| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Ściany murowane - poznaj ich rodzaje

Ściany murowane - poznaj ich rodzaje

Najpopularniejsze są wciąż ściany murowane. Masz do wyboru trzy technologie ich wznoszenia: jedno-, dwu- lub trójwarstwową. Czym się one różnią i która jest najkorzystniejsza? Jaką funkcję pełnią ściany działowe?

Ściany jednowarstwowe

Są to zewnętrzne ściany, których nie trzeba ocieplać. Na takie ściany używa się bloczków z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub pustaków z ceramiki poryzowanej – najcieplejszych odmian. Łączy się je zaprawą ciepłochronną, klejową lub specjalną pianką PUR. Ściana jednowarstwowa o współczynniku U = 0,25-0,3 W/(m2·K) może mieć szerokość 36-50 cm. Murowanie takiej ściany wymaga staranności i precyzji. Warto więc zatrudnić doświadczoną ekipę. Każda warstwa musi być idealnie wypoziomowana. Minimalne błędy w jednej warstwie grożą ich zwiększaniem się w kolejnych, zwłaszcza gdy murujemy na cienkie spoiny lub piankę.

Ściany dwuwarstwowe

Składają się z muru nośnego i warstwy ocieplającej. Mogą być zbudowane z dowolnych materiałów murowych. Zwykle mur nośny ma grubość 18-19 lub 24- -25 cm. To, jaki współczynnik przenikania ciepła U całej ściany osiągniesz, zależy od grubości i jakości warstwy izolacyjnej. Współczynnik U = 0,25 W/(m2.K) mają ściany dwuwarstwowe o grubości 25-39 cm. Technologia ta jest uważana za łatwą i powszechnie stosowana, ponieważ ociepleniem można zakryć drobne usterki murarzy. Izolacja termiczna ścian dwuwarstwowych to najczęściej system BSO, czyli ocieplenie metoda lekka mokrą, w której warstwę wykończeniową stanowi tynk cienkowarstwowy.

Ściany trójwarstwowe

Składają się z muru nośnego, warstwy izolacyjnej i muru osłonowego. Ścianę konstrukcyjną wznosi się najczęściej z elementów murowych o szerokości 18-25 cm, elewacyjną – 8-12 cm. Warstwa ocieplenia nie powinna przekraczać 15 cm. Grubość ściany trójwarstwowej wynosi zwykle mniej więcej 50 cm. Żeby ją zmniejszyć, można zastosować cieplejsze materiały izolacyjne, na przykład polistyren ekstrudowany (λ = 0,032-0,035 W/(m.K)), płyty z pianki poliuretanowej (λ= 0,021 W/(m.K)) lub fenolowej (λ= 0,023 W/(m.K)). Do murowania najczęściej wykorzystuje się tradycyjne zaprawy. Ścianę konstrukcyjną i licową należy połączyć kotwami stalowymiumieszczonymi w spoinach co 50 cm w pionie i co 75 cm w poziomie. Jeśli do izolacji użyjesz styropianu, wszystkie warstwy możesz wznosić jednocześnie, stopniowo wsuwając w pustkę między murami kolejne płyty. Gdy chcesz zastosować wełnę mineralną, konieczne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej (2-4 cm), która ma za zadanie odprowadzać skropliny pary wodnej, żeby zapobiec zawilgoceniu ocieplenia.

Wewnętrzne ściany nośne

Stawia się je na warstwie papy lub folii polietylenowej, która pełni funkcję warstwy poślizgowej i izolacyjnej, zapobiegającej przenikaniu wilgoci z podłoża. Najczęściej muruje się je z tych samych materiałów co ściany zewnętrzne. Nie muszą one spełniać wymogów izolacji termicznej, więc wystarczą bloczki lub pustaki o szerokości 18-24 cm. Styki ścian zewnętrznych i wewnętrznych powinny być ze sobą przewiązane. Najłatwiej to zrobić, gdy wszystkie ściany nośne muruje się jednocześnie. Co drugą warstwę należy przemurować sąsiednie mury. Ściany te można też dostawić osobno i połączyć kotwami metalowymi umieszczonymi w co drugiej warstwie zaprawy lub kotwami zagiętymi pod kątem prostym i przytwierdzonymi w narożniku.

Ściany działowe

Dzielą wewnętrzne przestrzenie na mniejsze. Mają zwykle grubość 8-12 cm. Muruje się je z elementów połówkowych tego samego materiału co zewnętrzne. Niektóre pomieszczenia, na przykład sypialnie, łazienki, warto wydzielić ścianami działowymi z materiałów o polepszonych właściwościach akustycznych. Wznosi się je podobnie jak pozostałe ściany wewnętrzne, spinając z sąsiednimi ścianami kotwami w co trzeciej warstwie spoin. Wymagają oddzielenia od stropu szczeliną dylatacyjną szerokości 3-4 cm, którą należy wypełnić materiałem elastycznym, na przykład pianką poliuretanową.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.