| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Produkty z ceramiki budowlanej - poznaj możliwości zastosowania

Produkty z ceramiki budowlanej - poznaj możliwości zastosowania

Ze względu na swą budowę, produkty z ceramiki budowlanej podzielić można na pełne i drążone. Elementy pełne to cegły pełne i cegły licowe. Wśród elementów drążonych mamy różnego rodzaju pustaki zwykłe i pustaki szalinkowe, cegły modularne, cegły kratówki oraz cegły dziurawki. Poznaj ich zastosowanie w procesie budowy domu.

Cegły i pustaki z ceramiki budowlanej przeznaczone do wznoszenia ścian wyrabia się z gliny. Ze względu na budowę tradycyjne wyroby z ceramiki można podzielić na pełne i drążone. Elementy pełne zazwyczaj nie mają otworów, a jeśli już, to nie przekraczają one 15% powierzchni ich podstawy. Elementy drążone zawsze mają otwory, których udział stanowi 15-60% w stosunku do powierzchni podstawy. Do wyrobów pełnych zalicza się cegły (pełne budowlane, cegły licowe i klinkierowe), natomiast do drążonych - różnego rodzaju pustaki, cegły modularne, cegły kratówki oraz cegły dziurawki.

Cegły z ceramiki budowlanej

Cegły budowlane są wyrobem bardzo uniwersalnym. Można z nich wykonywać niemal wszystkie rodzaje ścian. Pozostałe rodzaje cegieł nie mają już tak wszechstronnego zastosowania. Wszystkie są wytrzymałe, stosunkowo lekkie i poręczne. Łączy się je bez trudu na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną.

Cegły budowlane

Cegły budowlane dostępne są w klasach: 5; 7,5; 10; 15; 20.

Zastosowanie cegieł: cegły klasy 5 budowa ścian wewnętrznych (nie są mrozoodporne); cegły pozostałych klas - ściany wewn. i zewn., łącznie ze ścianami fundamentowymi i piwnicznymi. Cegły budowlane są najczęściej pełne, ale mogą też mieć pionowe drążenia.

Cegły dziurawki

Cegły dziurawki są w dwóch klasach: 3,5 i 5. Są zazwyczaj drążone podłużnie - mają dwa lub trzy otwory.

Zastosowanie cegieł dziurawek: budowa ścian działowych i warstw osłonowych; budowa stropów Kleina. Cegły kl. 3,5 nie są mrozoodporne, stosuje się je wewnątrz domów.

Cegły modularne

Są dostosowane do modularnego (dziesiętnego) systemu wymiarowania ścian. Produkowane są w klasach: 10, 15 i 20 w dwóch odmianach 188 i 220, które oznaczają ich wysokość (mm). Cegły modularne są mrozoodporne, więc można z nich budować warstwę osłonową w ścianach trójwarstwowych. Nadają się też do budowy ścian działowych.

Cegły kratówki

Cegły kratówki dostępne są w czterech typach (różniących się wysokością): K1; K2; K2,5 i K3, w klasach: 10, 15 i 20. Mają drążenia w kształcie rombów ułożonych w kratkę.

Zastosowanie cegieł kratówek: budowa warstw nośnych w ścianach dwu- i trójwarstwowych; budowa wewnętrznych ścian konstrukcyjnych i działowych; warstwy osłonowe w ścianach trójwarstwowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Klasa określa wytrzymałość cegieł i pustaków na ściskanie, jest podawana w MPa. Jej wartość liczbowa wynosi 5, 10, 15 i 20, a dla klinkieru 25, 30 lub 35. Im wyższa klasa, tym materiał jest mocniejszy i można z niego wykonywać ściany narażone na większe obciążenia lub bardziej podatne na zniszczenie. Wyroby z ceramiki poryzowanej mogą mieć klasy 5; 7,5; 10; 15.

Pustaki zwykłe z ceramiki budowlanej

Pustaki z ceramiki są większe od cegieł i zawsze mają drążenia. Służą głównie do wykonywania ścian nośnych. Nie poleca się ich jednak do wykonywania ścian fundamentowych. Stosunkowo nieduża waga i duże rozmiary sprawiają, że z pustaków ceramicznych łatwo i szybko się muruje. Boki pustaków są gładkie; niektóre mają uchwyty ułatwiające przenoszenie. Pustaki ceramiczne produkuje się w trzech klasach: 10, 15 i 20.

Pustaki MAX

Pustaki MAX mają największe wymiary. Drążenia stanowią 42% powierzchni podstawy elementu. Wymiary pustaków MAX są dostosowane do modularnego systemu wymiarowania: długość - 288 mm, szerokość - 188 mm, wysokość - 138, 188 lub 220 mm.

Zastosowanie pustaków ceramicznych MAX: budowa wewn. ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych ścian dwuwarstwowych; warstwy nośne w ścianie trójwarstwowej.

Pustaki U

Pustaki U w odróżnieniu od pustaków MAX mają nieco mniej otworów (około 40% powierzchni podstawy pustaka). Ich wymiary są dostosowane do wymiarów cegły budowlanej (wymiary pustaków U: długość - 250 mm, szerokość - 185 lub 188 mm, wysokość - 188 lub 220 mm). Pustaki U mają takie samo zastosowanie jak pustaki MAX.

Pustaki SZ

Otwory w pustakach SZ zajmują 38% powierzchni podstawy. Pustaki SZ są również dostosowane do modularnego systemu wymiarowania (wymiary pustaków SZ: długość - 288 mm, szerokość - 188 mm, wysokość - 138, 188 lub 220 mm). Stosuje się je do budowy tych samych ścian co z pustaków MAX i U oraz do budowy ścian działowych.

Inne rodzaje pustaków

Niektórzy producenci oferują pustaki przeznaczone wyłącznie do budowy ścian działowych. Są węższe (wygląd i wymiary zbliżone do cegieł modularnych) - wymiary pustaków do ścian działowych: długość - 250 lub 330 mm, szerokość - 60 lub 120 mm, wysokość - 140, 170, 220, 250 lub 290 mm.

Dostępne też są pustaki o niestandardowych wymiarach, na przykład pustaki typu EURO lub Uni oraz pustaki łączone na wpust i wypust.

Ściany działowe: murowane czy szkieletowe?

Ściany działowe są nieodzownym elementem każdego domu. Zapewniają prywatność i mogą być ozdobą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego budować ściany zewnętrzne? Keramzytobeton...

Keramzytobeton i beton komórkowy (gazobeton), to betony lekkie. Buduje się z nich ciepłe ściany...

Nadproża żelbetowe. Nadproża monolityczne i...

Nadproże to element konstrukcyjny znajdujący się w ścianie, ponad oknem, drzwiami lub bramą garażową....

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.