| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wkrętarka akumulatorowa: czy warto kupować wkrętarkę

Wkrętarka akumulatorowa: czy warto kupować wkrętarkę

Jeszcze kilka lat temu wkrętarka akumulatorowa była narzędziem dość drogim i teoretycznie mało wydajnym w porównaniu do wiertarki sieciowej.

Autor: Piotr Mastalerz

Głównymi powodami tego stanu rzeczy były słabe akumulatory, długi czas ładownia, niewielka moc oraz niska prędkość obrotowa wrzeciona. Z tych powodów, nie każdy majsterkowicz chciał mieć takie urządzenie w swoim warsztacie, a nawet jeśli chciał, to często po prostu nie było go na nie stać. Na szczęście czasy się zmieniają, a dzięki popularyzacji nowych rozwiązań w tej chwili możemy wybierać spośród wielu modeli wkrętarek o różnych parametrach technicznych i dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Co zaś najważniejsze: wszystko to przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Jednak przed zakupem może pojawić się wątpliwość: co poza wkręcaniem śrubek można robić wkrętarką? Z pytaniem tym wiąże się kilka mitów, którym warto się dokładniej przyjrzeć.

1. Nie można wiercić w betonie – w twardym betonie nawet dobra wiertarka może sobie nie dać rady, więc tym bardziej nie jest to zadanie dla wkrętarki. Jednak wybrane modele posiadają funkcję udaru i można pokusić się o wiercenie w słabszym betonie, cegle czy kamieniu. W materiałach budowlanych, stosowanych obecnie powszechnie w budownictwie jednorodzinnym, takich jak pustak poryzowany, gazobeton, cegła silikatowa, płyta kartonowo-gipsowa lub drewno, możemy wiercić otwory zwykłą wkrętarką bez udaru. Wystarczy zastosować odpowiednie wiertło.

2. Akumulator na pewno się szybko rozładuje – wszystko zależy od tego, co będziemy robić. Z racji pojemności dochodzących do 2Ah i napięć do 24V, akumulatory współczesnych wkrętarek są bardzo wydajne. Wybrane modele mają w zestawie po 2 akumulatory i szybką ładowarkę (ładowanie akumulatora w 0,5 – 1,5 godziny) co umożliwia praktycznie nieprzerwaną pracę. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że wydajność akumulatora zależy od obciążenia jakiemu poddamy wkrętarkę w czasie pracy. Na pewno bateria wytrzyma dłużej wkręcanie wkrętów w drewno niż wiercenie otworów w kątowniku stalowym. Ważne, by odpowiednio użytkować akumulator: rozładowywać go do końca i ładować zgodnie z instrukcją – przedłuży to znacząco jego żywotność. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia lub uzyskać bezpośrednio u producenta.

3. Dużo słabsza od wiertarki – dużo to w tym wypadku bardzo mocne słowo. Oczywiście trudno się spodziewać aby urządzenie zasilane akumulatorem o napięciu 18V było mocniejsze od maszyny zasilanej napięciem 230V. Jednak i na to wyzwanie inżynierowie znaleźli odpowiedź. Współczesne wkrętarki, dzięki zastosowaniu przekładni redukcyjnych i wydajnych akumulatorów doskonale poradzą sobie z większością prac zarezerwowanych do tej pory dla wiertarek. Jednocześnie uniezależniają nas od źródła zasilania, co w wielu przypadkach jest argumentem nie do przebicia.

4. Bardzo mała funkcjonalność (tylko wkręcanie/wykręcanie wkrętów) – faktycznie nazwa podpowiada najczęstsze zastosowanie urządzania. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość wkrętarek posiada blokadę sprzęgła w pozycji „wiercenie”, co daje możliwość wiercenia w metalu, drewnie i niektórych materiałach ceramicznych. Można także użyć wkrętarkę do szlifowania lub czyszczenia powierzchni drewnianych/metalowych za pomocą kamieni szlifierskich lub niedużych szczotek drucianych. Lista zastosowań mocno się nam wówczas wydłuża…

5. Czy warto dokupować akumulator – patrząc od strony ceny udział w niej samego akumulatora to ok. 60-70% wartości elektronarzędzia. Dlatego najlepiej poszukać wkrętarki z dwoma akumulatorami w komplecie. Przy normalnym użytkowaniu przez majsterkowicza urządzenie takie będzie z powodzeniem służyć przez kilka lat.

Jak więc widać wkrętarka to bardzo przydatne narzędzie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domowym warsztacie każdego majsterkowicza. Jednak przed zakupem warto zastanowić się i wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

Przeczytaj dodatkowo:
Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Zasilanie awaryjne. Wybieramy odpowiedni agregat...

Na własną elektrownię stać raczej niewielu, ale do pewnego stopnia mogą nam ją zastąpić stosunkowo...

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne...

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce, saszetce...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Wyrzynarki: po prostej i zygzakiem - przegląd...

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych...

Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.