| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Dom z keramzytobetonu nie potrzebuje docieplenia?

Dom z keramzytobetonu nie potrzebuje docieplenia?

Keramzyt to podstawowy element keramzytobetonu, który ma dobrą izolacyjność akustyczną, jest lekki, wytrzymały, odporny na mróz i wilgoć, a przy tym całkowicie ekologiczny. Dzielnie konkuruje z innymi materiałami do budowy domu. Zobacz, dlaczego ten budulec jest alternatywą dla innych materiałów budowlanych.

W wyniku spieniania i spiekania gliny powstaje keramzyt (zwany też glińcem), czyli lekkie, porowate granulki. Dodaje się je jako kruszywo do mieszkanki betonowej. Z tak przygotowanej masy są produkowane różne wyroby: pustaki, kształtki, bloczki, a nawet całe elementy prefabrykowane o barwie bladoszarej lub dzięki specjalnym barwnikom – ceglastoróżowej.

Wyroby z keramzytobetonu

Pustaki mają podobną budowę jak tradycyjne pustaki ceramiczne. Dzięki specjalnie wyprofilowanym bokom można je łączyć na wpust i wypust bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Pustaki grubości około 36 cm nadają się do budowy ścian jednowarstwowych. Sprzedawane są też pustaki grubości około 24 cm na warstwy konstrukcyjne w ścianach dwu- i trójwarstwowych oraz na wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Pustaki grubości około 10 cm służą do budowy ścian działowych oraz warstwy elewacyjnej w ścianach warstwowych. Produkowane są też pustaki z zasklepionymi z jednej strony otworami. Dzięki temu podczas murowania nie dostaje się do nich zaprawa, która mogłaby obniżyć ich izolacyjność.
Pustaki keramzytobetonowe mają dobrą izolacyjność akustyczną, wysoką paroprzepuszczalność, małą nasiąkliwość (14-20%) oraz dobrą izolacyjność termiczną (λ=0,055-0,065 W/mK). Są również bardziej odporne na działanie pleśni i grzybów domowych niż tradycyjne wyroby z ceramiki budowlanej. Z bloczków i pustaków keramzytobetonowych można wznosić domy jednorodzinne do wysokości trzech kondygnacji.

Autor: Bulatowicz Artur

Bloczki z keramzytu

Autor: Bulatowicz Artur

Bloczki z keramzytu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Keramzytobetonowe pustaki czasem oferowane są w systemie obejmującym wszystkie przydatne elementy wraz z zaprawą do ich murowania.

Bloczki z ociepleniem mają specyficzną budowę. Przez środek bloczka przechodzi styropianowa wkładka o nieregularnym kształcie. Stanowi ona warstwę ocieplenia, dzięki czemu z takich bloczków można wznosić ściany jednowarstwowe. Bloczki maja wyprofilowane brzegi, by można je było łączyć na wpust i wypust bez konieczności wykonywania spoin pionowych. Cechuje je duża odporność na wilgoć i mróz, dzięki czemu wykonane z nich ściany długo mogą pozostawać nieotynkowane. Ich wytrzymałość na ściskanie wynosi 1-7,5 MPa – gdy do produkcji użyto betonu lekkiego, lub 5-12,5 MPa – gdy użyto betonu zwykłego. Niektóre bloczki maja jedną ściankę grubszą. Jest to tzw. warstwa akumulacyjna odpowiadająca za gromadzenie i utrzymywanie ciepła w ścianie. W takie keramztyobetonowe ściany można więc śmiało wbijać gwoździe i kołki. Będą one solidnie trzymać i przeniosą bardzo duże obciążenia bez szkody dla struktury bloczka. Z ocieplonych bloczków gr. 31 cm da się wybudować ściany jednowarstwowe o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym około 0,20 W/m2K.

Do zadań specjalnych

Oprócz typowych pustaków ściennych będących podstawowymi elementami do wznoszenia ścian konstrukcyjnych i działowych sprzedawane są również:

  • kształtki nadprożowe – mają przekrój w kształcie litery U. Należy w nich umieścić zbrojenie i wypełnić betonem. Niektóre firmy oferują też bloczki przeznaczone do wykonywania nadproży drzwi usytuowanych w ścianach działowych;
  • pustaki wieńcowe – to bardzo wąskie pustaki stosowane jako elewacyjna osłona żelbetowego wieńca spinającego zewnętrzne ściany każdej kondygnacji;
  • pustaki stropowe – stosuje się je do budowy stropów gęstożebrowych. Pustaki są opierane na żelbetowych lub strunobetonowych belkach stropowych i zabetonowywane. Uzyskuje się w ten sposób stropy o maksymalnej rozpiętości 11,4 m;
  • pustaki uzupełniające – są węższe od pozostałych pustaków. Uzupełnia się nimi te miejsca w murze, w których nie zmieściłby się zwykły pustak;
  • pustaki narożne – przeznaczone są do robienia naroży w ścianach jednowarstwowych;
  • kształtki kominowe – jedno-, dwu-, trzy- i czterokanałowe. Służą do budowy kanałów wentylacyjnych. Niektórzy producenci oferują też kształtki osłaniające ceramiczne przewody dymowe;
  • bloczki fundamentowe keramzytobetonowe lub z betonu zwykłego albo żwirowego.

Zasady murowania

Z pustaków keramzytobetonowych muruje się podobnie jak z pustaków ceramicznych. Pamiętać trzeba tylko o tym, że podczas budowy domu przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych trzeba używać zaprawy ciepłochronnej lub zaprawy tradycyjnej, którą nanosi się wówczas w dwóch równoległych pasach, między którymi zostaje szczelina powietrzna. Do nakładania zaprawy można używać specjalnej skrzynki murarskiej ułatwiającej dokładne jej rozprowadzenie.
Niektórzy producenci zalecają, by na co trzeciej warstwie pustaków wykonać poziome zbrojenie. Polega to na tym, że po nałożeniu zaprawy najpierw wtapia się w nią specjalną stalową drabinkę zbrojeniową i dopiero wtedy ustawia się kolejną warstwę pustaków. Zbrojenie dodatkowo wzmacnia konstrukcję ścian. Bloczki fundamentowe trzeba murować na pełną spoinę. Pustaki i bloczki można przycinać szlifierką kątową lub elektryczną piłą dwubrzeszczotową.

Z bloczków z ociepleniem. Podczas murowania bloczki ustawia się tak, by grubsza ściana znalazła się od wewnątrz domu. Nie wykonuje się spoin pionowych, ani zbrojenia poprzecznego. Bloczki muruje się na zaprawę ciepłochronną. Jeśli dom ma przez dłuższy czas pozostawać nieotynkowany, pionowe styki bloczków można uszczelnić pianką poliuretanową. Wstrzykuje się ją podczas murowania w specjalne kanaliki tworzące się między styropianowymi wkładkami, na styku dwóch bloczków. Średnica kanalików dostosowana jest do standardowej średnicy rurek dozujących piankę. Styropianowa wkładka w bloczkach keramzytobetonowych jest tak zbudowana, by jak najmniej obniżać nośność ściany i jednocześnie nie tworzyć w elemencie mostków termicznych.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...