| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Rodzaje szlifierek

Rodzaje szlifierek

Szlifowanie to wyjątkowo niewdzięczna praca. Aby ją sobie ułatwić, warto sięgnąć po elektryczną szlifierkę mimośrodową, oscylacyjną, „delta” lub taśmową. Wybór zależy między innymi od rodzaju powierzchni, która ma być wykończona.

Autor: Mariusz Bykowski

Wygładzanie ściany szlifierką oscylacyjną

Szlifierki mimośrodowe

Nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Mogą być również używane do zdzierania starych powłok malarskich. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerkę.

Najważniejsze parametry:

  • średnica tarczy – zależy od niej wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię. Najczęściej spotyka się tarcze o średnicy 150 lub 250 mm;
  • liczba oscylacji – oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje w ciągu minuty (przeważnie od 4000 do 26 000). Im więcej, tym szlifowanie dokładniejsze;
  • mimośrodowość – czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie. Przeważnie wynosi około 5 mm.

Szlifierki oscylacyjne

Nadają się do powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników.

Najważniejsze parametry:

  • wymiary stopy – im jest ona większa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm;
  • liczba oscylacji na minutę – ma ona wpływ na dokładność szlifowania. Szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę;
  • mimośrodowość – czyli amplituda oscylacji. Określa, jak bardzo wychyla się stopa szlifierki podczas pracy. Im większa mimośrodowość, tym większa efektywność szlifowania. Jej wartość waha się między 1 a 2,5 mm.

Szlifierki oscylacyjne typu „delta”

Tym, co przede wszystkim odróżnia je od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona nieco literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Nadają się one znakomicie do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub taśmowych. Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni. Niektóre szlifierki typu „delta” mają jednak stopy podobnej wielkości co oscylacyjne, z tym że ich przednia krawędź jest zakończona w szpic. Swym wyglądem przypominają nieco żelazko. Do szlifierek typu „delta” można dokupić stopy mające kształt szpachli. Dzięki nim urządzenie to będzie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Oferowane są również tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych.

Szlifierki taśmowe

Są szybsze od mimośrodowych, nadają się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne.

Najważniejsze parametry:

  • wymiary taśmy – jej długość wynosi od 130 do 610 mm, a szerokość od 60 do 100 mm. Im większa taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza jego precyzja;
  • prędkość przesuwu taśmy – od 200 do 420 m. Im większa, tym lepsza efektywność szlifowania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Szlifierki mimośrodowe, czyli gładko na okrągło -...

Szlifierki  mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania...

Wiertarki, czyli robienie dziury w całym -...

Budujesz, remontujesz czy naprawiasz – bez wiercenia się nie obejdzie. W Twoim warsztacie musi się...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Zasilanie awaryjne. Wybieramy odpowiedni agregat...

Na własną elektrownię stać raczej niewielu, ale do pewnego stopnia mogą nam ją zastąpić stosunkowo...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.