| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli nie wpuścisz kontrolerów? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Akcja Czyste ogrzewanie

Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej połowa znajduje się w Polsce. Polskie władze biorą się za karanie osób palących niewłaściwym, szkodliwym dla środowiska paliwem w domowych kotłowniach, a kampanie społeczne za edukację społeczeństwa jak palić w piecach tanio i bezpiecznie.

Kontrole i kary za palenie śmieci

Kontrole w Krakowie trwają już od 2009 roku. Regularne kontrole prowadzone są w sezonie grzewczym, ale mieszkańcy mogą zgłaszać swoje podejrzenia o paleniu śmieci w piecach przez cały rok. Za palenie plastikiem, lakierowanym drewnem lub innymi śmieciami można otrzymać mandat w wysokości 500 zł lub zapłacić grzywnę 1000 zł orzeczoną przez sąd. W przypadku utrudniania wykonania kontroli grozi nam nawet do 3 lat pozbawienia wolności (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 Art. 225).

W Żywcu swoją pracę 3 października br. rozpoczęła specjalna komisja składająca się z pracowników Urzędu Miasta i Straży Miejskiej. W pierwszej kolejności odwiedzą gospodarstwa domowe, na które wpłynęły już skargi dotyczące spalania śmieci. Burmistrz Żywca podkreśla, że zależy mu na rozmowach i informowaniu mieszkańców. Ostrzega jednak, że kolejnym krokiem będą badania materiałów na opał i jeśli wykryją one nieprawidłowości, kara może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych.

Kraków i Żywiec nie są osamotnione w swoich działaniach. Coraz więcej polskich miast bierze się za problem smogu i zanieczyszczeń powietrza spowodowanych nieodpowiednim ogrzewaniem domów. W każdym mieście zgłoszenia dotyczące spalania śmieci przyjmuje Straż Miejska i wysyła patrole do kontroli gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Ostrzegamy. Za palenie śmieci grozi kara

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak palić drewnem w piecu i kominku

Wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęły swoją działalność również kampanie społeczne. Kampania „Nie rób dymu” stawia sobie za cel edukację polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania drewna do ogrzewania domów. Kampania przedstawia fakty, o których większa część z nas pewnie nigdy nie słyszała.

1. Drewno jest odnawialnym źródłem ciepła. Jak to rozumieć? Drzewa ścięte na potrzeby przemysłu, a także ogrzewania domów są po jakimś czasie zastępowane nowymi sadzonkami, a nad wszystkim czuwają polscy leśnicy.

2. Ważny jest gatunek drzewa, które wybieramy do opału. Najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste, które mają większą gęstość od drzew iglastych, dłużej się palą i nie zawierają żywicy m.in. grab, dąb, buk i brzoza.

3. Drewno do opału musi być sezonowane. Im mniejsza wilgotność drewna tym większa wartość opałowa, mniejsza emisja pyłów i mniejszy dym w trakcie spalania. Drewno powinno być sezonowane przynajmniej rok lub dwa.

4. Przechowywanie ma znaczenie. Drewno powinno być przechowywane w pomieszczeniu o niskiej wilgotności i umiarkowanej temperaturze. Świeżo ścięte drewno zawiera 50-70% wody, podczas gdy wilgotność drewna sezonowanego w odpowiednich warunkach wynosi jedynie 15%.

5. Od góry do dołu. Taki jest odpowiedni kierunek spalania drewna. Należy ułożyć drewno od największych elementów na dole po najmniejsze na wierzchu i podpalić od góry. Substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają się na większą wydajność paliwa.

MuratorTV: Palenie drewnem w kominku - zasady

Przeczytaj dodatkowo:
Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...

Nowe zasady segregowania śmieci w Katowicach....

1 lipca 2013 roku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. Do tej pory mieszkańcy Katowic muszą poznać nowe...

Propozycje zmian w ustawie śmieciowej: Sejm znowu...

Zapowiadają się kolejne zmiany w ustawie śmieciowej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje między innymi...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci?...

W każdej chwili za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić dzikie wysypisko śmieci,...