| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » 4 rodzaje gładzi. Czym gładź gipsowa różni się od cementowej, wapiennej i polimerowej

4 rodzaje gładzi. Czym gładź gipsowa różni się od cementowej, wapiennej i polimerowej

Gładzie gipsowe, cementowe, wapienne, polimerowe służą do tego samego - do dekoracyjnego wyrównania ścian. Nie oznacza to jednak, że każdą z nich można zastosować w każdej sytuacji. Poza tym różni się sposób ich nanoszenia na ścianę. Niektórych gładzi nie trzeba też szlifować. Poznaj podstawowe różnice.  

Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe produkuje się z bardzo drobno zmielonego naturalnego lub syntetycznego gipsu.

Gładzie z gipsu naturalnego są bielsze i dłużej wiążą. Te z gipsu syntetycznego charakteryzują się zaś dużo większą wytrzymałością. Sprzedawane są w workach jako sucha mieszanka. Przed użyciem wymagają więc rozrobienia odpowiednią porcją wody.

Są gładzie do nakładania jednowarstwowego i takie, które nakłada się kilkakrotnie, w mniej więcej 20-minutowych odstępach. Niektóre produkty nadają się do końcowego wygładzania na mokro, co znacznie skraca czas pracy i eliminuje szlifowanie na sucho – dokuczliwe ze względu na pylenie.

Uwaga! Gips powoduje korozję stali, więc stalowe elementy muszą być albo zabezpieczone przed rdzewieniem, albo odizolowane od gładzi.

Gładzie wapienne

Spoiwem gładzi wapiennej jest wapno. Pozwalają uzyskać warstwę nieprzekraczającą 5 mm grubości. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Są paroprzepuszczalne i mają biały kolor.

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne

Spoiwem gładzi cementowych lub cementowo-wapiennych jest cement. To także suche mieszanki do rozrobienia wodą. Nie umożliwiają uzyskania aż tak gładkiej, a tym bardziej białej powierzchni jak gładzie gipsowe, ale mają większą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia.

Nadają się również do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, a nawet na zewnątrz budynków. Co równie istotne, nie trzeba ich szlifować, więc dom nie zostanie zapylony. Nakłada się je dwu- lub trójwarstwowo, zależnie od stanu podłoża. Są paroprzepuszczalne. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich gru- bość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.

Polecamy: 11 prawd i mitów o gładziach

Gładzie polimerowe

Gładzie polimerowe także mają postać suchych mieszanek do rozrobienia wodą, ale znajdziemy i takie, które są już gotowe do nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka.

Od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je więc stosować na tak zwane podłoża trudne, czyli ściany, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym, albo takie, które się nagrzewają.

Są też odporne na wilgoć. Gładzie polimerowe wymagają jednak szlifowania, a więc pylenia nie da się uniknąć. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich grubość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.

11 prawd i mitów o gładziach gipsowych, wapiennych i polimerowych

Gładzie gipsowe, wapienne, polimerowe to produkty do dekoracyjnego wyrównywania ścian przed...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...

Regał z płyt gipsowo-kartonowych? Do czego można...

Płyty g-k kojarzą się głównie z wykończeniem poddasza, wykonaniem ścianek działowych lub...

Naprawa ścian. Likwidacja uszkodzeń tynków...

Zdrowy tynk wewnętrzny jest jednorodny i ma jednakowy kolor na całej powierzchni. Szykuj się do naprawy...

Tynki wewnętrzne. Jaką zaprawę tynkarską wybrać?

Nie ma złych tynków wewnętrznych, są jedynie źle dobrane. Odpowiedni dobór zaprawy tynkarskiej...

Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...

Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.