| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Instalacja centralnego ogrzewania. Jak nie dopuścić do jej zapowietrzenia

Instalacja centralnego ogrzewania. Jak nie dopuścić do jej zapowietrzenia

Zobacz, jak dbać o instalację centralnego ogrzewania. Pamiętaj, że to powietrze zwykle ponosi odpowiedzialność za głośną pracę instalacji c.o., zimne grzejniki, czy korozję jej metalowych elementów.

Powietrze w instalacji c.o.

Jedną z dróg wnikania powietrza do instalacji jest jej napełnianie. W domach jednorodzinnych używa się do tego zazwyczaj wody wodociągowej z sieci lub z własnego ujęcia, która oprócz związków wapnia i magnezu zawiera również rozpuszczone powietrze. Jego ilość jest tym większa, im woda ma niższą temperaturę i wyższe ciśnienie. 1 l wody zawiera mniej więcej 22 ml rozpuszczonych gazów, które podczas podgrzewania wytrącają się w postaci mikropęcherzyków. O dużej zawartości powietrza w wodzie świadczy jej silne zmętnienie oraz mleczna barwa. Pusta instalacja jest naturalnie wypełniona powietrzem. Kiedy wpuszcza się do niej wodę, ta wypiera je z rur, ale sama też zawiera pewną ilość rozpuszczonego powietrza.

Jak uniknąć zapowietrzenia instalacji centralnego ogrzewania?

Aby w instalacji napełnionej wodą ostatecznie było jak najmniej powietrza, napełnianie musi się odbywać bardzo powoli i z jednoczesnym odpowietrzaniem grzejników, rozdzielaczy oraz najwyższych punktów instalacji. Im rozleglejsza i bardziej rozgałęziona jest instalacja, tym wolniej powinno się ją napełniać. W praktyce oznacza to, że napełnianie jednej kondygnacji powinno trwać około godziny, a w niektórych, bardziej rozbudowanych systemach, na przykład łączących w jednej instalacji ogrzewanie podłogowe i grzejniki płytowe – jeszcze dłużej. Zasada ta dotyczy zarówno pierwszego napełniania nowo wybudowanej instalacji, jak i każdego następnego po jej opróżnieniu w razie remontu lub awarii, a także uzupełniania ubytków wody spowodowanych przeciekami w instalacji, odpowietrzaniem grzejników, czyszczeniem filtrów etc.

Ostrożnie z uzupełnianiem wody

Trzeba też dbać o to, żeby potrzeba uzupełniania wody podczas eksploatacji zdarzała się jak najrzadziej. Jeśli konieczne jest spuszczenie wody z instalacji w celu naprawy uszkodzenia, lepiej nie usuwać z niej całego zładu, tylko za pomocą odwodnień w najniższych punktach instalacji oraz przy rozdzielaczach i grzejnikach opróżnić pojedynczy pion lub pętlę. Wodę spuszczoną z uszkodzonego miejsca warto zebrać do naczynia i po usunięciu usterki ponownie wlać do instalacji przez najwyżej położony grzejnik. Jest już uzdatniona, więc lepsza niż kolejna porcja świeżej, bogatej w tlen wody wodociągowej. Niedopuszczalne jest podłączenie na stałe do instalacji grzewczej instalacji wody uzupełniającej, na przykład z wodociągu lub ze studni. Na rurociągu z wodą uzupełniającą powinny być zamontowane manometr, zawór zwrotny i odcinający oraz wodomierz pozwalający kontrolować ilość wody dopuszczanej, która w zamkniętych instalacjach grzewczych nie może być większa niż 5% całkowitej objętości zładu.

WAŻNE

Jak dbać o instalację c.o.?

  • Napełniaj ją powoli -  tempo napełniania powinno być tym wolniejsze, im jest większa i bardziej rozgałęziona. Nie może przekraczać prędkości jednej kondygnacji na godzinę.
  • Pilnuj szczelności i kontroluj ciśnienie -  w systemach zamkniętych musi stale panować nadciśnienie, wtedy powietrze nie jest zasysane przez nieszczelności, zwłaszcza w miejscach połączeń.
  • Zainstaluj odpowietrzniki -  przy grzejnikach mogą być ręczne, w miejscach, do których nie ma łatwego dostępu – automatyczne, działające samoczynnie.

Więcej informacji na temat odpowietrzania instalacji centralnego ogrzewania przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 1/2014

Jak dobrać moc grzejnika? Kiedy kupić do pokoju grzejnik o większej mocy?

Dobrze dobrany grzejnik ma zapewniać komfortową temperaturę w pomieszczeniu nawet w największe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...