| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Skuteczne odpowietrzanie grzejników, czyli sposób na usunięcie powietrza z instalacji c.o.
Instalacja c.o. bez powietrza

Skuteczne odpowietrzanie grzejników, czyli sposób na usunięcie powietrza z instalacji c.o.

Nie jest przyjemnie, gdy na dworze robi się zimno, a w domu... też zimno, bo kaloryfer ledwo grzeje. Wszystkiemu winne znajdujące się w instalacji powietrze. Zobacz, jak łatwo przeprowadzić odpowietrzanie grzejników i usunąć powietrze z instalacji c.o.

Nierównomierne oddawanie ciepła przez grzejnik c.o. lub jego głośna praca to typowe objawy zapowietrzenia. Słychać wtedy szumy, gwizdy, a nawet bulgotanie wody w grzejniku. Przy dużym zapowietrzeniu dół grzejnika będzie ciepły, natomiast góra zdecydowanie zimniejsza lub całkiem zimna.

Powietrze w grzejniku zakłóca nie tylko pracę samego grzejnika, ale jest niepożądane w całej instalacji c.o. Może bowiem powodować korozję. Powstałe produkty korozji mogą krążyć w instalacji i osadzać się np. w zaworach regulacyjnych, utrudniając przepływ wody. Długotrwałe procesy korozyjne mogą prowadzić do niedrożności lub nawet perforacji elementów instalacji. Dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, powietrze z grzejników należy jak najszybciej usunąć.

Samodzielnie możemy odpowietrzyć grzejniki wyposażone w odpowietrzniki. W nowych grzejnikach jest to prosta czynność. Jeżeli mamy stare (po kilkuletniej eksploatacji), możemy napotkać trudności.

Autor: Andrzej Szandomirski

Z istnienia małych, niepozornych odpowietrzników zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy,
gdy okaże się, że trzeba odpowietrzyć grzejnik

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Skąd bierze się powietrze w instalacji c.o.?

Można powiedzieć, że powietrze w instalacji c.o. było pierwsze. Dopiero gdy monterzy po zakończeniu montażu napuszczają do niej wody, zostaje ono wypchnięte. Jeżeli instalację c.o. napełniono nieprawidłowo, wówczas trochę powietrza może w niej pozostać. Niestety, na tym nie koniec. Powietrze może przenikać do instalacji grzewczej na zasadzie dyfuzji i jest to całkowicie naturalne zjawisko. Rury z tworzyw sztucznych nie są całkowicie szczelne i mogą przepuszczać tlen, dlatego powinny mieć barierę antydyfuzyjną, która to uniemożliwi.

Powietrze może się też przedostawać przez najmniejsze nieszczelności w połączeniach poszczególnych elementów, przez które nie będzie przesączać się woda. Najbardziej narażone na zapowietrzanie są instalacje otwarte (np. zasilane kotłem na paliwo stałe), które w najwyższym punkcie mają kontakt z powietrzem. Woda w takich instalacjach będzie szybciej mieszać się z powietrzem.

Do zapowietrzania układu prowadzi także częste spuszczanie i uzupełnianie wody w instalacji.

O czym pamiętać przed odpowietrzaniem grzejników?

Najpierw warto sprawdzić ciśnienie w instalacji c.o. W domu jednorodzinnym powinno ono wynosić od 0,9 do 1,2 atmosfery. Możemy je zwiększyć do 1,4, delikatnie dopuszczając wody do instalacji. W tym celu trzeba wyłączyć kocioł i pompę obiegową instalacji c.o. Wyłączenie pompy zatrzymuje obieg wody w instalacji. Jeżeli grzejniki są zapowietrzone, powietrze będzie się zbierało w najwyższych partiach grzejników, skąd łatwo je usuniemy. Przy włączonej pompie (tak jak się dzieje w blokach wielorodzinnych) woda i powietrze będą krążyły w instalacji. Wtedy odpowietrzenie grzejników może być mniej skuteczne i będzie trzeba je powtórzyć.

Warto jeszcze sprawdzić, czy grzejnik z odpowietrznikiem jest prawidłowo zawieszony. Powinien wisieć w taki sposób, aby koniec grzejnika, w którym zamontowany jest odpowietrznik, był trochę wyżej niż koniec z zaworem grzejnikowym. Wówczas najwyższy punkt grzejnika, w którym będzie zbierało się powietrze, wypadnie w pobliżu odpowietrznika. Jeżeli grzejnik zamontowany jest odwrotnie (mógł być źle powieszony lub ktoś się o niego oparł albo na nim stanął), należy najpierw poprawić jego mocowanie.
Do odpowietrzenia grzejnika z fabrycznie zamontowanym zaworem odpowietrzającym używa się specjalnych kluczyków. Można też użyć wkrętaka płaskiego. Głowicę termostatyczną grzejnika ustawiamy w pozycji zamkniętej (zamykamy zawór grzejnikowy), a po skończonym odpowietrzaniu wracamy do poprzedniego położenia.

Zamknięcie zaworu powoduje odcięcie grzejnika od instalacji. Powietrze znajdujące się wewnątrz nie ma innej drogi wyjścia jak tylko przez odpowietrznik. Przy odpowietrzaniu grzejnika przy otwartym zaworze grzejnikowym istnieje możliwość, że część powietrza przedostanie się do instalacji.

Po odpowietrzaniu instalacji koniecznie sprawdź...

Po zakończeniu prac sprawdzamy ciśnienie w instalacji i w razie konieczności regulujemy je na poziomie 0,9-1,2 atmosfery. Każde odpowietrzenie grzejnika będzie powodowało spadek ciśnienia w instalacji. Nawet jeśli było ono prawidłowe, a grzejniki nie były zapowietrzone, to i tak z każdego grzejnika zostało spuszczone trochę wody. W efekcie takiego działania ciśnienie w instalacji obniży się i będzie wymagało uzupełnienia.

Po odpowietrzeniu grzejnika należy starannie wytrzeć odpowietrznik i sprawdzić, czy nie ma śladów przeciekania. W razie  pojawienia się kropel wody śrubkę odpowietrznika trzeba delikatnie odkręcić i dokręcić ponownie. Jeżeli w dalszym ciągu będzie pojawiała się woda, odpowietrznik trzeba będzie wymienić na nowy.

Dopiero po tych wszystkich czynnościach możemy włączyć kocioł i pompę c.o. Sprawdzamy skuteczność odpowietrzania. Jeżeli objawy nie ustąpiły, wszystkie czynności powtarzamy. Przy dużych instalacjach odpowietrzanie trzeba powtarzać czasem kilka razy.

WIDEO: odpowietrzanie grzejnika krok po kroku

Jak odpowietrzyć instalację grzewczą i grzejniki?

Odpowietrzanie instalacji c.o., to ważny etap w przygotowywaniu systemu centralnego ogrzewania do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...