| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wkrętarka akumulatorowa: czy warto kupować wkrętarkę

Wkrętarka akumulatorowa: czy warto kupować wkrętarkę

Jeszcze kilka lat temu wkrętarka akumulatorowa była narzędziem dość drogim i teoretycznie mało wydajnym w porównaniu do wiertarki sieciowej.

Autor: Piotr Mastalerz

Głównymi powodami tego stanu rzeczy były słabe akumulatory, długi czas ładownia, niewielka moc oraz niska prędkość obrotowa wrzeciona. Z tych powodów, nie każdy majsterkowicz chciał mieć takie urządzenie w swoim warsztacie, a nawet jeśli chciał, to często po prostu nie było go na nie stać. Na szczęście czasy się zmieniają, a dzięki popularyzacji nowych rozwiązań w tej chwili możemy wybierać spośród wielu modeli wkrętarek o różnych parametrach technicznych i dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Co zaś najważniejsze: wszystko to przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Jednak przed zakupem może pojawić się wątpliwość: co poza wkręcaniem śrubek można robić wkrętarką? Z pytaniem tym wiąże się kilka mitów, którym warto się dokładniej przyjrzeć.

1. Nie można wiercić w betonie – w twardym betonie nawet dobra wiertarka może sobie nie dać rady, więc tym bardziej nie jest to zadanie dla wkrętarki. Jednak wybrane modele posiadają funkcję udaru i można pokusić się o wiercenie w słabszym betonie, cegle czy kamieniu. W materiałach budowlanych, stosowanych obecnie powszechnie w budownictwie jednorodzinnym, takich jak pustak poryzowany, gazobeton, cegła silikatowa, płyta kartonowo-gipsowa lub drewno, możemy wiercić otwory zwykłą wkrętarką bez udaru. Wystarczy zastosować odpowiednie wiertło.

2. Akumulator na pewno się szybko rozładuje – wszystko zależy od tego, co będziemy robić. Z racji pojemności dochodzących do 2Ah i napięć do 24V, akumulatory współczesnych wkrętarek są bardzo wydajne. Wybrane modele mają w zestawie po 2 akumulatory i szybką ładowarkę (ładowanie akumulatora w 0,5 – 1,5 godziny) co umożliwia praktycznie nieprzerwaną pracę. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że wydajność akumulatora zależy od obciążenia jakiemu poddamy wkrętarkę w czasie pracy. Na pewno bateria wytrzyma dłużej wkręcanie wkrętów w drewno niż wiercenie otworów w kątowniku stalowym. Ważne, by odpowiednio użytkować akumulator: rozładowywać go do końca i ładować zgodnie z instrukcją – przedłuży to znacząco jego żywotność. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia lub uzyskać bezpośrednio u producenta.

3. Dużo słabsza od wiertarki – dużo to w tym wypadku bardzo mocne słowo. Oczywiście trudno się spodziewać aby urządzenie zasilane akumulatorem o napięciu 18V było mocniejsze od maszyny zasilanej napięciem 230V. Jednak i na to wyzwanie inżynierowie znaleźli odpowiedź. Współczesne wkrętarki, dzięki zastosowaniu przekładni redukcyjnych i wydajnych akumulatorów doskonale poradzą sobie z większością prac zarezerwowanych do tej pory dla wiertarek. Jednocześnie uniezależniają nas od źródła zasilania, co w wielu przypadkach jest argumentem nie do przebicia.

4. Bardzo mała funkcjonalność (tylko wkręcanie/wykręcanie wkrętów) – faktycznie nazwa podpowiada najczęstsze zastosowanie urządzania. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość wkrętarek posiada blokadę sprzęgła w pozycji „wiercenie”, co daje możliwość wiercenia w metalu, drewnie i niektórych materiałach ceramicznych. Można także użyć wkrętarkę do szlifowania lub czyszczenia powierzchni drewnianych/metalowych za pomocą kamieni szlifierskich lub niedużych szczotek drucianych. Lista zastosowań mocno się nam wówczas wydłuża…

5. Czy warto dokupować akumulator – patrząc od strony ceny udział w niej samego akumulatora to ok. 60-70% wartości elektronarzędzia. Dlatego najlepiej poszukać wkrętarki z dwoma akumulatorami w komplecie. Przy normalnym użytkowaniu przez majsterkowicza urządzenie takie będzie z powodzeniem służyć przez kilka lat.

Jak więc widać wkrętarka to bardzo przydatne narzędzie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domowym warsztacie każdego majsterkowicza. Jednak przed zakupem warto zastanowić się i wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

Przeczytaj dodatkowo:
Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Wyrzynarki. Na co zwrócić uwagę wybierając...

Wyrzynarką można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.