny sposób. Najpopularniejsze jest ułożenie w postaci wężownicy meandrowej lub pętlowej. Po ułożeniu pętli rurę doprowadza się do rozdzielacza powrotnego, ucina i mocuje do króćca.