| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy ekologiczne we Francji. Francuzi stawiają na naturalne materiały i prefabrykaty

Domy ekologiczne we Francji. Francuzi stawiają na naturalne materiały i prefabrykaty

Główna ekologiczna zasada Francuzów to zwarta bryła domu i okna od południa. Francuzi coraz częściej wybierają domy szkieletowe i prefabrykowane. Sceptycznie zaś podchodzą do gruntowych wymienników ciepła. We francuskich domach znajdziesz naturalne materiały, okna drewniane, wełnę drzewną.  Dlaczego?

Autor: Andrzej T. Papliński

Alzacja z charakterystyczną zwartą zabudową. Francuzi mówią: miejscowość ma mieć ostre granice. Naturę trzeba chronić przed ekspansją człowieka. Mądre plany miejscowe to podstawa porządku we Francji...

Główna ekologiczna zasada Francuzów: zwarta bryła i okna od południa

Podstawa to nierozczłonkowana bryła domu. Okna od południa – pozyskiwanie ciepła słońca, izolowanie od chłodu północy. Na południu Francji szczególną uwagę zwraca się także na bierną ochronę wnętrza domu przed przegrzaniem – stosując zadaszenia, pergole, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, a także okiennice.

Gruntowe wymienniki ciepła

Francuzi nie mają przekonania do gruntowych wymienników ciepła. Uważają, że nie jest łatwo zrobić wymiennik tak, by dostarczał chłodne powietrze.

Autor: Andrzej T. Papliński

Domy drewniane – 7% rynku. Zdobywają sobie coraz większą popularność

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom zbudowany w nowych standardach. Dom z lewej został dobudowany – jest w szkielecie drewnianym, ogrzewany pompą ciepła, ma kolektor słoneczny

Coraz popularniejsze budownictwo szkieletowe i prefabrykaty

Budownictwo szkieletowe i drewniane to 7% domów we Francji. Jest coraz popularniejsze, bo jak żadna inna technologia i materiał odpowiada na ekologiczne wyzwania.

Podobne zalety odkrywa się w prefabrykacji – ogranicza i czas budowy, i straty środowiskowe. Liczy się też jakość wykonania. Jesteśmy świadkami powstawania ściany prefabrykowanej: izolacja z ekofibru (strzępków celulozy) pod ciśnieniem jest wdmuchiwana do konstrukcji z płyt OSB. Proces jest ściśle kontrolowany, a efekt końcowy zawsze taki sam.

Popularne są elewacje z desek. Balkony z zasady są samonośne – nie łączą się z konstrukcją domu, by nie działać jak wychładzające żeberko.

Naturalne materiały przede wszystkim

Wełna mineralna, styropian, okna plastikowe są na cenzurowanym. Klient chce ekologicznie – ocieplać naturalną wełną drzewną, wstawić okna drewniane. W praktyce, kiedy dowiaduje się o cenę produktów ekologicznych, kupuje często zwykłe materiały. Ale kierunek zmian jest widoczny...

Pompy ciepła i kominki

Francja jest ojczyzną kominków z wkładem grzewczym. Popularność tego ogrzewania jest tak duża, że drewno opałowe ma często wyższą cenę niż konstrukcyjne. Na rynku pojawiają się nowości, które czynią ogrzewanie kominkowe jeszcze wydajniejszym.

Inną nowością jest pompa ciepła połączona z kominkiem umieszczona pod komorą spalania (czynnikiem grzewczym jest powietrze; współczynnik efektywności: 3,5). Mieszkańcy wychodzą rano do pracy – pali się w kominku. Przed ich powrotem, gdy w kominku jest co najwyżej trochę żaru, włącza się pompa ciepła i ogrzewa pomieszczenia do żądanej temperatury.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom ekologiczny dla 13 rodzin. Dzięki bateriom fotowoltaicznym, kolektorom słonecznym i dobrej izolacji dom ma zapotrzebowanie 99 kWh/(m².rok). (Projekt domu: Régis Mury)

Ekologiczny dom dla wielu rodzin

I jeszcze jeden ekosygnał z Francji. Co to znaczy żyć we własnym domu w wielkim mieście w zgodzie z naturą? Odpowiedź ze Strasburga. 13 rodzin zrezygnowało z budowy domów jednorodzinnych. Mieli te same motywy: wysokie ceny działek, zbyt duża odległość od centrów życia. Nie chcieli mieszkać „na polach”. Porozumieli się i zwrócili do władz miasta z prośbą o działkę pod inwestycję – zamierzali postawić ekologiczny dom.

Dostali działkę wraz z dotacją w wysokości 80 tys. euro. Założyli spółkę i w 2009 r. rozpoczęli inwestycję. Założenie to: mała liczba miejsc garażowych, bo samochodów mieć nie chcą, wspólna sala na imprezy rodzinne i kawalerka jako wynajmowany pokój gościnny, wspólna pralnia.

Ogrzewanie podłogowe gazem i kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. Eksperyment w praktyce? Dom jest na ukończeniu. Z wielu materiałów ekologicznych inwestorzy zrezygnowali, wybierając tańsze, bo koszt budowy rósł.

Nie udało się umówić wspólnych prac wykończeniowych – każdy chciał wykańczać inaczej, w związku z tym zatrudniał wykonawców na własną rękę. Ostatecznie 1 m² w tym domu ma kosztować 3 tys. euro, co jest średnią ceną w Strasburgu. Dom zdobył certyfikat BBC. Eksperyment wydaje się sukcesem.

Ekologia po austriacku. Domy pasywne, które chronią nie tylko klimat, ale także niezależność i finanse inwestorów

Ekologiczne budowanie w wydaniu Austiaków ma ideologiczne motto: w dłuższym okresie chronimy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Dom energooszczędny kontra dom pasywny. PORÓWNANIE

Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania,...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...