| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Stan surowy otwarty i zamknięty - zabezpieczenia domu przed zimą

Stan surowy otwarty i zamknięty - zabezpieczenia domu przed zimą

Każdy etap budowy domu trzeba staranienie zabezpieczyć przed zimą. Nie ważne, czy dom jest doprowadzony do stanu surowego otwartego czy do stanu surowego zamkniętego. Teren budowy i budynek należy starannie zabezpieczyć przed niską temperaturą, intensywnymi opadami oraz włamaniem. Jak to zrobić? A w jakich warunkach można kontynuować prace budowlane zimą?

Autor: Andrzej Szandomirski

Przerywając budowę w stanie surowym otwartym, zabezpiecza się od zewnątrz otwory okienne, a na dachu najczęściej kładzie wstępne pokrycie

Stan surowy otwarty - dobry moment na zimową przerwę

Na tym etapie dom ma wszystkie ściany nośne i kominy, wykonane stropy, schody oraz więźbę dachową. Panuje przekonanie, że jest to najkorzystniejszy etap na przerwę w budowie.

W budynku brak jeszcze elementów atrakcyjnych dla złodziei, jak urządzenia instalacyjne, drzwi lub okna. W związku z tym nie trzeba zakładać alarmu. Przerwa jest korzystna – w ciągu zimy przeschną ściany.

Zabezpieczenie domu w stanie surowym otwartym

Zabezpieczenie budynku w stanie surowym otwartym polega na niezbyt szczelnym zabiciu deskami otworów okiennych i drzwiowych od zewnątrz. Można też zasłonić je folią rozpiętą na ramach drewnianych, zostawiając szczeliny między folią a murem, które pozwalają na cyrkulację powietrza ułatwiającą przesychanie ścian. Ważne jest również przekrycie budynku dachem. Jeśli jego konstrukcja nie została jeszcze wykonana, jako zabezpieczenie należy ułożyć na stropie pełne deskowanie przekryte papą.

Jeżeli jest więźba a nie ma pokrycia, wystarczy ułożyć na niej folię paroprzepuszczalną przymocowaną do krokwi kontrłatami. Przytwierdza się do nich pełne deskowanie przekryte papą. G

dy planujesz pokrycie dachu na przykład dachówką ceramiczną, lepiej poczekać z tym do wiosny. Dachówka jest łatwym łupem dla złodziei, gdyż łatwo i szybko można ją zdemontować. Jeżeli do budynku doprowadzono instalację wodną, należy pamiętać o spuszczeniu z niej wody na zimę lub o dobrym ociepleniu wszystkich odkrytych odcinków, aby uniknąć rozsadzenia rur.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Łupem dla złodzieja mogą się stać dachówka, instalacje, a nawet okna

Stan surowy zamknięty - ostrożnie z pracami wykończeniowymi

Zamknięcie stanu surowego polega na wstawieniu drzwi i okien oraz wymurowaniu ścian działowych. Na tym etapie można w nim prowadzić prace wykończeniowe, pod warunkiem zapewnienia ciągłego ogrzewania, a także przynajmniej prowizorycznego oświetlenia.

Podczas prac wykończeniowych w czasie zimy budynek należy ogrzewać do temperatury umożliwiającej ludziom pracę i wymaganej dla danego typu robót. Na przykład tynkując, należy utrzymywać temperaturę co najmniej 15°C i wilgotność nieprzekraczającą 70%. Spadek temperatury może spowolnić lub nawet zatrzymać proces wiązania i twardnienia zapraw.

Po zakończeniu dnia roboczego temperaturę również trzeba utrzymywać na poziomie 14-15°C, tak aby tynki, podkłady pod posadzki i inne „mokre” wykończenia mogły wysychać. Konieczne jest też zadbanie o dobrą wentylację, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci, zwłaszcza przy prowadzeniu tak zwanych mokrych prac wewnątrz budynku.

Lepiej nie wykańczać domu w stanie surowym zamkniętym z zewnątrz

W mroźne dni lepiej nie prowadzić robót elewacyjnych. Jeśli jednak w trakcie trwania tych prac zaskoczy niska temperatura, używaj materiałów dostosowanych do robót zimowych. Do zimowego tynkowania nie należy stosować zapraw wapiennych ze względu na to, że zawierają dużo wody.

Zaprawy cementowo-wapienne mogą być stosowane tylko tam, gdzie temperatura nie spada poniżej -10 °C, i to pod warunkiem, że użyjesz specjalnych domieszek chemicznych przyspieszających wiązanie i twardnienie zaprawy w obniżonej temperaturze.

Jeśli temperatura otoczenia nagle i znacznie się obniży, a zaprawa będzie w trakcie wiązania, woda w niej zawarta zamarznie i zaprawa nie osiągnie odpowiednich właściwości wiążących. Na wiosnę może się rozsypać przy lekkim dotknięciu.

Zabezpieczenia domu w stanie surowym zamkniętym

Jeśli nie planujesz zimą robót wykończeniowych przewody wentylacyjne powinny być drożne i wszystkie okna bez nawiewników należy rozszczelnić. Pozwoli to uniknąć zawilgacania ścian.

Decydując się na wentylację mechaniczną z rekuperacją, trzeba się liczyć z koniecznością zainstalowania centrali wentylacyjnej na etapie zamknięcia stanu surowego. Łączy się to z poniesieniem kosztów ochrony budynku przed kradzieżą.

Dom wykończony, ale niezamieszkany również należy ogrzewać, utrzymując w nim temperaturę minimum 10-12°C. Nie powinno się wprowadzać do „mokrego” domu. Dwa miesiące po wykonaniu wewnętrznych tynków to minimum, jakie trzeba odczekać.

POLECAMY: Stan surowy bez błędów - cykl wideoporadników, tylko w Murator.tv

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Budynek w czasie prac wykończeniowych lub po ich zakończeniu jest narażony na włamania i kradzieże. Trzeba zamontować instalację alarmową (przewodową – jeśli wcześniej została przewidziana – lub droższą bezprzewodową).

Pomyśl o monitoringu albo po prostu wynajmij stróża czy firmę ochroniarską. Pewną ochronę przed zakusami złodziei stanowią stale obecni na budowie pracownicy prowadzący roboty wykończeniowe.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu domu w budowie wraz ze stałymi elementami, budynkami gospodarczymi, obiektami małej architektury oraz mieniem ruchomym od szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych, na przykład gradu, huraganu, katastrofy budowlanej, pożaru. Zakres ubezpieczenia można poszerzyć o inne elementy, takie jak deszcz nawalny, powódź, osuwiska, uderzenie pojazdu czy kradzież z włamaniem. To ostatnie jednak jest możliwe, jeśli odpowiednio zabezpieczysz mienie – już na tym etapie zamontujesz drzwi antywłamaniowe lub zastosujesz wymagane zamki i kłódki.

Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Dach, elewacja i otoczenie domu z cegłą...

Podpowiadamy, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...