| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wkrętarka akumulatorowa - czy warto kupować wkrętarkę

Wkrętarka akumulatorowa - czy warto kupować wkrętarkę

Jeszcze kilka lat temu wkrętarka akumulatorowa była narzędziem dość drogim i teoretycznie mało wydajnym w porównaniu do wiertarki sieciowej. Jednak oferta rynkowa wkrętarek rozwija się w niezwykłym tempie, a wkrętarki coraz częściej zastępuja wiertarki nie tylko w warsztatach majsterkowiczów.

Autor: Piotr Mastalerz

Dlaczego wkrętarki akumulatorowe dopiero niedawno zawitały do warsztatów majsterkowiczów? Głównymi powodami tego stanu rzeczy były słabe akumulatory, długi czas ładownia, niewielka moc oraz niska prędkość obrotowa wrzeciona. Z tych powodów, nie każdy majsterkowicz chciał mieć wkrętarkę w swoim warsztacie, a nawet jeśli chciał, to często po prostu nie było go na nie stać.

Wkrętarka akumulatorowa - do jakich prac?

Na szczęście czasy się zmieniają, a dzięki popularyzacji nowych rozwiązań w tej chwili możemy wybierać spośród wielu modeli wkrętarek o różnych parametrach technicznych i dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Co zaś najważniejsze: wszystko to przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Jednak przed zakupem może pojawić się wątpliwość: co poza wkręcaniem śrubek można robić wkrętarką? Z pytaniem tym wiąże się kilka mitów, którym warto się dokładniej przyjrzeć.

Funkcjonalność wkrętarek

Faktycznie nazwa podpowiada najczęstsze zastosowanie urządzania. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość wkrętarek wyposażonych jest w blokadę sprzęgła w pozycji „wiercenie”, co daje możliwość wiercenia w metalu, drewnie i niektórych materiałach ceramicznych. Można także użyć wkrętarkę do szlifowania lub czyszczenia powierzchni drewnianych/metalowych za pomocą kamieni szlifierskich lub niedużych szczotek drucianych. Lista zastosowań mocno się nam wówczas wydłuża…

W twardym betonie nawet dobra wiertarka może sobie nie dać rady, więc tym bardziej nie jest to zadanie dla wkrętarki. Jednak wybrane modele posiadają funkcję udaru i można pokusić się o wiercenie w słabszym betonie, cegle czy kamieniu. W materiałach budowlanych, stosowanych obecnie powszechnie w budownictwie jednorodzinnym, takich jak pustak poryzowany, gazobeton, cegła silikatowa, płyta kartonowo-gipsowa lub drewno, możemy wiercić otwory zwykłą wkrętarką bez udaru. Wystarczy zastosować odpowiednie wiertło.

Zobacz też:

>> Te narzędzia musisz mieć w domowym warsztacie

>> Wybieramy agregat prądotwórczy - zasilanie awaryjne w domu

Czy wkrętarka jest dużo słabsza od wiertarki?

Dużo to w tym wypadku bardzo mocne słowo. Oczywiście trudno się spodziewać, aby urządzenie zasilane akumulatorem o napięciu 18V było mocniejsze od wiertarki zasilanej napięciem 230V. Jednak i na to wyzwanie inżynierowie znaleźli odpowiedź. Współczesne wkrętarki, dzięki zastosowaniu silników bezszczotkowych, przekładni redukcyjnych i wydajnych akumulatorów doskonale poradzą sobie z większością prac zarezerwowanych do tej pory dla wiertarek. Jednocześnie uniezależniają nas od źródła zasilania, co w wielu przypadkach jest argumentem nie do przebicia.

Oczywiście uzależnieni jesteśmy od czasu pracy akumulatora. Jednak wszystko zależy od tego, co będziemy robić. Z racji pojemności dochodzących do 5Ah, akumulatory współczesnych wkrętarek są bardzo wydajne. Wybrane modele mają w zestawie po 2 akumulatory i szybką ładowarkę (ładowanie akumulatora w 0,5 – 1,5 godziny) co umożliwia praktycznie nieprzerwaną pracę. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że wydajność akumulatora zależy od obciążenia, jakiemu poddamy wkrętarkę w czasie pracy. Na pewno bateria wytrzyma dłużej wkręcanie wkrętów w drewno, niż wiercenie otworów w kątowniku stalowym. Ważne, by odpowiednio użytkować akumulator: rozładowywać go do końca i ładować zgodnie z instrukcją – przedłuży to znacząco jego żywotność. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia lub uzyskać bezpośrednio u producenta.

Czy warto dokupować do wkrętarki dodatkowy akumulator?

Patrząc od strony ceny udział w niej samego akumulatora to ok. 60-70% wartości elektronarzędzia. Dlatego najlepiej poszukać wkrętarki z dwoma akumulatorami w komplecie. Przy normalnym użytkowaniu przez majsterkowicza urządzenie takie będzie z powodzeniem służyć przez kilka lat.

Jak więc widać wkrętarka to bardzo przydatne narzędzie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domowym warsztacie każdego majsterkowicza. Jednak przed zakupem warto zastanowić się i wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

Polecamy wideo: Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kombinerki czy obcęgi? Jakie szczypce wybrać do pracy?

Obcęgi i kombinerki to odmiany szczypiec, czyli jednego z tych narzędzi ręcznych, którego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do...

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Wybieramy agregat prądotwórczy do domu: generator...

Jaki wybrać agregat prądotwórczy? Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT