| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Odpowietrzanie grzejników. Co zrobić, gdy nie ma odpowietrznika?
Sposoby na usunięcie powietrza z grzejników

Odpowietrzanie grzejników. Co zrobić, gdy nie ma odpowietrznika?

Z istnienia małych, niepozornych odpowietrzników zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy okaże się, że trzeba odpowietrzyć grzejnik. Co jednak zrobić, gdy nasz kaloryfer nie ma odpowietrznika? Przede wszystkim, trzeb być ostrożnym. Zobacz, jak usunąć powietrze z grzejnika, który nie został wyposażony w odpowietrznik.

Grzejniki żeliwne i aluminiowe bez odpowietrznika są z reguły zamontowane w taki sposób, aby odpowietrzały się samoczynnie (np. przez automatyczne zawory odpowietrzające znajdujące się na pionach instalacji c.o.). Jeżeli trzeba taki grzejnik odpowietrzyć, to tylko poprzez poluzowanie śrubunku przy zaworze grzejnikowym. Jest to dość ryzykowne i wymaga pewnej wprawy. Lepiej nie zabierać się do tego, jeśli nie ma się doświadczenia. Istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia śrubunku, które może spowodować jego nieszczelność i zalanie pomieszczenia. Jeżeli za bardzo poluzujemy śrubunek, wówczas ciśnienie wody może rozerwać połączenie i również nastąpi zalanie.

Kiedy grzejnik bez odpowietrznika sam się odpowietrzy?

Aby grzejnik c.o. odpowietrzył się sam, musi być odpowiednio zamontowany. Nie powinien wisieć poziomo. Jeden jego koniec – ten oddalony od pionu zasilającego – powinien być odrobinę niżej. Rury przyłączeniowe od pionu do grzejnika również powinny być ułożone ze spadkiem. Górna rura (tzw. zasilająca) powinna być ułożona ze spadkiem w dół patrząc od pionu w kierunku grzejnika. Rura dolna (tzw. powrót) powinna być prowadzona ze spadkiem w dół, patrząc od grzejnika w kierunku pionu. Tylko takie podłączenie zapewni samoczynne odpowietrzanie grzejników przy napełnianiu instalacji oraz pozwoli na wydostawanie się powietrza z grzejnika do wyższych partii instalacji, np. do odpowietrzników automatycznych zamontowanych na pionach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Jarosław Kamiński , Konrad Kalbarczyk

Odpowietrzenie grzejnika żeliwnego

Autor: Jarosław Kamiński , Konrad Kalbarczyk

Odpowietrzenie grzejnika aluminiowego

Odpowietrzanie grzejników żeliwnych

Grzejnik żeliwny odpowietrza się przy użyciu dwóch nastawnych kluczy płaskich, którymi delikatnie odkręca się śrubunek, poluzowując go o niepełny obrót. Jak tylko będzie słychać wydobywające się powietrze i zobaczymy wodę, natychmiast trzeba przerwać odkręcanie. Ponieważ powietrze i woda będą się wydobywały na całym obwodzie śrubunku, trudno będzie je opanować (w tym wypadku dobrze mieć drugą osobę do pomocy ze szmatką). Gdy z nieszczelności będzie się wydobywać już tylko woda, śrubunek dokręca się z powrotem.

Odpowietrzanie grzejników aluminiowych

Tak samo postępuje się w wypadku grzejnika aluminiowego, w którym odpowietrznik nie został zamontowany. Po dokręceniu śrubunku cały zawór należy starannie wytrzeć do sucha i sprawdzić, czy połączenie jest szczelne. Niestety, często się zdarza, że poruszony śrubunek nie jest szczelny. W takim przypadku trzeba go poluzować ponownie i dokręcić jeszcze raz. Jeżeli mimo to będą przecieki, śrubunek (zawór grzejnikowy) trzeba wymienić. Im starszy jest zawór i grzejnik c.o., tym prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest większe.

Skuteczne odpowietrzanie grzejników, czyli sposób na usunięcie powietrza z instalacji c.o.

Nie jest przyjemnie, gdy na dworze robi się zimno, a w domu... też zimno, bo kaloryfer ledwo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Zapowietrzony kaloryfer – jakie mogą być skutki...

Powietrze w grzejnikach to skutek zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania. Głośne odgłosy...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Energooszczędny dom – w jakie technologie opłaca...

Domy energooszczędne stają się coraz bardziej popularne, jest to spowodowane m.in bardziej restrykcyjnymi...