| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Piły do zadań specjalnych

Piły do zadań specjalnych

Piła ręczna to narzędzie niezbędne w trakcie każdej większej budowy, a także bardzo często przydatne w domowym warsztacie...

Piła ręczna znajduje zastosowanie w pracach budowlanych, wykończeniowych, ogrodowych, ciesielskich czy nawet dekoracyjnych. Na rynku mamy do wyboru kilka różnych rodzajów pił, przeznaczonych do różnych zadań. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w nowe narzędzie powinieneś poznać kilka faktów dotyczących rodzajów pił, ich przeznaczenia oraz elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Piła to z pozoru proste i nieskomplikowane narzędzie. Ale tylko z pozoru. Już najbardziej popularna i znana z rodziny wielozębnych narzędzi - piła płatnica, to wynik pracy wielu lat doświadczenia i udoskonalania technologii.

Ostrze każdej solidnej piły powinno być wykonane ze stopu wysokogatunkowej stali. Stop ten musi wykazywać dużą wytrzymałość, także na pracę w wysokiej temperaturze, oraz odpowiednią sprężystość. Piła wykonana z kiepskiej jakości stali szybko się złamie, powygina bądź stępi. Dodatkowo, odpowiedni materiał wykorzystany do produkcji części roboczej narzędzia powinien powodować jak najmniejszy opór w trakcie pracy. Powłoka części tnącej to bardzo ważny element piły ręcznej. Jeśli jest pokryta teflonem (PTFE), możemy być pewni, że poradzimy sobie z mokrym drewnem czy potrzebą cięcia wzdłuż słojów. Powłoka PTFE zmniejsza siłę oporu, która utrudnia pracę i wymaga na nas użycia znacznie większej siły. Dodatkowo, teflon chroni piłę przed korozją, która do tej pory była utrapieniem wszystkich posiadaczy tych narzędzi.

Od lewej: piła kątowa, piła płatnica, piła kabłąkowa

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gdy wybieramy piłę, pamiętajmy także o drugim obok ostrza jej elemencie, czyli uchwycie. Uchwyt przede wszystkim powinien być ergonomiczny i zapewniać odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowany w wielu dobrych piłach uchwyt dwumateriałowy. Zastosowanie solidnego i twardego tworzywa zapewnia odpowiednią wytrzymałość uchwytu, natomiast elastyczny gumowy materiał zwiększa komfort pracy i zapobiega ślizganiu się narzędzia w dłoni. Dzięki dobremu uchwytowi piła dobrze się prowadzi, cięcie jest równiejsze i bardziej precyzyjne, a praca dużo przyjemniejsza.

Oprócz najpopularniejszych pił czyli wspomnianych powyżej płatnic, na sklepowych półkach możemy trafić także na inne typy mechanicznych narzędzi tnących. Piły grzbietnice, tak jak płatnice służą do wykonywania cięć prostych. Różnią się jednak kształtem ostrza i charakterystycznych "grzbietem". Ostrze grzbietnicy ma prostokątny kształt i osadzone jest w najczęściej mosiężnym bądź stalowym grzbiecie. Ów grzbiet, zapewnia dużą sztywność całego ostrza, co z kolei zapobiega wyginaniu się podczas pracy. Piły grzbietnice najczęściej posiadają wysoki współczynnik 12 TPI. Duża sztywność i zagęszczenie zębów sprawia, iż piły te cechują się bardzo gładka i prostą linią cięcia oraz efektem równych brzegów. Z tego właśnie powodu piły te wykorzystywane są najczęściej w pracach, w których liczy się precyzja i estetyka wykonania, np. przycinanie ram obrazów czy kątowników.

Kolejnym przykładem pił są piły kabłąkowe. Te piły o wąskim ostrzu i wysokim zagęszczeniem zębów służą głównie do cięcia drewna, mokrego drewna czy nawet miękkich metali. Z reguły do każdego z wymienionych materiałów służy inny brzeszczot, który w pile tego rodzaju podlega wymianie. Sztywność, którą zapewnia rama piły oraz wąskie ostrze brzeszczotu sprawiają, iż piła dobrze porusza się nawet w mokrym i twardym materiale. Ważne jest, aby brzeszczot był dobrze naciągnięty na kabłąku aby zapobiec jego wyginaniu się w czasie pracy. Piła kabłąkowa powinna posiadać osłonę zabezpieczającą dłoń w miejscu uchwytu, gdyż brak takiej osłony może narazić nas na nieprzyjemną kontuzję. Piły te świetnie nadają się do cięcia np. gałęzi.

Przykłady wykorzystania piły kabłąkowej

Jeszcze innym typem pił ręcznych jest piła otwornica. Charakteryzuje się ona wąskim, ostro zakończonym ostrzem. Otwornice z reguły posiadają 7 zębów na cal oraz sprężystą część roboczą. Są najkrótszymi z przedstawionych tutaj pił, zwykle mają ok. 300 mm. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wycinania różnego rodzaju otworów w płytach. Piła otwornica to także nazwa, którą określa się służące do wycinania otworów akcesoria do elektronarzędzi. Oprócz przeznaczenia i nazwy nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.

Ostatnim rodzajem prezentowanych tutaj pił ręcznych jest piła kątowa (ukosowa). Ostrze tej piły stanowi szeroki i mocno naciągnięty brzeszczot o dużej sprężystości. Jak nietrudno wywnioskować z nazwy, piła ta służy do wykonywania cięć pod różnym kątem. Najczęściej piły dają możliwość przycinania kątów 15°, 25.5°, 30°, 36°, 45° oraz pod kątem prostym. Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze piły jest średnica przedmiotu, który możemy nią przyciąć. Piłę ukosową stosuje się do podobnych prac co piłę grzbietową, z tym, że daje ona możliwość dokładniejszego wymierzenia pożądanego kąta. Mankamentem w porównaniu do piły grzbietowej będzie jednak większa trudność z pracą w terenie i transportem, gdyż piła ukosowa jest po prostu mniej poręcznym urządzeniem.

Jak widać wybór różnego rodzaju pił jest dość spory. Każdy typ piły został opracowany z myślą o wykonaniu konkretnej pracy i używanie go zgodnie z przeznaczeniem zapewni nam należyty komfort pracy i satysfakcjonujący efekt końcowy. Jednak zawsze podczas pracy z użyciem tych ostrych narzędzi należy stosować szczególne środki bezpieczeństwa i zasady BHP. Piła to niebezpieczne narzędzie i źle użyte może być przyczyną przykrego w skutkach wypadku. Pamiętajmy więc o tym, by stosując narzędzia ręczne, oprócz rąk, używać także głowy.

Od lewej: piła grzbietnica, piła otwornica

Kolejny istotny element na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru piły to jej zęby. Porównując "uzębienie" pił, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę parametr TPI (teeth per inch, czyli z angielskiego zęby na cal). Im mniej zębów na cal, tym łatwiej i szybciej możemy wykonać cięcie. Im zębów więcej, tym trudniej ciąć, za to uzyskamy większą precyzję w obróbce materiału. Przykładowo, piła przeznaczona do szybkiego cięcia może mieć współczynnik 7 TPI, a piła do cięcia precyzyjnego 11 TPI.

Ważną informacją jest też sposób w jaki piła została naostrzona. W tej kwestii technologia zrobiła duże postępy i obecnie o sile piły decydują precyzyjnie ostrzone, hartowane indukcyjnie zęby. W niektórych dostępnych na rynku piłach wykorzystana została nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów. Dzięki niej, zęby posiadają trzy optymalnie ukierunkowane krawędzie tnące. Powoduje to nie tylko niezwykła ostrość, ale także trwałość i odporność na stępienie. Dzięki zastosowaniu trzech krawędzi skrawających nie musimy dociskać piły do obrabianego materiału. Zmniejsza to w znacznym stopniu wysiłek związany z pracą,. Specjaliści szacują, że ten sposób ostrzenia piły przyśpiesza obróbkę nawet o 60%.

Vademecum szlifowania cz. II - metal

Planując szlifowanie powierzchni metalowych musimy wykorzystać odpowiednie elektronarzędzia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze...

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po...

Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna?...

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i materiałów...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT