| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konsterukcji szkieletowej

Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konsterukcji szkieletowej

Ściana działowa może mieć konstrukcję szkieletową zbudowaną z profili stalowych lub drewnianych, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym i obkłada płytami przeznaczonymi do suchej zabudowy. Działowe ściany szkieletowe są lekkie i dość proste w budowie.

Działowe ściany szkieletowe

Popularnym pomysłem na ściany działowe są lekkie ściany szkieletowe na stelażach z profili metalowych lub drewnianych. Wypełnienie wnętrza i jednocześnie izolację akustyczną takich ścian stanowi zwykle wełna mineralna. Okładzinę wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych. Dopuszczalne są też okładziny z desek. Płyty mają duże wymiary, więc ściany buduje się szybko. Na rynku działa wielu producentów, którzy mają swoje formaty, ale powoli wyłaniają się pewne standardy.

Płyty gipsowo-kartonowe

Najpopularniejsze w roli okładzin ścian szkieletowych są płyty gipsowo-kartonowe. Mają one zazwyczaj  wymiary 120 x 260 cm i grubość 12,5 mm. 1 m2 takiej płyty waży 12,5 kg, cała płyta (3,12 m2) – 39 kg. Płyty mogą być cieńsze – o grubości 9,5 mm, a nawet 6 mm. Są one bardziej elastyczne (bywają określane jako gięte) i przeznaczone zwłaszcza do przygotowywania ścian wznoszonych po łuku. Płyty gipsowo-kartonowe mogą mieć także większą grubość – nawet 20 mm. Służą do wznoszenia mocniejszych ścian o większej nośności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Płyty g-k są produkowane w kilku wersjach oznaczonych kolorami:

  • zwykłe są szare,
  • zielone mają właściwości wodoodporne,
  • czerwone – ogniochronne,
  • zielone z czerwonymi napisami – wodoodporne i ogniochronne.

Inne materiały okładzinowe

Mocną ścianę działową można zbudować także z płyt gipsowo-włóknowych, włókno-cementowych (zbrojonych włóknem szklanym) lub drewnopochodnych (wiórowe, sklejka). Te ostatnie są powszechnie stosowane w budownictwie szkieletowym, tak zwanych kanadyjczykach. Montuje się je na stelażu drewnianym budowanym podobnie jak stalowy.

Jak wyciszyć ścianę szkieletową?

O izolacyjności ścoany szkieletowej decyduje glównie jej wypełnienie oraz grubość okładziny. Izolacyjność taką określa się w decybelach, w postaci wskaźnika izolacyjności akustycznej RA1. Im jest on wyższy, tym lepiej. Ściany oddzielające pomieszczenia techniczne, kuchnię i łazienkę od innych wnętrz mieszkalnych powinny mieć wskaźnik RA1 co najmniej 45 dB. Ściany oddzialejące mieszkania w bliźniaku lub domku szeregowym – co najmniej 50 dB. Podstawową zasadą przy wznoszeniu ścian, które nie powinny przenosić dźwięków jest, ich odizolowanie taśmami akustycznymi od podłogi, sufitu i ścian bocznych. Ma to na celu przerwanie ciągłości drgań akustycznych przenoszonych przez przegrody. Standardowa ściana ze stelażem stalowym i pojedynczą warstwą płyt gipsowo-kartonowych zmniejsza hałas o 36-40 dB, zależnie od grubości, czyli szerokości profili – 50 lub 100 mm. Ale jeśli chcesz bardziej wytłumić odgłosy - wznieś ścianę o wskaźniku izolacyjności akustycznej na poziomie około 50 dB. W tym celu trzeba obudować szerszy stelaż (75 lub 100 mm) podwójną warstwą płyt akustycznych i wnętrze ścian wypełnić grubszą warstwą materiału izolacyjnego o dużej gęstości, na przykład wełną mineralną o gęstości 80-120 kg/m3. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, stosując podwójny stelaż i potrójną warstwę płyt.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Zasady montażu sufitów podwieszanych. Jak wykonać...

Sprawdź, jak wykonać sufit podwieszany z płyt g-k. Poznaj tajniki montażu konstrukcji sufitów...

Wykończenie elewacji tynkiem dekoracyjnym: o czym...

Układanie tynków dekoracyjnych nie wydaje się trudne. Jednak, aby wykończenie elewacji miało...

Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...

Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...