| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konsterukcji szkieletowej

Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konsterukcji szkieletowej

Ściana działowa może mieć konstrukcję szkieletową zbudowaną z profili stalowych lub drewnianych, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym i obkłada płytami przeznaczonymi do suchej zabudowy. Działowe ściany szkieletowe są lekkie i dość proste w budowie.

Działowe ściany szkieletowe

Popularnym pomysłem na ściany działowe są lekkie ściany szkieletowe na stelażach z profili metalowych lub drewnianych. Wypełnienie wnętrza i jednocześnie izolację akustyczną takich ścian stanowi zwykle wełna mineralna. Okładzinę wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych. Dopuszczalne są też okładziny z desek. Płyty mają duże wymiary, więc ściany buduje się szybko. Na rynku działa wielu producentów, którzy mają swoje formaty, ale powoli wyłaniają się pewne standardy.

Płyty gipsowo-kartonowe

Najpopularniejsze w roli okładzin ścian szkieletowych są płyty gipsowo-kartonowe. Mają one zazwyczaj  wymiary 120 x 260 cm i grubość 12,5 mm. 1 m2 takiej płyty waży 12,5 kg, cała płyta (3,12 m2) – 39 kg. Płyty mogą być cieńsze – o grubości 9,5 mm, a nawet 6 mm. Są one bardziej elastyczne (bywają określane jako gięte) i przeznaczone zwłaszcza do przygotowywania ścian wznoszonych po łuku. Płyty gipsowo-kartonowe mogą mieć także większą grubość – nawet 20 mm. Służą do wznoszenia mocniejszych ścian o większej nośności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Płyty g-k są produkowane w kilku wersjach oznaczonych kolorami:

  • zwykłe są szare,
  • zielone mają właściwości wodoodporne,
  • czerwone – ogniochronne,
  • zielone z czerwonymi napisami – wodoodporne i ogniochronne.

Inne materiały okładzinowe

Mocną ścianę działową można zbudować także z płyt gipsowo-włóknowych, włókno-cementowych (zbrojonych włóknem szklanym) lub drewnopochodnych (wiórowe, sklejka). Te ostatnie są powszechnie stosowane w budownictwie szkieletowym, tak zwanych kanadyjczykach. Montuje się je na stelażu drewnianym budowanym podobnie jak stalowy.

Jak wyciszyć ścianę szkieletową?

O izolacyjności ścoany szkieletowej decyduje glównie jej wypełnienie oraz grubość okładziny. Izolacyjność taką określa się w decybelach, w postaci wskaźnika izolacyjności akustycznej RA1. Im jest on wyższy, tym lepiej. Ściany oddzielające pomieszczenia techniczne, kuchnię i łazienkę od innych wnętrz mieszkalnych powinny mieć wskaźnik RA1 co najmniej 45 dB. Ściany oddzialejące mieszkania w bliźniaku lub domku szeregowym – co najmniej 50 dB. Podstawową zasadą przy wznoszeniu ścian, które nie powinny przenosić dźwięków jest, ich odizolowanie taśmami akustycznymi od podłogi, sufitu i ścian bocznych. Ma to na celu przerwanie ciągłości drgań akustycznych przenoszonych przez przegrody. Standardowa ściana ze stelażem stalowym i pojedynczą warstwą płyt gipsowo-kartonowych zmniejsza hałas o 36-40 dB, zależnie od grubości, czyli szerokości profili – 50 lub 100 mm. Ale jeśli chcesz bardziej wytłumić odgłosy - wznieś ścianę o wskaźniku izolacyjności akustycznej na poziomie około 50 dB. W tym celu trzeba obudować szerszy stelaż (75 lub 100 mm) podwójną warstwą płyt akustycznych i wnętrze ścian wypełnić grubszą warstwą materiału izolacyjnego o dużej gęstości, na przykład wełną mineralną o gęstości 80-120 kg/m3. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, stosując podwójny stelaż i potrójną warstwę płyt.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...

Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach....

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Zapewniają to...

Tynki wewnętrzne. Jaką zaprawę tynkarską wybrać?

Nie ma złych tynków wewnętrznych, są jedynie źle dobrane. Odpowiedni dobór zaprawy tynkarskiej...

Nietypowe ściany działowe z płyt g-k. Ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi...

Płyty nad głowami – test wiedzy o sufitach...

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody. Jeszcze kilka lat temu budowano je głównie po to, aby obniżać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.