| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Wybudować dom, posadzić drzewo... O kim mowa?

Wybudować dom, posadzić drzewo... O kim mowa?

Coraz częściej o kobiecie. Badania pokazują, że kobiety chętnie angażują się w budowę domu. Wybierają nie tylko projekt domu, ale też konkretne materiały budowlane i wykończeniowe. Kobiety chcą, aby ich dom był komfortowy, wygodny i przestronny. Oto wyniki pierwszych w Polsce badań dotyczących zaangażowania kobiet w budowę domu.

Badania przeprowadzone zostały w listopadzie i grudniu 2010 roku na zlecenie marek SILKA i YTONG. Ich wynik nie pozostawia wątpliwości – kobiety mocno angażują się w budowę domu. Dlaczego? Dla ponad ¼ ankietowanych  dom wiąże się z większym komfortem przestrzenią. Jedna na pięć kobiet wskazuje potrzebę posiadania własnego azylu. 13% pań podchodzi do budowy domu czysto racjonalnie i traktuje go jako inwestycję na przyszłość.

Dlaczego kobiety marzą o domu

Własny dom to dla kobiet bliższe relacje w rodzinie, wolność od niewygód związanych z bliskością sąsiadów, a także możliwość organizowania spotkań dla przyjaciół i rodziny. Dlatego kobiety tak chętnie uczestniczą w całym procesie budowy domu.  

Przejawianie aktywności w tej dziedzinie jest postrzegane przez kobiety jako coś naturalnego i oczywistego. Szczególnie silnym motywatorem jest fakt, że spoczywa na nich odpowiedzialność za organizację i jakość codziennego życia rodziny. Im dom bliższy ideałowi, tym lepsze życie wszystkich domowników – komentuje wyniki badania socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Sobierajski. – Dla wielu kobiet ważnym motywem aktywnego zaangażowania się w budowę domu jest też naturalna ciekawość i chęć poznania nowych obszarów, z którymi dotychczas się nie stykały – dodaje dr Sobierajski.

Kobieta kontroluje budowę swojego domu

Kobiety mocno angażują się w budowę własnego domu. Ponad dwie trzecie ankietowanych pań deklaruje, że będzie odwiedzać lub odwiedzała budowę swojego domu codziennie. Kilka razy w tygodniu - 14% z nich, a zaledwie 13% rzadziej niż raz na tydzień.

– Zauważamy, że panie chętnie odwiedzają budowę. Nie tylko razem ze swoim mężem czy partnerem, ale również samodzielnie doglądają postępujących procesów budowy swojego własnego domu. Kobiety są coraz bardziej wyedukowane w dziedzinie budownictwa, zadają wiele pytań i oczekują od ekip budowlanych fachowych odpowiedzi – mówi ekspert budowy SILKA YTONG, Danuta Piotrowska, właścicielka firmy Twoja Budowa z Olsztyna.

Jedna na pięć kobiet sama decyduje o wyborze projektu domu

Polki chętnie wybierają projektu domu. Aż jedna na pięć ankietowanych kobiet podejmuje decyzję dotyczącą wyglądu domu samodzielnie.

Panie decydują również, z jakiego materiału będzie wybudowany dom. W jednej czwartej przypadków decyzję o tym podejmują wspólnie partnerzy, a jedna na dziesięć ankietowanych kobiet przyznaje się do samodzielnego podejmowania tak ważnej decyzji. Najważniejszym kryterium wyboru materiału jest dla kobiet energooszczędność.

Znalezienie dobrej ekipy trudniejsze od dogadania się z fachowcami

Najpoważniejszym problemem dla Polek nadzorujących budowę własnego domu jest wybór uczciwej ekipy budowlanej. Jedna na cztery spośród ankietowanych kobiet miała z tym kłopot.

Zaledwie 8% pań nie było poważnie traktowanych przez członków ekipy budowlanej. Prawie połowa ankietowanych nie wskazała żadnych problemów podczas budowy domu, a w przypadku kobiet mieszkających w metropoliach było to ponad 65%.

Największe budowy w Polsce, czyli Stadion Narodowy. Już za kilka miesięcy w Warszawie wielka premiera

Sprawdź, jak raj dla handlowców zamienia się w raj dla sportowców, jak dawny Jarmark...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Targi budowlane BUD-GRYF po raz 25! Szczecin,...

Targi budowlane BUD-GRYF zmieniają się na swoje 25-lecie. Obok pełnej oferty produktów i usług...

Targi budowlane BUD-GRYF i ENERGIA – Szczecin,...

Już po raz 24. odbędą się targi budowlane BUD-GRYF oraz towarzyszące im od kilkunastu lat targi ENERGIA. W...

Targi Budowlane Bud-Gryf

Targi Budowlane Bud-Gryf to okazja do zapoznania się z ofertą producentów materiałów...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Targi Budownictwa „Mój Dom”. 10 - 12 kwietnia 2015

44 Opolskie Targi Budownictwa „Mój Dom” odbędą się po raz pierwszy w Centrum...

Zbuduj z nami świat bez wandalizmów! Zapraszamy...

Fundacja Świat Bez Wandalizmów zaprasza podczas Nocy Muzeów do wzięcia udziału w akcji "Razem z...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT