| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli nie wpuścisz kontrolerów? Jak palić drewnem w piecu i kominku?

Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej połowa znajduje się w Polsce. Polskie władze biorą się za karanie osób palących niewłaściwym, szkodliwym dla środowiska paliwem w domowych kotłowniach, a kampanie społeczne za edukację społeczeństwa jak palić w piecach tanio i bezpiecznie.

Kontrole i kary za palenie śmieci

Kontrole w Krakowie trwają już od 2009 roku. Regularne kontrole prowadzone są w sezonie grzewczym, ale mieszkańcy mogą zgłaszać swoje podejrzenia o paleniu śmieci w piecach przez cały rok. Za palenie plastikiem, lakierowanym drewnem lub innymi śmieciami można otrzymać mandat w wysokości 500 zł lub zapłacić grzywnę 1000 zł orzeczoną przez sąd. W przypadku utrudniania wykonania kontroli grozi nam nawet do 3 lat pozbawienia wolności (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 Art. 225).

W Żywcu swoją pracę 3 października br. rozpoczęła specjalna komisja składająca się z pracowników Urzędu Miasta i Straży Miejskiej. W pierwszej kolejności odwiedzą gospodarstwa domowe, na które wpłynęły już skargi dotyczące spalania śmieci. Burmistrz Żywca podkreśla, że zależy mu na rozmowach i informowaniu mieszkańców. Ostrzega jednak, że kolejnym krokiem będą badania materiałów na opał i jeśli wykryją one nieprawidłowości, kara może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych.

Kraków i Żywiec nie są osamotnione w swoich działaniach. Coraz więcej polskich miast bierze się za problem smogu i zanieczyszczeń powietrza spowodowanych nieodpowiednim ogrzewaniem domów. W każdym mieście zgłoszenia dotyczące spalania śmieci przyjmuje Straż Miejska i wysyła patrole do kontroli gospodarstw domowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak palić drewnem w piecu i kominku

Wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęły swoją działalność również kampanie społeczne. Kampania „Nie rób dymu” stawia sobie za cel edukację polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania drewna do ogrzewania domów. Kampania przedstawia fakty, o których większa część z nas pewnie nigdy nie słyszała.

1. Drewno jest odnawialnym źródłem ciepła. Jak to rozumieć? Drzewa ścięte na potrzeby przemysłu, a także ogrzewania domów są po jakimś czasie zastępowane nowymi sadzonkami, a nad wszystkim czuwają polscy leśnicy.

2. Ważny jest gatunek drzewa, które wybieramy do opału. Najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste, które mają większą gęstość od drzew iglastych, dłużej się palą i nie zawierają żywicy m.in. grab, dąb, buk i brzoza.

3. Drewno do opału musi być sezonowane. Im mniejsza wilgotność drewna tym większa wartość opałowa, mniejsza emisja pyłów i mniejszy dym w trakcie spalania. Drewno powinno być sezonowane przynajmniej rok lub dwa.

4. Przechowywanie ma znaczenie. Drewno powinno być przechowywane w pomieszczeniu o niskiej wilgotności i umiarkowanej temperaturze. Świeżo ścięte drewno zawiera 50-70% wody, podczas gdy wilgotność drewna sezonowanego w odpowiednich warunkach wynosi jedynie 15%.

5. Od góry do dołu. Taki jest odpowiedni kierunek spalania drewna. Należy ułożyć drewno od największych elementów na dole po najmniejsze na wierzchu i podpalić od góry. Substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają się na większą wydajność paliwa.

MuratorTV: Palenie drewnem w kominku - zasady

W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci? Możesz to zrobić za pomocą smartfona. Zgłoszenie automatycznie trafi do właściwej gminy!

W każdej chwili za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić dzikie wysypisko śmieci,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe zasady segragacji śmieci i odbioru odpadów w...

Od 1 lipca - w związku z ustawą śmieciową - za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców aglomeracji...

Propozycje zmian w ustawie śmieciowej: Sejm znowu...

Zapowiadają się kolejne zmiany w ustawie śmieciowej. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje między innymi...

Nowe zasady segregowania śmieci w Katowicach....

1 lipca 2013 roku wchodzi w życie tzw. ustawa śmieciowa. Do tej pory mieszkańcy Katowic muszą poznać nowe...

Ustawa śmieciowa już obowiązuje! Nie ma...

1 lipca to pierwszy dzień obowiązywania nowej ustawy śmieciowej. Niestety nie wszystkie gminy wywiązały się...

Segregowanie odpadów w Opolu. Poznaj zasady...

W Opolu od 1 lipca 2013 roku pojawią się nowe kolory pojemników na odpady, zmienią się też zasady...

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę...

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w kuchni...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.