| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Jakie płyty gipsowe stosować na podłogach, a jakie na ściankę działową?

Jakie płyty gipsowe stosować na podłogach, a jakie na ściankę działową?

Płyty gipsowe, to nie tylko niezwykle popularne płyty gipsowo-kartonowe. Ponadto - według porad specjalistów - niekiedy ten materiał wykończeniowy można stosować na podłogi. Przekonaj się, jakie są rodzaje płyt gipsowych oraz na co zwracać uwagę przy wyborze płyty do swojego domu.

Płyty gipsowe - czyli zarówno płyty gipsowo-kartonowe, jak i gipsowo-włóknowe - wykorzystuje się jako suche tynki układane na ścianach murowanych oraz sufitach. Wykonuje się z nich też ściany działowe i podkłady podłogowe. Montaż płyt jest szybki i nie wymaga mokrych prac. Dzięki temu z wykończonych nimi pomieszczeń można korzystać bezpośrednio po ich zamontowaniu.

Płyty gipsowe w domach jednorodzinnych

W budownictwie jednorodzinnym oba rodzaje płyt najczęściej stosuje się w zabudowie poddaszy (na zdjęciach widok po ułożeniu płyt i efekt końcowy) oraz do budowy ścianek działowych. Można je też wykorzystać jako suche tynki ścian i sufitów, suche podłoża pod posadzki oraz wypełnienia konstrukcji w sufitach podwieszanych. Płyty można układać w kilku warstwach, dzięki czemu poprawia się cechy ogniochronne i izolacyjność akustyczną przegród oraz zwiększa ich sztywność.

Autor: Mariusz Bykowski

Stosowanie płyt gipsowych ma wiele zalet:

  • są lekkie i w połączeniu z lekką konstrukcją nośną umożliwiają szybkie zaaranżowanie każdego wnętrza – ścianką z gipsu można podzielić duże pomieszczenie na mniejsze;
  • ścianki działowe z nich wykonane równie łatwo rozebrać, a zatem łatwo przebudować wykończone nimi wnętrze;
  • uzyskuje się duże i gładkie powierzchnie bez widocznych połączeń;
  • płyty można malować, tapetować, mocować na nich płytki ceramiczne, a na gipsowych podkładach podłogowych – układać parkiet lub wykładziny podłogowe;
  • łatwo się je obrabia nawet najprostszymi narzędziami;
  • montuje się je „na sucho”, dzięki czemu z pomieszczeń można korzystać bezpośrednio po zakończeniu prac;
  • pod płytami można poprowadzić kable i rury;
  • konstrukcja pokryta płytami jest trwała, ma dużą ognioodporność i jednocześnie dobrze tłumi dźwięki, chroniąc przed hałasem.

Na co zwrócić uwagę kupując płyty g-k

Na pewno na cenę. Płyty gipsowo-włóknowe są droższe od płyt gipsowo-kartonowych. Wyższą cenę rekompensuje jednak ich uniwersalność oraz mniejsze zużycie materiałów dodatkowych. Zanim wybierze się płyty gipsowo-kartonowe czy gipsowo-włóknowe, warto porównać, ile kosztują u różnych producentów, a ile u dystrybutorów.
Ceny płyt są inne w różnych regionach Polski, na ich wielkość wpływają upusty, które hurtownicy mogą uzyskać od producentów. Właśnie z tego względu ceny detaliczne są często niższe od podawanych przez producenta. Warto też wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy przy zakupie większej ilości płyt dodają dwie dodatkowe sztuki mające chronić resztę przed uszkodzeniem w czasie transportu.

Płyty z gipsu i kartonu

Płyty z gipsu i kartonu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...

Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...

Zasady montażu sufitów podwieszanych. Jak wykonać...

Sprawdź, jak wykonać sufit podwieszany z płyt g-k. Poznaj tajniki montażu konstrukcji sufitów...

Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...

Płyty nad głowami – test wiedzy o sufitach...

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody. Jeszcze kilka lat temu budowano je głównie po to, aby obniżać...

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.