pH wody w instalacji c.o.

2009-10-05 2:00
pH wody w instalacji c.o.
Autor: Photospin

Największy wpływ na powstawanie rdzy w instalacji mają zawarte w wodzie gazy – tlen i dwutlenek węgla, a także inne substancje w niej rozpuszczone. Istnieją one w każdym rodzaju wody i właściwie nie można ich wyeliminować. Warto wiedzieć, jakie powinno być pH wody w instalacji c.o., żeby wiedzieć, czy istnieje ryzyko korozji.

Napełniając układ grzewczy wodą, powinniśmy wiedzieć, jaka ona jest, ponieważ jakość wody w znaczący sposób może wpływać na przebieg procesu korozji. Na przykład żelazo i stal szybciej korodują w środowisku kwaśnym niż w zasadowym, zaś aluminium zarówno w środowisku silnie kwaśnym, jak i silnie zasadowym traci swoją powłokę ochronną i również zaczyna gwałtownie korodować. Przed napełnieniem instalacji, warto więc sprawdzić odczyn pH wody.

Odczyn wody przeznaczonej do napełnienia instalacji łatwo sprawdzić papierkiem lakmusowym. Powinien być większy niż pH 6,5 i wynosić odpowiednio:

  • w instalacji miedzianej i z materiałów mieszanych pH = 8,0-9,0
  • w instalacji ze stali i żeliwa pH = 8,0-9,5
  • w instalacji z grzejnikami aluminiowymi pH = 8,0-8,5.

Woda po wpuszczeniu do instalacji „przyzwyczaja się” do specyficznych warunków tam panujących. Reakcja ta jest stopniowa, z czasem woda samoczynnie poprawia swoją jakość. Jeśli jej odczyn po wpuszczeniu do instalacji nieco odbiega od podanych wartości, warto poczekać, aż system sam się ureguluje, i po paru dniach działania jeszcze raz go sprawdzić.

Jak wykryć instalację c.o. w ścianach?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają