| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Jak odprowadzić wodę deszczową z dachu?

Jak odprowadzić wodę deszczową z dachu?

Podstawowym elementem instalacji deszczowej jest zbiornik na wodę. Jego wielkość i miejsce w którym zostanie zamontowany nie są bez znaczenia i zależą od wielu czynników... 

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Są dwa rodzaje zbiorników do gromadzenia deszczówki: naziemne i podziemne. Wykonane są z wysokogatunkowego, nieprzezroczystego polietylenu. Materiał ten chroni wodę przed nagrzewaniem się i światłem - co w efekcie zapobiega rozwijaniu się glonów w wodzie.

Wodę deszczową można gromadzić w zbiornikach podziemnych, zakopanych w pobliżu domu. Na takie zbiorniki warto się zdecydować, gdy w domu nie ma miejsca. Warunkiem jest jednak niski poziom wód gruntowych. Zbiorniki podziemne produkowane są w dwóch pojemnościach – 2000 lub 3000 litrów. Pojedyncze zbiorniki można łączyć w baterie. Wielkość dołu pod zbiorniki musi być taka, aby prócz nich i rury wlewowej, wokół zmieściła się co najmniej 20 cm warstwa grysu (grubszego piasku). Grunt nie naciska wtedy bezpośrednio na zbiornik. Warstwa gruntu nad zbiornikiem nie powinna być większa niż 50 cm.

Gdy w domu jest dużo miejsca, rozwiązaniem są zbiorniki naziemne, montowane w domu. W pomieszczeniu, gdzie ma być zbiornik, temperatura nie może spadać poniżej zera. Zbiorniki produkowane są w czterech pojemnościach: 750, 1100, 1500 i 2000 l. Ich szerokość zazwyczaj nie przekracza 80 cm. Można je łączyć w baterie, dzięki czemu pojemności można dobrać do ilości miejsca w pomieszczeniu.

Autor: ROTH

Zbiorniki podziemne

Autor: ROTH

Zbiorniki naziemne

Wielkość zbiornika na deszczówkę

Objętość zbiorników nie powinna być zbyt duża, aby w razie awarii instalacji czy obfitych deszczów cała woda ze zbiornika mogła odpłynąć do kanalizacji deszczowej (jeśli jest do niej podłączona) lub na teren działki. Przyjmuje się orientacyjnie 1 m3 objętości zbiornika na każde 25 m2 powierzchni, z której zbierana jest deszczówka.

Każdy zbiornik powinien, jeśli to tylko możliwe, być połączony z kanalizacją deszczową. Zbiornik połączony jest za pomocą syfonu. Dzięki temu nie przedostają się do niego nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Na przewodzie łączącym powinien być zamontowany zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem się wody deszczowej z kanalizacji. Jeśli przez długi czas nie pada deszcz, woda zgromadzona w zbiorniku może zostać zużyta. Aby instalacja do wykorzystania deszczówki nie przestała działać, trzeba zasilać ją wodą pitną. Doprowadza się ją za pomocą elastycznych węży. Zasilanie w wodę pitną może być ręczne lub sterowane automatycznie.

Oczywiście sam zbiornik nie wystarczy. Na instalację deszczową składa się szereg elementów. Na przykład wodę deszczową do zbiornika doprowadzają zewnętrzne przewody instalacji deszczowej. Z kolei później od zbiornika po domu woda jest rozprowadzona przewodami wewnętrznymi. Jeśli jednak nie instalacja, może warto się zastanowić nad wykorzystaniem deszczówki w ogrodzie.

Sposób na odprowadzenie wody deszczowej

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy przydomową oczyszczalnię. Oczyszczalnia...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to znacznie bardziej wygodna i pro środowiskowa alternatywa dla...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - 7...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest pod względem wygody doskonałą alternatywą dla szamba....

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.