| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Produkty z ceramiki budowlanej. Wyroby ceramiczne - ich możliwości i zastosowania

Produkty z ceramiki budowlanej. Wyroby ceramiczne - ich możliwości i zastosowania

Ze względu na swą budowę, produkty z ceramiki budowlanej podzielić można na pełne i drążone. Wyroby ceramiczne pełne to cegły pełne i cegły licowe. Wśród elementów drążonych mamy różnego rodzaju pustaki zwykłe i pustaki szalinkowe, cegły modularne, cegły kratówki oraz cegły dziurawki. Poznaj ich zastosowanie w procesie budowy domu.

Cegły i pustaki z ceramiki budowlanej przeznaczone do wznoszenia ścian wyrabia się z gliny. Ze względu na budowę tradycyjne wyroby ceramiczne można podzielić na pełne i drążone. Elementy pełne zazwyczaj nie mają otworów, a jeśli już, to nie przekraczają one 15% powierzchni ich podstawy.

Sprawdź też: materiały budowlane >>>

Elementy z ceramiki budowlanej drążone zawsze mają otwory, których udział stanowi 15-60% w stosunku do powierzchni podstawy. Do wyrobów ceramicznych pełnych zalicza się cegły (pełne budowlane, cegły licowe i cegły klinkierowe), natomiast do drążonych - różnego rodzaju pustaki, cegły modularne, cegły kratówki oraz cegły dziurawki.

Cegły z ceramiki budowlanej

Cegły budowlane są wyrobem ceramicznym stosowanym podczas budowy domu bardzo uniwersalnym. Można z nich wykonywać niemal wszystkie rodzaje ścian. Pozostałe rodzaje cegieł nie mają już tak wszechstronnego zastosowania. Wszystkie są wytrzymałe, stosunkowo lekkie i poręczne. Łączy się je bez trudu na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną.

Cegły budowlane: wyroby ceramiczne

Cegły budowlane dostępne są w klasach: 5; 7,5; 10; 15; 20.

Zastosowanie cegieł: cegły klasy 5 budowa ścian wewnętrznych (nie są mrozoodporne); cegły pozostałych klas - ściany wewn. i zewn., łącznie ze ścianami fundamentowymi i piwnicznymi. Cegły budowlane są najczęściej pełne, ale mogą też mieć pionowe drążenia.

Cegły dziurawki: wyroby ceramiczne

Cegły dziurawki są w dwóch klasach: 3,5 i 5. Są zazwyczaj drążone podłużnie - mają dwa lub trzy otwory.

Zastosowanie cegieł dziurawek: budowa ścian działowych i warstw osłonowych; budowa stropów Kleina. Cegły kl. 3,5 nie są mrozoodporne, stosuje się je wewnątrz domów.

Cegły modularne: wyroby ceramiczne 

Są dostosowane do modularnego (dziesiętnego) systemu wymiarowania ścian. Produkowane są w klasach: 10, 15 i 20 w dwóch odmianach 188 i 220, które oznaczają ich wysokość (mm). Cegły modularne są mrozoodporne, więc można z nich budować warstwę osłonową w ścianach trójwarstwowych. Nadają się też do budowy ścian działowych.

Cegły kratówki: wyroby ceramiczne

Cegły kratówki dostępne są w czterech typach (różniących się wysokością): K1; K2; K2,5 i K3, w klasach: 10, 15 i 20. Mają drążenia w kształcie rombów ułożonych w kratkę.

Zastosowanie cegieł kratówek: budowa warstw nośnych w ścianach dwu- i trójwarstwowych; budowa wewnętrznych ścian konstrukcyjnych i działowych; warstwy osłonowe w ścianach trójwarstwowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Klasa określa wytrzymałość cegieł i pustaków na ściskanie, jest podawana w MPa. Jej wartość liczbowa wynosi 5, 10, 15 i 20, a dla klinkieru 25, 30 lub 35. Im wyższa klasa, tym materiał jest mocniejszy i można z niego wykonywać ściany narażone na większe obciążenia lub bardziej podatne na zniszczenie. Wyroby z ceramiki poryzowanej mogą mieć klasy 5; 7,5; 10; 15.

Pustaki zwykłe z ceramiki budowlanej

Pustaki z ceramiki są większe od cegieł i zawsze mają drążenia. Służą głównie do wykonywania ścian nośnych. Nie poleca się ich jednak do wykonywania ścian fundamentowych. Stosunkowo nieduża waga i duże rozmiary sprawiają, że z pustaków ceramicznych łatwo i szybko się muruje. Boki pustaków są gładkie; niektóre mają uchwyty ułatwiające przenoszenie. Pustaki ceramiczne produkuje się w trzech klasach: 10, 15 i 20.

Sprawdź też: pustaki keramzytobetonowe >>>

Pustaki MAX: ceramika budowlana

Pustaki MAX mają największe wymiary. Drążenia stanowią 42% powierzchni podstawy elementu. Wymiary pustaków MAX są dostosowane do modularnego systemu wymiarowania: długość - 288 mm, szerokość - 188 mm, wysokość - 138, 188 lub 220 mm.

Zastosowanie pustaków ceramicznych MAX: budowa wewn. ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych ścian dwuwarstwowych; warstwy nośne w ścianie trójwarstwowej.

Pustaki U: ceramika budowlana 

Pustaki U w odróżnieniu od pustaków MAX mają nieco mniej otworów (około 40% powierzchni podstawy pustaka). Ich wymiary są dostosowane do wymiarów cegły budowlanej (wymiary pustaków U: długość - 250 mm, szerokość - 185 lub 188 mm, wysokość - 188 lub 220 mm). Pustaki U mają takie samo zastosowanie jak pustaki MAX.

Pustaki SZ: ceramika budowlana

Otwory w pustakach SZ zajmują 38% powierzchni podstawy. Pustaki SZ są również dostosowane do modularnego systemu wymiarowania (wymiary pustaków SZ: długość - 288 mm, szerokość - 188 mm, wysokość - 138, 188 lub 220 mm). Stosuje się je do budowy tych samych ścian co z pustaków MAX i U oraz do budowy ścian działowych.

Inne rodzaje pustaków

Niektórzy producenci oferują pustaki przeznaczone wyłącznie do budowy ścian działowych. Są węższe (wygląd i wymiary zbliżone do cegieł modularnych) - wymiary pustaków do ścian działowych: długość - 250 lub 330 mm, szerokość - 60 lub 120 mm, wysokość - 140, 170, 220, 250 lub 290 mm.

Dostępne też są pustaki o niestandardowych wymiarach, na przykład pustaki typu EURO lub Uni oraz pustaki łączone na wpust i wypust.

Pustaki szalunkowe: wyroby ceramiczne

Pustaki szalunkowe są to ceramiczne elementy, które mają wewnątrz puste przestrzenie. Po wymurowaniu ściany wtłacza się w nie masę betonową lub zaprawę, która po związaniu usztywnia ścianę i poprawia jej właściwości akustyczne.

Dostępne u nas pustaki szalunkowe różnią się między sobą kształtem i wymiarami: długość – 372, 497 mm, szerokość – 175, 240, 250, 300 mm, wysokość – 238, 250 mm.

Zastosowanie pustaków szalunkowych: wznosi się z nich wewnętrzne ściany działowe i ściany konstrukcyjne o podwyższonych właściwościach akustycznych.

Pustaki szalunkowe przeznaczone są głównie do budownictwa wielorodzinnego, ale i w naszych domach mogą znaleźć zastosowanie, zwłaszcza w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, jako materiał na ściany między budynkami.

Ceramika budowlana: wideo

Zobacz wideo - zapytaliśmy ekspertów o najczęściej zadawane pytania dotyczące ceramiki budowlanej. Ceramika budowlana: prawdy i mity.

Ściany działowe: murowane czy szkieletowe?

Ściany działowe są nieodzownym elementem każdego domu. Zapewniają prywatność i mogą być ozdobą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...