| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Czy wiesz, jak dopasować zaprawę murarską do rodzaju pustaków i bloczków?

Czy wiesz, jak dopasować zaprawę murarską do rodzaju pustaków i bloczków?

Do murowania pustaków ceramicznych i keramzytowych stosuje się zwykle zaprawę murarską cementową lub ciepłochronną, która zawiera perlit. Natomiast do murowania ścian zewnętrznych z bloczków gazobetonowych używa się zapraw klejowych. Czy są jeszcze inne zaprawy murarskie? Zobacz sam.

Najlepsza zaprawa do murowania

Spoiny między bloczkami lub pustakami to miejsca ucieczki ciepła. Ściana jednowarstwowa jest najcieplejsza wtedy, gdy izolacyjność spoin nie odbiega zanadto od izolacyjności elementów murowych. Aby to było możliwe, do murowania należy używać zapraw o przewodności cieplnej zbliżonej do tej, jaką mają elementy ścienne.

Zaprawa murarska do grubych spoin

Do pustaków ceramicznych i keramzytowych, które wymagają spoin grubowarstwowych, stosuje się zaprawy ciepłochronne zawierające perlit, o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,19 W/(m*K) (kilkakrotnie mniejszym niż zwykłych mieszanek cementowo-wapiennych). Układa się je warstwą grubości 1,2 cm. Warto pamiętać, że zaprawa murarska termoizolacyjna ma mniejszą wytrzymałość niż zwykła. Nie ma to znaczenia dla stabilności muru, ale jest ważne w miejscach narażonych na większe obciążenia. Przykładowo belki nadprożowe nie mogą się opierać na słabszej zaprawie ciepłochronnej, tylko na mocniejszej poduszce z tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej.

Fundament pod ścianę jednowarstwową musi być na tyle szeroki, żeby podpierał przynajmniej 80% jej szerokości. Niezależnie od rodzaju zaprawy używanej do murowania pierwsza warstwa elementów musi stać na grubej poduszce z zaprawy cementowo-wapiennej. Wtedy nacisk na podłoże jest równomiernie rozłożony, a podwalina ściany wypoziomowana

Autor: Wienerberger

Bloczki i pustaki łączone w systemie na wpust i wypust muszą się szczelnie zazębiać. W tym celu wsuwa się je od góry wzdłuż wyprofilowań powierzchni i poziomuje. Nie wolno przesuwać elementów po warstwie zaprawy, żeby nie wciskała się w spoiny pionowe. Wcięcia w powierzchniach styku ułatwiają to zadania, zapobiegając obcieraniu dłoni

Zaprawa klejowa nie tylko do gazobetonu

Do murowania ścian z bloczków gazobetonowych albo pustaków o szlifowanych powierzchniach używa się cienkowarstwowych zapraw klejowych. Szlifowane pustaki można też łączyć używając piankowego kleju do pustaków - nanoszonego pistoletem. Spoiny mają wówczas 1-3 mm grubości. Wymagają bardzo gładkiej i czystej powierzchni bloczków, dlatego należy je dokładnie poziomować, a wierzch ułożonej warstwy przed rozłożeniem zaprawy przeszlifować i szczotką oczyścić z pyłu. Aby spoina miała odpowiednią grubość, zaprawę klejową nakłada się za pomocą specjalnego podajnika o ząbkowanej krawędzi. Zaprawy klejowe często są wliczone w cenę bloczków i nie trzeba uwzględniać ich dodatkowo w kosztorysie.

WARTO WIEDZIEĆ

Pod pierwszą warstwą elementów, na fundamencie, nie stosuje się zapraw ciepłochronnych ani klejowych, tylko zawsze grubą poduszkę z mocniejszej zaprawy cementowej.

Prawidłowe murowanie

Niezależnie od rodzaju zaprawy murarskiej podczas prac zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta podanej na opakowaniu. Można murować tylko w temperaturze powyżej 5°C (inaczej mieszanka źle wiąże), dokładnie dozować wodę i przestrzegać czasu mieszania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku zapraw ciepłochronnych, w których zbyt długie mieszanie powoduje rozdrobnienie ziaren perlitu i pogorszenie parametrów mieszanki. Nie można też zapominać o tym, że ponieważ zaprawę układa się tylko w spoinach poziomych, ściana inaczej przenosi obciążenia niż przegroda murowana na pełne spoiny pionowe i poziome. W związku z tym strefy narożników mogą wymagać układania warstwy zaprawy w spoinach pionowych, a strefy podokienne (zwłaszcza w ścianach murowanych na zaprawę cienkowarstwową) powinno się zbroić, żeby nie pękały.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...