| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Kiedy pustaki z keramzytobetonu to zły pomysł na ściany jednowarstwowe

Kiedy pustaki z keramzytobetonu to zły pomysł na ściany jednowarstwowe

Szukając idealnego materiału do budowy domu, należy na pewno zainteresować się keramzytobetonem. Można z niego wznosić ściany i inne elementy konstrukcyjne. Czy jednak zawsze keramzytobeton sprawdzi się przy wznoszeniu zewnętrznych ścian jednowarstwowych? Odpowiadamy na częste wątpliwości.

Do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych stosuje się pustaki keramzytobetonowe o szerokości przynajmniej 36,5 cm (U = 0,3 W/(m2*K)) oraz bloki keramzytobetonowe z wkładką termoizolacyjną, czyli takie, których drążenia lub otwory są wypełnione styropianem lub granulatem styropianowym spojonym wapnem. Mają one szerokość 42 cm i łączy się je zaprawą termoizolacyjną umieszczaną w spoinach poziomych (8-10 mm). Ściana z elementów keramzytobetonowych w zależności od technologii ma wówczas współczynnik U = 0,28 lub 0,15 W/(m2*K) - jeden z najniższych wśród wszystkich technologii jednowarstwowych. Choć teoretycznie przegroda jest w pewien sposób docieplona, to jednak znajdująca się wewnątrz elementów murowych izolacja nie stanowi odrębnej warstwy, jest integralną częścią muru tak jak puste drążenia, tyle że lepiej chroni przed ucieczką ciepła.

Autor: Artur Bułatowicz

Ścianę wymurowaną z keramzytobetonu można przez pewien czas pozostawić bez wykończenia, bo keramzytobeton ma niewielką nasiąkliwość.

Autor: Jolanta Pietrucha

Ściany zewnętrzne z pustaków keramzytobetonowych można usztywnić specjalnymi kratownicami typu Murfor, które zatapia się w zaprawie. Zbrojenie układa się na co drugiej warstwie pustaków oraz na przykład pod otworami okiennymi.

Murowanie ścian z pustaków i bloków keramzybetonowych

Ściany z pustaków z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie. Pustaki mają wyprofilowane ścianki boczne (na wpust i wypust), dlatego też zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych.

Do murowania ścian z pustaków keramzytobetonowych stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu), która poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.
Zewnętrzne ściany jednowarstwowe (nośne) z pustaków keramzytobetonowych można usztywnić specjalnymi kratownicami z cienkich prętów typu Murfor, które zatapia się w zaprawie. Zbrojenie układa się na co drugiej warstwie pustaków oraz na przykład pod otworami okiennymi. O tym czy zbrojenie jest potrzebne, a także gdzie i jakie trzeba zastosować decyduje projektant.

W przypadku ścian murowanych z bloczków z wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, jednak niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami - pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła.

Pustaki z keramzytobetonu z wkładką termiczną

Pozornie proste w układaniu bloki keramzybetonowe z wkładką termoizolacyjną mogą sprawiać trudności w miejscach newralgicznych, jak otwory okienne i drzwiowe, łączenia ścian (narożniki, wykusze), miejsca wymagające docięcia elementów. Wewnętrzna izolacja powinna bowiem być ciągła, a więc poszczególne wkładki powinny stykać się ze sobą w bezspoinowym systemie łączenia elementów. W pełnych elementach wkładki są odpowiednio uformowane, ale w przypadku cięcia ciągłość wypełnienia zostaje przerwana. Dlatego konieczne jest tu stosowanie elementów systemowych. Nie da się poprawnie murować ściany bez bloków połówkowych, narożnych (są nawet specjalne narożniki wewnętrzne i zewnętrzne dla dwóch kątów łączenia ścian – 90 i 45°), bez prefabrykowanych nadproży lub ocieplonych elementów osłonowych wieńca czy nadproża. Pomocne są też węgarki zapewniające lepszą ochronę otoczenia okna, podokienniki z warstwą termoizolacyjną i kształtki ułatwiające betonowanie elementów konstrukcyjnych oraz bloczki startowe, stosowane jako pierwsza warstwa ściany stawiana na fundamencie. Są one węższe od zwykłych, co zapewnia lepszy rozkład obciążeń. Tylko kompletny system zapewnia całej ścianie jednolitość materiałową, co upraszcza estetyczne wykończenie, a przy tym minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych i mostków termicznych.

Niewątpliwą zaletą keramzytobetonu jest fakt, że wymurowaną ścianę można przez pewien czas pozostawić bez wykończenia, bo keramzytobeton ma niewielką nasiąkliwość.

Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche,...

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.