| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Montaż głowic termostatycznych w grzejnikach obniża koszty ogrzewania nawet o 30%. Możliwe?

Montaż głowic termostatycznych w grzejnikach obniża koszty ogrzewania nawet o 30%. Możliwe?

Termostaty przy grzejnikach to już powszechny widok w naszych sypialniach, salonach i łazienkach. Możliwość kontrolowania temperatury w każdym pomieszczeniu to przede wszystkim komfort cieplny w mieszkaniu, ale także daleko idące oszczędności energii, które w przypadku tak niewielkiego i stosunkowo niedrogiego urządzenia sięgają nawet 30%.

W większości mieszkań w Polsce stosuje się grzejniki wodne wyposażone w standardowe głowice mechaniczne. Za ich pomocą możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu poprzez otwieranie i przymykanie zaworu termostatycznego. Pozwala to na dostosowanie temperatury do naszych aktualnych potrzeb.

Wadą tego typu rozwiązań jest konieczność ręcznej regulacji, co przekłada się na to, że dopiero w sytuacji gdy jest nam za zimno lub za ciepło decydujemy się na dostosowanie temperatury. Stosując standardowe mechaniczne termostaty nie jesteśmy też w stanie kontrolować na bieżąco temperatury we wszystkich pomieszczeniach lub gdy wychodzimy z domu czy jedziemy na wakacje.

Inteligentne ciepło w twoim domu – termostaty elektroniczne

Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są głowice termostatyczne elektroniczne, które pozwalają na precyzyjną regulację temperatury. Dzięki automatycznemu dopasowywaniu się do zmian zachodzących w pomieszczeniu, jesteśmy pewni, że temperatura utrzyma się na pożądanym poziomie. Programy czasowe umożliwiają także określenie w jakich porach dnia ma być cieplej, a w jakich zimniej. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy mamy z góry ustalony rytm dnia. Wiele nowoczesnych głowic posiada także zaprogramowane funkcje, które pomogą nam szybko dostosować temperaturę w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb.

Przy wyborze głowicy elektronicznej warto pamiętać o tym, aby obsługiwała ona programy dla każdego dnia tygodnia oraz miała kilkupoziomowy zakres ustawiania temperatury. Ważna jest także funkcja otwartego okna, która automatycznie zamyka zawór grzewczy, gdy wyczuje napływ chłodnego powietrza oraz przeciwmrozowa, która otwiera zawór grzewczy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 5°C. Warto także zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Powinna ona być na poziomie co najmniej klasy A. Zapewni nam to najwyższy komfort i największe oszczędności.

Szybki zwrot z inwestycji - ile zaoszczędzisz wymieniając głowice termostatyczne

Wielu właścicieli mieszkań i domów, poszukuje sposobów na zmniejszenie ilości energii zużywanej w trakcie ogrzewania. O ile na etapie budowy domu lub mieszkania deweloper ma możliwość wykorzystania energooszczędnych materiałów i produktów, takich jak odpowiednia izolacja i system ogrzewania, to w przypadku starszych

Mam jednak na to sposób - zakup głowic elektronicznych, które z powodzeniem wykorzystywane są w nowym, jak i starym budownictwie. Zakup taki należy rozpatrywać w kategorii inwestycji. Kupując 4 głowice i szacując oszczędności energii na poziomie 20% można wyliczyć, że przy rocznych kosztach ogrzewania mieszkania 75 m² na poziomie ok. 2580 zł otrzymamy zwrot zainwestowanych pieniędzy po około 2 latach. Podobnie w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m², gdzie szacowane koszty ogrzewania to 6387 zł, zakup 10 szt. głowic zwróci się w analogicznym okresie czasu (wyliczenia podane z wykorzystaniem głowicy TheraPro HR90).

Należy pamiętać, że obniżenie temperatury o 1°C prowadzi do oszczędności energii nawet o 6% a stosowanie automatycznych funkcji głowic może pomóc w zaoszczędzeniu do 30% energii przeznaczanej na ogrzewanie. Inwestycja w głowice elektroniczne jest jednorazowa – zmieniając miejsce zamieszkania można ją zdemontować i zainstalować w nowej lokalizacji.

Łatwa instalacja termostatów na grzejniku

Wybierając głowicę elektroniczną warto sprawdzić, czy będzie ona kompatybilna z naszym grzejnikiem. Większość termostatów dostępnych na rynku współpracuje z zaworami z przyłączem M30 x 1,5. Jeżeli posiadamy inny typ przyłącza warto sprawdzić, czy w zestawie producent zapewnia komplet adapterów lub czy są one łatwo dostępne. To drugie rozwiązanie może jednak doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów inwestycji. Najmniej problemów z doborem przyłącza głowicy będziemy mieli w grzejnikach zasilanych od dołu, gdzie zawór termostatyczny wbudowany jest w grzejnik.

Osobną kwestią jest dopasowanie głowicy do skoku zaworu, który w przypadku różnych producentów może mieć inną wartość. Dlatego warto zastanowić się nad markowymi głowicami, które dopasowują się do skoku zaworu po ich zainstalowaniu. Dzięki tej funkcji nie ma większego niebezpieczeństwa, że popełniony zostanie jakiś błąd, który skutkować może nieprawidłową pracą głowicy.

Montaż głowicy termostatycznej zazwyczaj sprowadza się do kilku prostych kroków. Należy włożyć baterie do urządzenia, ustawić język, godzinę oraz datę. Następnie zdemontować starą głowicę, zamontować adapter (jeśli jest konieczny), zamontować łącznik zaworu i do niego podłączyć głowicę.

Po instalacji urządzenie rozpoczyna pracę z programem fabrycznym, ale w bardzo prosty sposób można dostosować jego pracę do indywidualnego trybu dnia. Urządzenia takie jak np. TheraPro HR90 mają funkcję kopiowania programów, co daje możliwość przeniesienia za pomocą przewodu ustawień do pozostałych głowic tego samego typu. W nowoczesnych głowicach występuje także funkcja blokująca urządzenie, która zabezpiecza przed przypadkową zmianą programu np. przez dzieci.

Podgląd wybranej funkcji i temperatury możliwy jest dzięki zamontowanym wyświetlaczom, które z reguły zamontowane są na stałe, ale są również modele, gdzie wyświetlacz jest ruchomy (na wzór nowoczesnych aparatów fotograficznych).

Jak osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniu?

Aby dobrze czuć się w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkaniu, temperatura w nim powinna być dobrana pod kątem jego przeznaczenia. Najczęściej zalecana temperatura w pomieszczeniach dziennych jak np. salon czy kuchnia to 21°C, w łazience ta temperatura powinna być wyższa i wynosić ok. 24°C, natomiast rekomendowana temperatura w sypialni w nocy to 16°C. Jeśli więc chcemy odczuwać przyjemnie ciepło, musimy regulować temperaturę. Z pewnością zadanie to spełnią najlepiej głowice elektroniczne, które najszybciej reagują na zmiany temperatury i jednocześnie poprzez odpowiedni program czasowy zapewniają nam komfort o każdej porze dnia i nocy.

Jaki grzejnik wybrać do małej łazienki, a jaki do łazienki z ogrzewaniem podłogowym?

Nie ważne czy masz dużą, czy małą łazienkę, dobrze dobrany grzejnik łazienkowy rozwiąże twój...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać moc grzejników, aby utrzymać...

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika w domu, zagwarantuje optymalną temperaturę. Warto pamiętać, że inna...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...