| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » 4 rodzaje gładzi. Czym gładź gipsowa różni się od cementowej, wapiennej i polimerowej

4 rodzaje gładzi. Czym gładź gipsowa różni się od cementowej, wapiennej i polimerowej

Gładzie gipsowe, cementowe, wapienne, polimerowe służą do tego samego - do dekoracyjnego wyrównania ścian. Nie oznacza to jednak, że każdą z nich można zastosować w każdej sytuacji. Poza tym różni się sposób ich nanoszenia na ścianę. Niektórych gładzi nie trzeba też szlifować. Poznaj podstawowe różnice.  

Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe produkuje się z bardzo drobno zmielonego naturalnego lub syntetycznego gipsu.

Gładzie z gipsu naturalnego są bielsze i dłużej wiążą. Te z gipsu syntetycznego charakteryzują się zaś dużo większą wytrzymałością. Sprzedawane są w workach jako sucha mieszanka. Przed użyciem wymagają więc rozrobienia odpowiednią porcją wody.

Są gładzie do nakładania jednowarstwowego i takie, które nakłada się kilkakrotnie, w mniej więcej 20-minutowych odstępach. Niektóre produkty nadają się do końcowego wygładzania na mokro, co znacznie skraca czas pracy i eliminuje szlifowanie na sucho – dokuczliwe ze względu na pylenie.

Uwaga! Gips powoduje korozję stali, więc stalowe elementy muszą być albo zabezpieczone przed rdzewieniem, albo odizolowane od gładzi.

Gładzie wapienne

Spoiwem gładzi wapiennej jest wapno. Pozwalają uzyskać warstwę nieprzekraczającą 5 mm grubości. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Są paroprzepuszczalne i mają biały kolor.

Gładzie cementowe lub cementowo-wapienne

Spoiwem gładzi cementowych lub cementowo-wapiennych jest cement. To także suche mieszanki do rozrobienia wodą. Nie umożliwiają uzyskania aż tak gładkiej, a tym bardziej białej powierzchni jak gładzie gipsowe, ale mają większą wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia.

Nadają się również do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, a nawet na zewnątrz budynków. Co równie istotne, nie trzeba ich szlifować, więc dom nie zostanie zapylony. Nakłada się je dwu- lub trójwarstwowo, zależnie od stanu podłoża. Są paroprzepuszczalne. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich gru- bość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.

Polecamy: 11 prawd i mitów o gładziach

Gładzie polimerowe

Gładzie polimerowe także mają postać suchych mieszanek do rozrobienia wodą, ale znajdziemy i takie, które są już gotowe do nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka.

Od gładzi gipsowych i cementowych różnią się znacznie większą elastycznością. Warto je więc stosować na tak zwane podłoża trudne, czyli ściany, które ulegają niewielkim ruchom konstrukcyjnym, albo takie, które się nagrzewają.

Są też odporne na wilgoć. Gładzie polimerowe wymagają jednak szlifowania, a więc pylenia nie da się uniknąć. Można je nanosić ręcznie lub maszynowo. Ich grubość po nałożeniu wynosi 1-3 mm.

Przeczytaj dodatkowo:
Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady...

Do malowania najlepiej nadają się gładkie i białe ściany. Żeby uzyskać tak dobre podłoże pod farbę mury...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Wygładzanie ścian. Zasady układania gładzi...

Stare, sfatygowane, nierówne ściany można odnowić, układając na nich gładź gipsową. Jak jednak...

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych....

Sufity podwieszane maskują nierówności, ukrywają instalacje i obniżają pomieszczenia. Najłatwiej...

Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...